Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dlouhodobý růst dividend a férová hodnota amerických akcií

Dlouhodobý růst dividend a férová hodnota amerických akcií

14.10.2022 18:02

Podle Goldman Sachs vyplatily společnosti z indexu S&P500 v roce 2021 dividendu 60 dolarů na akcii. Jaký další vývoj dividend je zabudován do cen akcií? Jak moc je reálný?

Dejme tomu, že dividendy v indexu SPX se letos dostanou na 67 dolarů na akcii a příští rok budou kvůli ekonomickému útlumu stagnovat. A dejme tomu, že budou stagnovat ještě hodně dlouhou dobu. Kde by měl v takovém scénáři být index SPX? Z fundamentálního pohledu je to jednoduché: Bezrizikové výnosy jsou nyní na 3,9 %, pracujme se „standardní“ rizikovou prémií kolem 5,5 %. Férovou/vnitřní hodnotu indexu pak spočítáme tak, že dividendu 2023 vydělíme rozdílem mezi požadovanou návratností a dlouhodobým růstem dividend. Tedy 67 děleno (3,9 % + 5,5 %) mínus nula (dividendy stagnují). Výsledek je 712.

Index SPX je nyní na 3700 bodech a je tedy zřejmé, že trh pracuje s úplně jinými předpoklady. Bezrizikové sazby se v předpokladech moc lišit nebudou, kdybych rizikovou prémii snížil na 4 %, jsme s výpočtem místo 712 na 850 bodech. Tedy stále hluboko pod současnou hodnotou indexu. Je tedy vysoce pravděpodobné, že trh počítá ne se stagnací dividend, ale jejich růstem. Na onu hodnotu 3700 bodů se konkrétně dostaneme, pokud necháme dividendy dlouhodobě růst asi o 7,6 %.

Nyní se podívejme na následující graf, kde Goldman Sachs prezentuje své predikce dlouhodobého růstu dividend a to, co nazývá tržním očekáváním. Ta údajně implikují zhruba stagnaci dividend, zatímco v GS čekají 7 % roční růst:
07
Zdroj: Twitter

Ona tržní očekávání zobrazená v grafu tedy nedovedu interpretovat - podle mých prezentovaných kalkulací trh s cca nulovým růstem dividend nepočítá ani zdaleka, v cenách akcií je implikovaný růst kolem oněch 7,6 %. Tedy ne výrazně méně, než čeká GS (jak implikuje graf), ale o něco více. Je oněch cca 7+ % ekonomicky reálných?

Pokud by potenciál US ekonomiky dosahoval 2 % a inflace se vrátila ke 2 - 3 %, nominální růst celého hospodářství by dosahoval 4 – 5 %. Oněch cca 7,6 % tedy implikuje, že by rostl podíl zisků na celkových příjmech (přesněji řečeno podíl zisků obchodovaných firem na celkových příjmech). A/nebo by firmy ze zisků vyplácely soustavně víc a víc (což ale nejde do nekonečna).

Podíl práce a kapitálu na příjmech je tedy tématem, které se úzce dotýká i akciového trhu. Občas se mu tu věnuji, včetně úvah o tom, co s tímto podílem mohou v budoucnu udělat možné strukturální změny na americkém trhu práce. Dnes už nechci výrazně odbíhat od dosavadního tématu, kterým byl vývoj dividend a pomyslná férová hodnota akcií. Takže pro dokreslení toho, čemu se tu věnujeme na závěr, časové a místní srovnání vývoje podílu práce na příjmech:
08
Zdroj: Twitter


 

Čtěte více:

Výnosy dluhopisů vysoko nad výnosy dividendovými. Co k tomu říká historie a co fundament
06.10.2022 17:54
Výnosy krátkodobějších vládních dluhopisů se během krátké doby dostaly...
Nenechte se zaskočit rally na evropských akciích koncem roku, doporučují stratégové JPMorgan
12.10.2022 15:19
Investoři nacenili do evropských akciích tolik špatných zpráv, že by p...

Váš názor
  • A proč mají tyto outlooky význam?
    14.10.2022 19:30

    Nelze si nevšimnout, že 'nacenění' resp.odhad ceny bývá zpravidla nad AKTUALNÍ tržní hranicí... Proč nad a ne pod? /// Lze si představit, že řada investorů ručí za úvěrovou linku portfoliem CP, nikoliv hotovostí. Tudíž i takové snížení z cifry 1000 na 900, když po celý minulý rok byla tržní cena CP 700 může mít velmi negativní dopad, ackoliv snížení na 850 by bylo ještě horší. Na zkrácení úvěrové linky pro klienta. A ne každý klient je t.č.v tak dobré kondici, aby nepřišel o alespoň část zástavy..../// Z druhé strany takto doširoka rozevřené nůžky mohou značit SÁZKU na XY. Win-win když sázka vyjde...a 10 let může být trať nachystaná pro 'velkého tradičního klienta' ve velkých problémech, tak aby to neohrozilo samu banku. Prostě rozložit riziko jak jen to jde. (Nebo IPB za korunu, případně Lehmani, kdyz to neklapne?) Doba začíná přát akvizicím. Větší pozře menší. Snad i pro tento princip v minulosti vznik ECB a jeji regionální QE, aby síla USD nebyla spíš na obtíž než-li výhodou. QE již je spíš hrozbou než-li spásou, návyková látka.
    Mudr.c
Aktuální komentáře
12.06.2024
22:09Jan Čermák: Prognóza Fedu hraje v nečekaně jestřábím hávu
20:23Fed nemění sazby a avizuje jedno snížení sazeb letos a pět do konce roku 2025. S dolarem zahýbala už spotřebitelská inflace
17:55Akciový trh příliš velký na to, aby klesl?
17:28Vychládání po covidu nebo doklad vadnoucí ekonomiky? FedEx propustí v Evropě až 2000 zaměstnanců kvůli slabé poptávce po přepravě
17:08Trhy nadšeně čekají na Fed. Náladu zvedla inflace  
16:54Ropu čeká v tomto desetiletí velký přebytek s tím, jak poptávka dosáhne vrcholu, uvádí IEA
16:38Pimco varuje před dalšími selháními regionálních bank v USA. Ve hře opět realitní úvěry
16:26Cla EU na čínská elektroauta až 38 % za dveřmi? Komise odhodlána, automobilky varují a Čína protestuje
15:23Spotřebitelské ceny se v květnu zastavily, Fed může být jistější o jejich směru
14:13Apple vystřelil nejvíce od roku 2022 pod příslibem využití potenciálu umělé inteligence a znovu sesadil Microsoft
12:41Technická analýza: Delta Air může dál nabírat výšku  
11:32Britská krize ve Francii? Klesne inflace? A nakolik Fed sleví z dřívějších plánů?  
11:27Německým automobilkám se daří hůře než konkurenci, zjistili analytici
10:42Fiala: Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik bude jaderných bloků. Dle analytiků umožňuje tendr s rozhodnutím o počtu bloků počkat
8:50Rozbřesk: Tuzemská inflace opětovně zvolnila
8:47ČNB se vrátí ke škrtům o čtvrt bodu, Apple přišel s novou AI strategií a futures jsou zelené  
11.06.2024
22:00Apple vynesl celý S&P 500 na nová rekordní maxima  
17:15Ceny ropy podle výnosů vládních dluhopisů – jedna zajímavá korelace posledních let
17:12Wall Street se zvedá, zatímco Evropa navýšila ztráty  
16:23Bloomberg: Evropa jedná o zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y