Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pokud nás vláda nepodpoří, přesuneme se do zahraničí, hrozí šéfové britských polovodičových firem

Pokud nás vláda nepodpoří, přesuneme se do zahraničí, hrozí šéfové britských polovodičových firem

13.02.2023 15:04
Autor: ČTK

Šéfové britských firem na výrobu polovodičů žádají vládu v Londýně, aby jim poskytla subvence podobně, jako se k tomu chystají vlády ve Spojených státech a v zemích Evropské unie. Ty počítají s miliardami dolarů na to, aby podpořily domácí sektor a nebyly tolik závislé na dovozu. Ředitelé britských podniků podle médií hrozí, že pokud subvence také nedostanou, možná nebudou mít jinou možnost, než výrobu přesunout do zahraničí.

Vláda britského premiéra Rishiho Sunaka zatím neoznámila strategii, která by nastínila snahu Londýna o podporu odvětví mikročipů. Šéfové polovodičových firem tak propadají frustraci. Před odchodem do zahraničí varovala například začínající firma Pragmatic Semiconductor se sídlem v Cambridge, ale i některé další.

"Pro firmy, jako je ta naše, musí mít ekonomický smysl pokračovat v činnosti a výrobě tady, a pokud existují větší potenciální ekonomické výhody a balíčky vládní podpory v zahraničí, pak je přemístění aktivit z obchodního hlediska jediným rozumným rozhodnutím," řekl televizi CNBC generální ředitel firmy Pragmatic Semiconductor Scott White.

Británie není typickou zemí, kde se vyrábějí mikročipy pro masový trh jako ve Spojených státech nebo některých asijských zemích. Britské firmy se často specializují na design, duševní vlastnictví, výzkum a výrobu složených polovodičů. Sídlí tam i společnost Arm, která má světový věhlas a která se zaměřuje právě na návrhy čipů. Licenčně vyráběné polovodiče se používají zhruba v 95 procentech chytrých telefonů na světě.

Polovodiče a související dodavatelský řetězec, který se nachází převážně ve východní Asii, se pro vlády mnoha zemí staly ožehavým tématem. Jejich celosvětový nedostatek vedl k problémům s dodávkami pro velké výrobce automobilů i elektroniky, neboť pandemie covidu-19 odhalila přílišnou závislost na producentech polovodičových součástek z Tchaj-wanu a Číny. Tato závislost se v souvislosti s rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem ukázala jako velmi problematická.

"My jsme odhodláni podporovat ve Spojeném království životně důležitý polovodičový průmysl. Naše strategie povede k dalšímu růstu odvětví a zajistí, že budeme mít odolný dodavatelský řetězec. Strategie bude zveřejněna co nejdříve," řekl mluvčí britské vlády.

Ve Spojených státech podepsal prezident Joe Biden zákon nazvaný CHIPS and Science. Ten počítá s celkovou částkou 280 miliard dolarů (6,2 bilionu Kč) a zahrnuje 52 miliard dolarů na podporu domácí výroby polovodičů.

Evropská unie mezitím vyčlenila 43 miliard eur (téměř 1,1 bilionu Kč) pro evropský polovodičový průmysl. Cílem je do roku 2030 vyrábět v unii 20 procent světové produkce polovodičů.

Přepracovat strategii výroby mikročipů ale musela i Čína. Kvůli zhoršeným vztahům se Spojenými státy se totiž stala terčem obchodních sankcí, které čínským firmám zkomplikovaly přístup ke komponentům vyrobeným v USA a některých dalších západních zemích. Agentura Reuters v prosinci uvedla, že Peking připravuje pro svůj polovodičový průmysl podporu v objemu více než jednoho bilionu jüanů (3,3 bilionu Kč).

Vedoucí představitelé technologického průmyslu v Británii uvedli, že absence podobné strategie ze strany britské vlády poškozuje konkurenceschopnost země. Londýn podle nich asi nebude mít takovou finanční sílu, aby na tak rozsáhlé subvence dokázal reagovat stejně razantně. Doufají ale, že se Británie zaváže k investicím v řádu milionů liber, k daňovým pobídkám a ke snazšímu imigračnímu procesu pro vysoce kvalifikované pracovníky.

"Snaha je dohnat není v možnostech Británie, a to ani vzdáleně," řekl CNBC generální ředitel britské společnosti Paragraf Simon Thomas. Firma vyvíjí a vyrábí elektroniku na bázi grafenu.

Zákonodárci z výboru pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii (BEIS) vládu 3. února vyzvali k přijetí opatření na podporu polovodičového průmyslu. Neexistenci ucelené strategie v odvětví polovodičů přitom označili za "akt národního sebepoškozování".

Vládní agentura BEIS byla minulý týden rozpuštěna a nahrazena v rámci reorganizace, kterou prosadil premiér Sunak. Portfolio obchodní a průmyslové strategie nyní spadá do kompetence Kemi Badenochové, ministryně nově reorganizovaného resortu pro podnikání a obchod.

 

Čtěte více:

Čína na trhu s čipy nehraje fér. Trhy si to ale pořeší samy, říká bývalý ředitel Cypress Semiconductors
03.01.2023 12:24
T. J. Rodgers stál v čele Cypress Semiconductors, nyní podniká v oblas...
Škodě Auto loni celosvětově klesl odbyt o 16,7 procent kvůli problémům v dodavatelském řetězci, rostoucím cenám a globální nejistotě
11.01.2023 10:10
Škoda Auto loni dodala zákazníkům celosvětově 731.300 vozů, což je mez...
Klíčový čipař TSMC prudce zvýšil zisk v době, kdy se celému odvětví dařilo špatně
12.01.2023 11:14
Tchajwanský výrobce mikročipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC...
Ján Hladký: Big Tech a polovodiče v sevření ekonomických cyklů
09.02.2023 13:04
Výsledky Big Techu byly zklamáním, ale „neodhalily nic, co bychom neče...

Váš názor
  •  
    13.02.2023 15:36

    Každý natŕča ruku.... nielen dôchodcovia a rôzné tzv. marginalizov. skupiny ale aj mnohé odvetvia biznisu .... v podstate už treba hľadať lupou, ktoré odvetvie biznisu si ešte nezažiadalo o pomoc.... POPULIZMUS a Závislosť na DÁVKACH A SUBVENCIÁCH sa stáva chronickým javom väčšiny krajín Európy... (na Slovensku sa už udomácnilo klišé: "doručiť pomoc" .. ktoré začína byť z úst politikov otravné ako reklamy na "marťana" z nemenovaného e-shopu) Samozrejme nikto sa nezaujíma z čoho sa to zaplatí - Slovensko má pred sebou 7,5 mesiaca bezvládia - čo bude festivalom populizmu - aký stredná Európa ešte nevidela (obedmi v školách zadarmo sa to len začalo...) ...
    SFX
Aktuální komentáře
25.04.2024
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.