Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaké by „měly být“ valuace akcií s ohledem na výnosy dluhopisů?

Jaké by „měly být“ valuace akcií s ohledem na výnosy dluhopisů?

29.01.2024 17:36

S tím, jak se daly do pohybu sazby a výnosy dlouhodobějších dluhopisů, se zvýšila i četnost úvah o relativních valuacích akcií. Nejčastěji se diskutuje o poměrech cen k ziskům PE – tedy o tom, zda je PE relativně k výnosům dluhopisů nízko, či naopak vysoko. Lze to nějak systematicky uchopit a dojít k jednoznačnému závěru?

1. Rýmy historie jsou hodně volné: Podobně jako v řadě jiných případů se i zde lze v principu obrátit k aktuálnímu fundamentu, nebo k historii. Začněme u ní – následující graf ukazuje vývoj rozdílu mezi obráceným PE (tzv. ziskovým výnosem akcií) a výnosy desetiletých vládních dluhopisů. Nyní je PE kolem 20, EP tak kolem 5 %, výnosy dluhopisů jsou na 4,1 %. Rozdíl tedy dosahuje 0,9 %. Graf je z chvíle, kdy byl ještě menší. A celkové hodnocení dost záleží na tom, které období si vybereme za relevantní. Kolem roku 2000 totiž došlo k určitému přepnutí do nového režimu, kdy se ziskový výnos dostal vysoko nad výnosy desetiletých vládních dluhopisů. Předtím se zase nacházel znatelně pod nimi.

bbb
Zdroj: X

Pohled do historie tak podobně jako v některých jiných případech rychle otevírá otázku, co je vlastně standardem minulosti. Kdyby graf byl protažen ještě více doleva, viděli bychom, že někdy od konce sedmdesátých let až cca do roku 2000 byly standardem výnosy dluhopisů výrazně převyšující ziskový výnos akcií. Tj., PE bylo relativně k výnosům strukturálně výš. Po roce 2000 a před koncem sedmdesátých let byly ziskový výnos relativně k výnosům výš (PE níž).

Kdybychom si vybrali zrovna ono období zobrazené v grafu a ignorovali ony různé režimy, mohl by současný rozdíl EP a výnosů být hodně zhruba na nějakém historickém standardu, či něco pod ním (tj., PE relativně vysoko). Ale takový závěr je s ohledem na výše uvedené hodně volný

2. Co fundament? Srovnávání PE a výnosy dluhopisů je z fundamentálního pohledu srovnáváním jedné ze vstupních proměnných (bezrizikové výnosy) s proměnnou výstupní (PE). Tj., fakticky nám toto srovnání ukazuje, jak jsou na tom ostatní vstupní proměnné. Zde tedy rizikové prémie a očekávaný růst zisků. Konkrétně pak platí, že čím vyšší je PE relativně k výnosům dluhopisů., o to vyšší je očekávaný růst zisků a/nebo o to nižší jsou rizikové prémie. A naopak.

Toto téma i s konkrétními kalkulacemi tu probírám docela často, dnes je stočím směrem k první části dnešní úvahy – k oněm různým valuačním režimům. V režimu po roce 2000 bylo PE relativně k výnosům dluhopisů (!) nízko, předtím vysoko. To znamená, že prémie a očekávaný růst táhly PE v režimu do roku 2000 nahoru více, než v druhém (po roce 2000).

Výrazný pokles křivky v posledních letech pak ukazuje přesně to, co tu občas zmiňuji – na trhu hrají velkou roli nízké prémie a vysoký očekávaný růst zisků a dividend. Tj., v kontextu dnešní úvahy trh po řadě let konverguje opět k režimu číslo jedna. A historie ukazuje, že poměr EP k výnosům byl v něm ještě mnohem níže (což ale neznamená, že skutečně proběhne návrat do takové konstelace).

Pokud by rozdíl dosahoval například – 2 procentní body (viz graf), při současných 4,1 % výnosech dluhopisů by to implikovalo EP cca 2 %, tj. PE kolem 50. Tj., návrat k valuacím internetové bubliny. Což nám trochu naznačuje pozadí onoho vysokovaluačního režimu (PE vysoko relativně k výnosům) – nejdříve vysoké výnosy během období vysoké inflace a pak výnosy nižší, ale zase vyšší valuace během devadesátých let.

 

Čtěte více:

Rozklad nejistoty a jednoduchý odhad „férové“ hodnoty amerického trhu
24.01.2024 17:15
Index S&P 500 se nyní obchoduje u 4860 bodů. Na jeho další vývoj se d...
Americký spotřebitel se stále vzdaluje zbytku světa. Jak to souvisí s MMT a globálními nerovnováhami?
25.01.2024 17:24
Americký spotřebitel se chová jinak, než ten v řadě jiných zemí. Je to...
Růst ekonomiky kolem 2 %: Dopad na akcie malých společností, monetární politiku a výnosy dluhopisů
26.01.2024 17:21
Pokud se hovoří o potenciálu ekonomiky, většinou se tím myslí její dlo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.06.2024
8:02Víkendář: Přišel vlastně Apple s něčím převratným?
15.06.2024
15:33Bloomberg: Slabé prodeje elektromobilů stáčí svět dál od čisté nuly
8:06Víkendář: Mladí lidé volají po socialismu, protože neviděli fungující kapitalismus
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat  
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH  
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu  
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí  
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska
9:08Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem
9:07ČEZ předal nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku a jejich preferované pořadí. Síkela chce preferovaného uchazeče oznámit v červenci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data