Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sazby v září o 25 bps dolů?

Sazby v září o 25 bps dolů?

24.07.2024 18:05

V pondělí jsme se dívali, jak akciový trh v minulosti obvykle reagoval na začátek cyklu snižování sazeb. Dnes trochu více o tom, zda by cyklus mohl začít v září letošního roku. Záříjové snížení sazeb o 25 bps totiž, zdá se, není středním názorovým proudem.

O míře současného monetárního utažení se docela diskutuje. Ještě méně než jindy je totiž jasné, kde by se mohly nacházet tzv. neutrální sazby. Tedy sazby, které ekonomiku ani nebrzdí, ani nestimulují. A ke kterým by šlo poměřit sazby současné. K této nejistotě přispívá i to, že americké hospodářství si i přes předchozí prudké zvednutí sazeb vede na straně růstu a zaměstnanosti stále velmi dobře. Jenže zde zase narážíme na problém odseparování efektu monetární politiky a efektů dalších. Nyní zejména masivních rozpočtových deficitů a fiskální stimulace.

Každopádně monetární politika v USA je velice pravděpodobně v nějaké restrikci. A klesající inflace, která zvedá reálné sazby, by tuto restrikci měla zvyšovat. Jinak řečeno, probíhá další pasivní monetární utahování. Na stranu druhou tu ale jsou celkově dost uvolněné finanční podmínky. Kdyby byly i ony v restrikci, argumenty pro pokles sazeb by byly znatelně silnější. Ale tohle je docela unikátní situace, ke které zřejmě nemalou měrou přispívají vize spojené s novými technologiemi – zvedají ceny a valuace akcií a dost možná i přispívají k poklesu rizikových spreadů na dluhopisech.

Trh práce ochlazuje, ale přesnější by možná byl výraz „normalizuje“. Což není zdaleka jen hra se slovy – ochlazování z normálu po snížení sazeb volá, ochlazování k normálu samo o sobě ne. Co vývoj ekonomické aktivity? Nedávno jsem tu ukazoval predikce Goldman Sachs, podle kterých bude aktivita po zbytek letošního roku výrazně sílit a pak růst klesne k 2 %. Konsenzus vidí vlnu opačně – letos růstový útlum a pak nájezd na úroveň 2 %.

Jak to v takové jednoznačně nejednoznačné situaci vidí ekonomové z Wall Street? Odpověď najdeme v následující tabulce. A z ní je zřejmé, že s poklesem sazeb v září se hodně počítá. A 25 bps dokonce není převažujícím názorem. Ve světle oněch smíšených signálů by se ona pětadvacítka dala snad považovat za kompromis, střední cestu. Ale většina hovoří o půl procentním bodu:

sous1
Zdroj: X

O poklesu sazeb o 50 bps hovoří i zmíněný Goldman Sachs a následující graf ukazuje zřejmě jeden z hlavních důvodů. Jde o vývoj jádrové PCE inflace a index, který GS používá pro vlastní sledování a odhad inflace na této úrovni. Podle něj by se měla už nyní dostávat k cíli centrální banky ve výši 2 %:

sous2
Zdroj: X

Na závěr jen zmínka o tom, že míra spekulací o sazbách nemusí odpovídat tomu, jaký mají sazby skutečný vliv na hodnotu akcií. Což se konec konců jasně ukazuje celý letošní rok - silně osekávaná očekávání ohledně poklesu sazeb jdou ruku v ruce se sílícím trhem. O něm totiž rozhodují sazby Fedu jen nepřímo, přímo do něj promlouvají sazby dlouhodobé a očekávaný růst zisků.

 

Investiční disclaimer


Čtěte více:

Kearney: Ekonom středního proudu znervózní, když vláda začne rozhodovat o podpoře firem a odvětví
24.07.2024 15:09
Ředitelka Aspen Economic Strategy Group Melissa Kearney se domnívá, že...
Braňo Soták: První z velkých techů udal solidní tón, trhům to však aktuálně nemusí stačit. Alphabet masivně investuje do AI data center
24.07.2024 13:17
První z velkých techů udal solidní tón, ale obávám se, že trhům to v m...
Automobilka Aston Martin prohloubila pololetní ztrátu na 217 milionů liber
24.07.2024 13:51
Britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin prohloubil v prvním ...
IEA: Globální poptávka po uhlí zůstane letos i příští rok zhruba stejná
24.07.2024 14:33
Celosvětová poptávka po uhlí zůstane v letošním i příštím roce zhruba ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.04.2025
22:02Americké indexy mají za sebou nejhorší dva dny od roku 2020  
19:47Perly týdne: Trhy si stále nepřiznávají realitu cel?
18:11Americká tabulka a svět bez cel
17:30Slušná data z trhu práce vypadají kvůli clům nepodstatně  
17:24Trumpova obchodní válka: I přes propad trhů je S&P 500 stále drahý, cla pocítí hlavně automobilky a móda, hrozba stagflace je reálná  
17:22Čínská odveta roztáčí na akciích další výprodeje  
15:58Random Thoughts #5 aneb Investiční tipy: De-risk  
13:45Výprodej na trzích se prohlubuje a už zasahuje i domácí akcie: Erste -9 %, KB či Moneta -6 %...
13:43Pokles hodnoty majetku miliardářů z indexu Bloombergu byl nejvyšší od pandemie
12:44Prodej nových aut v ČR v prvním čtvrtletí stoupl o 3,6 procenta na 59.686 vozů
11:44Maloobchod opět šlape na plyn, jde však o “staré” číslo
11:38Odvetná opatření Číny vůči americkým clům? 34 % na veškerý dovoz z USA, podpora domácí ekonomiky i posílení obchodních vazeb s jinými partnery
11:31ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:12Hledáte zajištění proti americké recesi a clům? Goldman Sachs radí japonský jen
10:12Americké futures opět v červených číslech  
9:34Šéfka MMF: Americká cla významně ohrožují světové hospodářství, odvety nepomohou
9:12Rozbřesk: Jak může “celní útok” Donalda Trumpa zasáhnout ČR?
8:55Americká cla rizikem pro světové hospodářství, podle Trumpa se jim lze vyhnout "fenomenální" nabídkou.  
6:21Invesco: Soustřeďte se i v době nejistoty a nervozity na trhu
03.04.2025
22:01Trump šíří paniku a chaos  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data