Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Scénář “nespoutaného Trumpa” nás vede ke snížení odhadu českého HDP

Rozbřesk: Scénář “nespoutaného Trumpa” nás vede ke snížení odhadu českého HDP

11.11.2024 9:06
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Americké volby skončily vítězstvím Donalda Trumpa a s vysokou pravděpodobností nakonec republikánská strana také ovládne celý Kongres. To mění předpoklady, na základě kterých jsme rýsovali i české ekonomice v příštím roce viditelně rychlejší hospodářský růst. V základním scénáři jsme počítali buď s vítězstvím Kamaly Harrisové nebo Donalda Trumpa omezeného rozděleným Kongresem. Ve scénáři “nespoutaného” Trumpa (s jednobarevným Kongresem v zádech) však musíme počítat s výraznější rozpočtovou expanzí USA, vyššími americkými sazbami, silnějším dolarem a také s o poznání agresivnější obchodní politikou USA. I když ještě hodně bude záležet na konkrétním obsazení klíčových pozic v nové americké administrativě, “nespoutanost” Donalda Trumpa již nyní nevěstí pro globální obchod nic dobrého. Navíc se zdá, že na jeden z klíčových postů ministra obchodu se opět počítá s jestřábem Robertem Lighthizerem.

Na českou ekonomiku bude kombinace silnějšího dolaru a vyššího obchodní napětí dopadat hned několika kanály, a proto předpokládáme nově pomalejší růst investic a zahraniční poptávky v roce 2025 s tím, že růst pro příští rok z tohoto důvodu revidujeme směrem dolů na 2,3 % z dnešních 2,7 %. Odhady ještě můžeme v nejbližších týdnech doladit v závislosti na konkrétních nominacích klíčových osob, ale rizika jsou vychýlena spíše směrem dolů.

Předpokládáme, že nejvíce na českou ekonomiku podobně jako v letech 2018 a 2019 dopadne obchodní napětí, které globálně povede k odkládání investic v exportně orientovaných sektorech. Oproti rokům 2018-2019 je navíc řada klíčových průmyslových odvětví v Evropě pod tlakem a “nová nejistota” se může zejména u velkých nadnárodních společností působících v Česku projevit výrazněji. Otázkou je, zda v důsledku nového kola obchodních přestřelek také výrazněji zeslabí zahraniční poptávka po českém zboží. V tuto chvíli předpokládáme spíše relativní odolnost amerického spotřebitele a jeho finálních útrat, ale zvyšování cel se může viditelněji zakousnout do zahraniční poptávky v řadě asijských zemí.

Za druhé, vysoké dolarové tržní sazby mohou udržovat na zvýšených úrovních také delší konec české výnosové křivky. Nehledě na pokles domácích úrokových sazeb se tak tržní cena “dlouhých peněz” (5-10 let) může držet na zvýšených úrovních. To by se odrazilo v ceně peněz pro domácnosti a podniky a dále přibržďovalo investiční aktivitu.

A v neposlední řadě také může na českou ekonomiku negativně působit silnější dolar a “možná” odvetná cla Evropy vůči USA. A to skrze vyšší inflační tlaky v Evropě včetně Česka, což se může odrazit v reálných příjmech domácností a v jejich slabších výdajích. Na druhou stranu, zde jsou naše odhady negativních efektů zatím menší a celkově hůře odhadnutelné.

TRHY

Koruna

Česká koruna se po relativně jestřábích komentářích z ČNB zpochybňujících další pokles sazeb dostala do lepší kondice a vrátila se pod 25,30 EUR/CZK.
Dnes předpokládáme lehce silnější nárůst inflace než ČNB - na 2,9 % (ČNB 2,8 %). To by mohlo koruně pomoci udržet si zlepšenou náladu, i když časem se pozornost stočí k nové administrativě Donalda Trumpa, obnovenému riziku obchodních válek a pohybu eurodolaru (viz úvodník).

Eurodolar

Eurodolar si minulý týden odehrál výsledky amerických voleb v celku předvídatelném režimu, když se díky přesvědčivému vítězství republikánů posunul viditelně níže. K volbám dodejme, že ještě zbývá dopočítat hlasy v dolní komoře Kongresu, ale i zde to vypadá na těsnou většinu republikánů.

Tento týden by ovšem politika mohla již jít stranou a pozornost bude zpět upřena na příchozí data, která zahrnují říjnovou americkou inflaci (zítra) a maloobchodní tržby (pátek).



Váš názor
  •  
    12.11.2024 9:20

    Drastické utlumení mezinárodního obchodu Trumpem ohlášenými cly na celou šíři dovozů by mělo zásadní dopady na světovou a ještě více na českou ekonomiku a to nejen v inflaci. Nejde jen o cla pro EU 10-20%, ale i cla na čínské dovozy. Cla, která na čínské zboží platí již nyní, v odhadovaném účinném zdanění 6%, vytváří agresivní úspěšné čínské strategie, díky kterým dovoz z Číny k nám roste. Po zvýšení cla na 60% je pravděpodobné, že dojde k reexportům třeba přes Maďarsko a následně buď ke zvýšení cel i pro Evropu, nebo k zavedení EU cel na čínský dovoz s inflací. Obě možnosti jsou pro nás jako exportní ekonomiku dlouhodobě krajně nepříznivé. Je otázkou, zda raději nepočítat v ekonomice se čtyřmi velmi obtížnými roky, než diskutovat o výši růstu HDP.
    dan_tencl
Aktuální komentáře
21.05.2025
17:45Ziskové žně a chybějící investiční boom
17:14Merz: Německo bude dávat na armádu 3,5 procenta HDP a na infrastrukturu 1,5 procenta
16:47Moody's zlepšila výhled ratingu společnosti ČEZ z negativního na pozitivní
16:23Americké akcie pokračují v pozvolném poklesu  
15:10Morgan Stanley mění pohled na evropské banky, mají potenciál porazit trh
14:47Cena plynu pro evropský trh vystoupila na šestitýdenní maximum
12:53DoubleLine Capital: Pokles sazeb není namístě
11:42Akcie i dluhopisy pod tlakem, ropa stoupá. Izrael údajně zvažuje úder na Írán  
9:08Rozbřesk: Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zemědělské ceny = stabilita sazeb
9:06Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
8:51Nová cílovka pro Erste od Morgan Stanley, Evropa zahájí poklesem  
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině
12:29Grantham: Nyní je lepší být opatrnější než jindy, trhy ovlivňují tři hlavní faktory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y