Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kapitalismus přináší nerovnost v bohatství, socialismus rovnost v chudobě – verze s „r – g“

Kapitalismus přináší nerovnost v bohatství, socialismus rovnost v chudobě – verze s „r – g“

10.06.2025 17:25

Je to už pár let, co se docela hovořilo o úvahách francouzského ekonoma Thomase Pikettyho zaměřených na nerovnost v bohatství a příjmech. Včera jsem je zmiňoval v souvislosti s poměrem výnosů dluhopisů (u Pikettyho návratnosti kapitálu) k ekonomickému růstu. Pan Piketty totiž tvrdí, že pokud je růst ekonomiky pod návratností kapitálu, automaticky to vede k prohlubující se nerovnosti.

1.Růst, návratnost kapitálu a nerovnost: Pro akcie, či třeba vládní finance je makroekonomické prostředí vlídné, pokud platí, že „r > g“. Tedy růst ekonomiky je nad výnosy dluhopisů. Pan Piketty za „r“ dosazuje onu celkovou návratnost kapitálu a tvrdí, že „r > g“ je problémem, protože pak systematicky roste nerovnost. Zkráceně řečeno proto, že příjmy „běžných“ lidí rostou pomaleji než příjmy lidí bohatších. V prvním případě se totiž růst příjmů odvíjí právě od růstu celé ekonomiky, v druhém mnohem více od oné návratnosti kapitálu.

Můžeme si tak představit dvě rodiny – v první všichni pracují za mzdu, úspory jsou omezené a růst mezd je dlouhodobě propojen s růstem ekonomiky. Druhá rodina má podnikatelskou tradici, vlastní a řídí řadu firem a růst jejích příjmů je dán tím, jaká je návratnost kapitálu investovaného v těchto firmách. Pokud bude tato návratnost vyšší než růst ekonomiky, této rodině roční příjmy porostou rychleji než druhé. A nerovnost mezi nimi se bude prohlubovat, ne uzavírat.

Na úvahy pana Pikettyho reagovala řada ekonomů, včetně známého Gregoryho Mankiwa. Ten v první řadě poukazoval na to, že z hlediska modelů dlouhodobého růstu je „r> g“ žádoucí, opak ukazuje na přeinvestovanost ekonomiky. Tedy stav, kdy do ekonomiky bylo investováno příliš mnoho kapitálu, tudíž i do řady projektů, jejichž návratnost je mizerná. Dodal bych, že to to není jen teorie. Dá se například směle uvažovat o tom, že v takovém stavu je minimálně v některých odvětvích Čína. Fůze Pikettyho a Mankiwa by tak implikovala, že nepřeinvestované ekonomice se nerovnosti strukturálně prohlubují, klesají až v přeinvestované ekonomice.

2.Problémeme nerovnost, její růst, nebo nic? Pan Mankiw také poukazuje na základní otázku tohoto tématu – proč bychom se měli znepokojovat nerovností v bohatství? Tedy proč by se někdo měl někdo starat, zda některé rodiny nashromáždily kapitál a užívají si života rentiéra? „Piketty píše o takové nerovnosti, jako bychom všichni vrozeně sdíleli jeho osobní odpor k ní“, píše pan Mankiw. A téma dál rozebírá, ale všimněme si zde jedné podstatné věci (kterou tento ekonom, zdá se mi, opomenul): Je rozdíl mezi nerovností v bohatství a tím, zda se zmenšuje, je stabilní, či se (dokonce prudce) rozšiřuje. Mankiw zde mluví o prvním (nerovnost samotná), ale Piketty se zaměřuje na druhé.

Nerovnost nemusí být žádný objektivní problém na určitých úrovních, ale pokud má systém v sobě mechanismus, který nerovnost neustále prohlubuje, už to problém být může. Protože je celkem zřejmé, že existuje určitá míra nerovnosti, která problémem je: Představme si extrémně bohaté čtvrti měst hned vedle extrémně chudých slumů s tím, že tato nerovnost se dál a dál zvyšuje – určitě to nelze považovat za nějaký rovnovážný, či dokonce žádoucí stav.

3.Co s nerovností? Pan Piketty dochází k závěru, že řešení je globální zdanění kapitálu – tedy v podstatě násilné snížení oné návratnosti kapitálu a „náprava“ onoho „r> g“ .  Pan Mankiw to doprovází otázkou: Raději byste se narodili do světa, ve kterém jsme nerovní, ale prosperující, nebo do světa, ve kterém jsme rovnější, ale všichni méně prosperující? Právě tato otázka ve mně evokovala ono rčení v nadpise. Které v různých obměnách poukazuje na to, že za socialismu jsou si všichni rovni v chudobě, za kapitalismus je nerovnost v bohatství. Navíc data a zkušenosti hovoří celkem jasně – ani za socialismu žádná rovnost nepanovala a nepanuje, bohatství se „jen“ rozděluje jen na základě toho, jak kdo umí a chce „brát politicky“. Větší pokřivení hodnot už těžko hledat.

Pan Mankiw zase vše zavírá s následujícím: „Můj vlastní názor – a uznávám, že je to spíše prohlášení o osobní politické filozofii než ekonomii – je, že nerovnost bohatství sama o sobě není problémem“. S tím já souhlasím, ale s oním dodatkem, že jde o prohlášení týkající se současných úrovní nerovnosti. Pokud se ale bavíme o tom, že by systém měl vnitřní tendenci v podstatě nekonečně nerovnosti zvyšovat, je to něco jiného. Řešení?

Opět pan Mankiw: „Jako společnost bychom měli pomáhat těm na dně ekonomického žebříčku, a to prostřednictvím takových politik, jako je dobře fungující vzdělávací systém a robustní sociální záchranná síť (podle ekonoma financovaná progresivní spotřební daní). A měli bychom pomáhat lidem překonávat překážky bránící spoření a tím umožnit většímu počtu zaměstnanců stát se kapitalisty. Ale pokud zmenšení propasti mezi bohatými a chudými sníží životní úroveň všech, jak by podle mne udělala Pikettyho globální daň z kapitálu, nevidím v tom moc přínosů“.

Můj pohled na závěr: Řešení není méně kapitalismu, ale více toho fungujícího a v jeho rámci i onen větší počet kapitalistů. Tedy těch, kteří přes akcie vlastní firmy, dostávají z nich dividendy, podílejí se na růstu hodnoty a vysoké návratnosti kapitálu. Tedy větší počet lidí, kteří těží z „vysokého r“. To by mimo jiné znamená lidi, kteří umí spořit a investovat, umí spravovat své finance a majetek. Mají k nim produktivní přístup a ne takový, který jejich hojnost poškozuje. Uvidíme, co v této oblasti přinesou nové technologie – čeká se od nich obecně hodně.

 

Čtěte více:

Ives dál věří v technologický potenciál Tesly, Levy poukazuje na slábnoucí fundament
10.06.2025 12:48
Dan Levy z Barclays na CNBC hovořil o tom, že u akcií Tesly „fundament...
Amerika je už ekonomikou 1,5% růstu. Vývoj u imigrace tlačí na mzdy, hodnotí stratég JPMorgan
10.06.2025 14:05
David Kelly z JPMorgan Asset Management na CNBC řekl, že americké hosp...
Británie vybrala Rolls-Royce SMR jako dodavatele malých modulárních reaktorů
10.06.2025 13:58
Británie vybrala britskou firmu Rolls-Royce SMR jako dodavatele malých...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data