Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Čistý zisk KB ve výši 4,24 mld. Kč výrazně nad očekáváními

31.7.2002 10:55
Autor: 

komentář doplněn (3)
Výsledky Komerční banky za první pololetí (IAS, nekonsolidované) velmi výrazně předčily očekávání. Čistý zisk 4,24 mld. Kč byl o 70% nad tržním konsensem 2,50 mld. Kč. Hlavními důvody tohoto příznivého překvapení jsou nízké provozní náklady a další rozpuštění opravných položek.

Celkové provozní výnosy byly v souladu s našimi očekáváními: mírně nižší čisté výnosy z úroků a z provizi vykompenzoval nárůst zisku z obchodování. Na něm se pozitivně odrazilo posilování koruny a nárůst nerealizovaného zisku z bondů (díky poklesu úrokových sazeb).

Veškeré hlavní položky provozních nákladů se vyvíjely nad očekávání dobře. KB se podařilo snížit personální náklady, administrativní náklady dokonce vykázaly meziročně 18% pokles. Také odpisy fixního majetku se meziročně snížily, na rozdíl od našich odhadů růstu z důvodu zvýšených investic.

Hlavním rozdílem mezi odhady a skutečností je však další rozpuštění opravných položek (373 mil. Kč za 1H), a to především k úvěrovému portfoliu (463 mil. Kč). Většina analytiků očekávala jejich alespoň mírnou tvorbu. Náš konzervativní odhad vycházel z předpokladu zvýšené tvorby OP kvůli snížení vlivu rozpouštění OP ke špatným úvěrům, které banka likviduje. Banka zatím vykazuje z úvěrů v garantovaném portfoliu (resp. ze špatných úvěrů) lepší než očekávanou návratnost. Navíc jsme u investic do dluhových derivátů očekávali ve 2Q výraznější tvorbu opravných položek z důvodu poklesu průměrného ratingu amerických firem (91% expozice CDO je vůči USA) a rozšiřování rozpětí firemních bondů vůči americkým státním bondům v poslední době.

Vývoj hlavních položek rozvahy byl již méně příznivý. I přes vliv akvizice pražské pobočky Société Générale klientská depozita vykázala pouze mírný nárůst vzhledem ke Q1 (+3,65 mld. Kč), což představuje mírný meziroční pokles a také kvartální pokles pokud odečteme tento jednorázový vliv. Také standardní část úvěrového portfolia (není kryta státní zárukou) stagnovala, což po odečtení vlivu akvizice pobočky SG znamená kvartální pokles.

Jan Hájek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university