Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

…a opět o rekordech: složená daňová kvóta letos nejvyšší v historii (opak.)

23.9.2005 15:44
Autor: David Marek

Letošní státní rozpočet se vyvíjí velmi příznivě. Značný podíl na tom má výrazné zlepšení inkasa daní. Při současném tempu hospodářského růstu není divu. Před spuštěním reformy veřejných rozpočtů vláda počítala, že letos ekonomika zvýší svůj výkon o 4,2 %. Aktuálně roste HDP pětiprocentním tempem. Ale nejen zářná současnost české ekonomiky pomáhá veřejným financím. Vláda si pomohla i zvyšováním daňové zátěže. Složená daňová kvóta letos dosáhne nejvyšší hodnoty v novodobé české historii. Podle našeho odhadu by měla stoupnout na 35,2 % HDP, zatímco loni činila rovných 35,0 % HDP (po konsolidaci pojistného na sociální a zdravotní pojištění hrazené vládním sektorem jako zaměstnavatelem). Přitom v původním návrhu reformy veřejných rozpočtů z prosince 1992 se píše: „Významnou součástí reformy veřejných financí bude daňová politika. Vláda po celé čtyřleté období nebude zvyšovat celkové daňové zatížení a bude stabilizovat daňovou kvótu na úrovni roku 2000.“ V roce 2000 činila složená daňová kvóta 33,5 % HDP.

Obr.: Složená daňová kvóta (v % HDP)

Zdroj: Patria Finance

Celkové zdanění v české ekonomice měřené daňovou kvótou je ve srovnání s ostatními zeměmi EU podprůměrné (zde by se dala vést polemika typu „mezi slepými jednooký králem“). Závažnějším problémem je nevhodná struktura daňového systému spoléhajícího v nezvykle velké míře na přímé daně. Nicméně je evidentní, že vláda nesplnila svůj slib o nezvyšování daňové zátěže, měříme-li jí složenou daňovou kvótou po konsolidaci vládního sektoru. Nápravu by měl přinést až příští rok, kdy by měly vstoupit v platnost změny ve zdanění příjmu fyzických osob a dále klesnout sazba daně z příjmu právnických osob. Daňová kvóta by se tak měla vrátit zhruba na úroveň roku 2002.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data