Komentář doplněn
Schodek zahraničního obchodu se v listopadu překvapivě přehoupl do přebytku 5,2 miliardy korun z říjnového schodku 4,1 miliardy korun. Po 11 měsících loňského roku dosahovalo záporné saldo obchodní bilance pouze 13 miliard korun, což je nejnižší hodnota od roku 1993. Impozantní dojem této informace poněkud kazí skutečnost, že důvodem není překvapivé zvýšení vývozu, ale nečekaně nízký dovoz.
Vývoz se meziročně zvýšil o 33,2 %, což odpovídá aktuálnímu výkonu českého průmyslu, růstu vývozních cen a kalendářním variacím. Listopad měl o 2 pracovní dny více než stejný měsíc předchozího roku, zatímco říjen, kdy se vývoz zvýšil o 16,6 %, měl naopak o dva dny méně. Naše prognóza tempa růstu vývozu bylo dokonce ještě o něco vyšší. Za výrazným zvýšením celkového vývozu stojí především vyšší vývozy osobních automobilů, výpočetní techniky, televizorů a další elektrotechniky. Téměř o polovinu vzrostl vývoz chemikálií.
Hlavní příčinou překvapivého přebytku obchodní bilance je ovšem nízký dovoz. Zatímco v předchozích měsících šla tempa růstu vývozu a dovozu více méně ruku v ruce, v listopadu byl růst vývozu podstatně nižší (+20,4 %). Částečně tomu napomohl pokles cen minerálních paliv. Ceny plynu sice v listopadu ještě mírně stoupaly, ropa ovšem výrazně korigovala předchozí růst cen. Poklesu dovozních cen pomohl také slábnoucí dolar. Klíčem k překvapivě nízkému dovozu je ovšem dovoz investičního zboží. Již v říjnu bylo tempo růstu dovozu strojů s dopravních prostředků poměrně nízké. Příznivý vývoj zahraničního obchodu nemusí být jen výsledkem příznivého vývoje exportu, ale také zpomalení růstu domácí poptávky, v tomto případě investiční aktivity. Struktura výdajových položek HDP a jejich příspěvků k růstu ekonomiky bude zřejmě ve 4. čtvrtletí odlišná než v první polovině roku.
Po zahrnutí dnešních údajů a přehodnocení vývoje dovozu očekáváme, že se celoroční schodek obchodní bilance v loňském roce pohyboval na úrovni 25 miliard korun. Ve srovnání s rokem 2003 by tak byl schodek o 46 miliard korun nižší. Na změny směnných relací připadá 31 miliard korun, reálné zlepšení by mělo činit zhruba 15 miliard korun.