Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jednání bankovní rady ČNB – poslední komentáře centrálních bankéřů

Jednání bankovní rady ČNB – poslední komentáře centrálních bankéřů

30.09.2004 11:18
Autor: 

Podívejme se před klíčovým rozhodnutím o sazbách na přehled aktuálních komentářů členů bankovní rady ČNB. Bankovní rada má sedm členů, na posledním měnověpolitickém jednání 26. srpna šest z nich hlasovalo pro zvýšení o 25 bps (2týdenní repo sazby na 2,5 %) a jeden byl pro ponechání sazeb beze změny. Přehled zpracovala agentura Reuters.

Viceguvernér Luděk Niedermayer (obvykle zastánce přísnější měnové politiky), 24. září:
„Udělali jsem nějaká rozhodnutí na předpokladech, které se docela potvrzují.“ „Vidíme velmi slibná čísla, vidíme inflační rizika, ale také vidíme čísla, která ukazují opačným směrem, například maloobchodní tržby.“ „Co se týká mezd, není to alespoň pro mě z pohledu rozhodování v příštím týdnu důležitá kategorie, neboť je tato informace zatím jen zprávou pro titulky novin.“

Viceguvernér Luděk Niedermayer (obvykle zastánce přísnější měnové politiky), 22. září:
Růst platů ve veřejném sektoru je rizikem pro inflační výhled na rok 2005. "V případě, že veřejná sféra odstartuje určitý závod o zvyšování mezd, tak se může stát, že bude následována privátní sférou..., což by podle mého názoru mohlo ovlivnit inflační vývoj v příštím roce," řekl konkrétně Niedermayer.

Viceguvernér Oldřich Dědek (obvykle zastánce umírněnější měnové politiky), 16. září:
V současné době nevidí žádné známky poptávkou tažené inflace. To by podle něj mělo centrální bance dovolit úrokové sazby zvyšovat "uměřeným" tempem. "Po poptávkou tažené inflaci není ani stopy," uvedl Dědek a odhadl, že růst cen je z 80 % odrazem jednorázových faktorů, neovlivnitelných měnovou politikou. Takový charakter inflace je podle jeho slov kuriózní.
Až budou krátkodobé úrokové sazby zvedány na úroveň inflace, mělo by se podle Dědka předejít takovému nárůstu úrokové prémie, která by vedla k nežádoucímu posilování koruny. Zároveň je česká monetární politika odsouzena sledovat kroky ECB vzhledem k charakteru malé a otevřené české ekonomiky.

Guvernér Zdeněk Tůma (neutrální), 16. září:
Současný hospodářský růst i vývoj inflace je v souladu s očekáváními centrální banky. Na otázku, zda je překvapen zrychlením růstu HDP odpověděl: "Ne, je to přesně v souladu s našimi predikcemi." Dodal pak, že i inflace odpovídá předpovědím.

Člen bankovní rady Pavel Racocha (neutrální až přísnější), 14. září:
Ubezpečil trh, že existují důvody pro zvyšování úrokových sazeb. „Dnešní údaje o průmyslových výrobních cenách jsou dalším argumentem pro růst úrokových sazeb.“

(zdroj: Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data