Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mělo by Česko dát své hlasy v EU Británii?

Mělo by Česko dát své hlasy v EU Británii?

19.07.2004 15:02
Autor: 

Varování: na text tohoto komentáře mělo nepochybně vliv letošní letní počasí, bližší Londýnu než Paříži…
Jedním ze základních témat politických diskusí o (ne)vhodnosti nové evropské ústavy bylo přepočítávání vlivu jednotlivých zemí, především tedy Česka (a z důvodu věčného českého komplexu i Německa), na rozhodování Rady Evropské unie. Marek Loužek například, zcela korektně, spočítal, že váha českého hlasu klesne ze 3,7 %, které nám dávala smlouva z Nice, na 2,2 % podle nové ústavy.

Na první pohled je jasné, že jde o pokles váhy českého názoru na rozhodování v rámci Evropské unie. Váha hlasů českých ministrů se v případě přijetí evropské ústavy sníží o celých 40 %! Na druhý pohled ovšem se zdá že jde spíše o bouři ve sklenici vody. Upřímně řečeno, ono ani těch 3,7 % není nijak významných a evropská ústava tak jen potvrzuje náš malý význam v Evropě. Nepříjemné, ale tak už to bývá.

Dovolil bych si však přidat ještě třetí pohled, a to pohled českého občana (jakožto kategorie odlišné od českého politika). Je pro nás důležité, kolik procent hlasů mají naši zástupci při hlasování v Bruselu, nebo je pro nás důležitější, aby rozhodnutí hlasováním přijatá měla hlavu a patu? Zkušenosti s našimi politiky vedou k opatrnosti v tom, že by jejich větší vliv zlepšoval kvalitu rozhodování Evropské unie. Stačí se podívat na „track record“ premiéra Špidly: Prosazoval federalizaci Evropské unie bez jakékoliv hlubší analýzy výhod a nákladů, dokonce se jako jediný přihlásil k německému názoru o nutnosti harmonizace daní v EU.

Při analyzování názorů jednotlivých zemí EU se člověk nemůže ubránit dojmu, že nejlépe by čeští politici udělali, kdyby své hlasy, ať už 3,7 % nebo 2,2 %, svěřili Británii a klidně zase odjeli domů. Británie konzistentně, alespoň v ekonomické oblasti, prosazuje v EU názory nejvhodnější pro naši ekonomiku. Ušetřili bychom si řadu omylů a mohli bychom se přestat trápit s našimi mini-procenty.

Ondřej Schneider Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
  • Zajímavé
    19.07.2004 15:10

    ale raději bych viděl jiný výsledek: než se raději vzdávat našeho 'vlivu', tak dělat něco pro to, aby ten vliv reprezentovala garnitura s úplně jiným přístupem. Ale to je jen sen...
    krkinen
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data