Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Oslíčku otřes se … a najdi miliardy na důchody

25.5.2004 15:46
Autor: 

Kouzelného oslíčka, bezedný měšec nebo nekonečně štědrý ubrousek by ministr financí potřeboval víc než sůl. Pomalu začíná sezóna sestavování rozpočtu na příští rok a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach neváhal a pospíšil si s žádostí o prostředky na výplatu důchodů v příštím roce. Jeho představou, za niž sice není ochoten položit život, ale ministerské křeslo, je zvýšení starobních penzí o pět až šest set korun měsíčně. Kolik by musel jeho kolega z resortu financí najít ve své pokladně?

Důchody se zvyšovat budou. To je téměř jisté. Možností je ovšem několik. Kromě návrhu ministra práce a sociálních věcí, jsou ve hře ještě dvě možnosti: První z nich je valorizace ve výši inflace a jedné třetiny růstu reálných mezd, jak předepisuje zákon. V takovém případě by se průměrný starobní důchod zvýšil z letošních 7 227 Kč na 7 505 Kč (podle našich odhadů vývoje cenové hladiny a mezd), tj. o 278 Kč. Relace průměrné starobní penze a průměrné hrubé mzdy by klesla z letošních 40,6 % na 39,7 %. Nicméně v reálném srovnání by průměrný důchod převýšil úroveň roku 1989 o 0,4 % (za předpokladu, že se životní náklady penzistů zvýší stejně jako cenová hladina ve spotřebním koši zaměstnanců). Na základě našeho modelu důchodového systému by se v tomto případě výdaje na důchody zvýšily z letos plánovaných 232 mld. Kč na 241 mld. Kč.

Druhou možností je, že se vláda pokusí dodržet slib, že poměr průměrného starobního důchodu a průměrné hrubé mzdy neklesne pod 40 %. Aby se tak stalo, musely by být penze valorizovány o inflaci a dvě třetiny růstu reálných mezd. Průměrný důchod by se zvýšil o 343 Kč na 7 570 Kč a úroveň z roku 1989 by reálně převýšil o 1,3 %. Jenže ve státním rozpočtu by se muselo nalézt o dvě miliardy více, neboť celkové výdaje na důchody by stouply na 243 mld. Kč.

Obr.: Mzdy a důchody v posledních patnácti letech

Ministr práce a sociálních věcí se hodlá zasadit o zvýšení průměrné penze o pět až šest set korun. Průměrný starobní důchod by tak vzrostl o 6,9 % na 7 727 Kč, resp. 8,3 % na 7 827 Kč. V poměru k průměrné mzdě by dosáhl 40,8 % (resp. 41,4 % při valorizaci o 600 Kč). Úroveň z roku 1989 by byla reálně překročena o 3,4 % (4,7 %). Výdaje na důchody by dosáhly 248 mld. Kč v případě valorizace o 500 Kč, nebo 252 mld. Kč při valorizaci o 600 Kč. Realizace požadavku ministra práce a sociálních věcí by tedy vedla ke zvýšení výdajů na penze o 16 až 20 mld. Kč ve srovnání s letošním rokem a byla by o 7 až 11 mld. Kč dražší než minimální valorizace stanovená zákonem.

Kvůli nepříznivé demografické situaci a liknavosti vlády přizpůsobit tomu penzijní systém se vláda dostává do dvojích kleští. Na jedné straně by ráda zachovala životní úroveň důchodců (tj. relaci penzí ke mzdám), zároveň ovšem hodlá redukovat rozpočtové schodky. Pro letošek a několik následujících let si vláda vypomohla zvýšením části sociálního a sociálního zabezpečení připadající na důchody na úkor příspěvku na politiku zaměstnanosti. Tuto „parametrickou reformu“ ovšem nelze opakovat donekonečna, ani zvyšovat celkové daňové zatížení práce (viz Odborářské mýty aneb jak je to s vedlejšími náklady práce a nezaměstnaností). Přestat schovávat hlavu do písku a pochopit podstatu problému není složité (viz analýza Důchodové trápení: děti, peníze nebo chudoba?). Jen to chce přestat hledat kouzelné oslíčky a najít odvahu.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • jde o uplne neco jineho
  4.6.2004 21:47

  Porad se jenom lze.Nejen ze nebude na duchody.Ono nebude skoro na nic.Uvadeny rozpocet je naprosto lzivy.V teto zemi se kazdorocne zvetsuje dluh nekolikansobne rychleji nez se uvadi.Prikladem muze byt udrzba silnic nebo zdravotnictvi.Vsichni vi ze jen v techto oblastech rostou dluhy statu neuveritelnym tempem.Jedinou cestou jak z toho ven je podpora podnikani,snizeni dani a hlavne odbourani byrokracie.Jenze tady se ve vsech trech bodech deje presny opak.
  dodo
 • porovnanie
  26.5.2004 9:16

  Opravte ma ak sa mylim, ale nie su dochodky v grafe ciste, zatialco hrube mzdy su hrube? aky by bol priebeh pri cistej mzde.. inak s vyznenim clanku samozrejme suhlasim
  iMackie
 • Skromný pan Marek
  25.5.2004 18:28

  Tentokrát pan Marek postupuje neobvykle skromně. Neradí kupodivu vládě co by měla udělat, ale jen konstatuje že nic moc racionálního udělat nemůže. Zapomíná ovšem dodat že kdyby měla vláda těch v bankách a kampeličkách vytunelovaných 720 miliard ztracených za vlád ODS tak by měla ještě peníze na rozhazování.
  Černý
  • Pane Černý,
   26.5.2004 7:29

   já se také nechci zastávat ODS a nejsem ani odborník na tuto problematiku, ale co takhle přiznat, že období, kdy vládla ODS sebou také neslo nějaké "transformační náklady" kdy se centrálně plánovaná ekonomika musela změnit na ekonomiku tržní. Bohužel asi nejde přeskočit vývoj. Vy byste to zvládl zřejmě daleko lépe, že? A když jste načnul to rozhazování, je štěstí, že tato vláda nemá z čeho rozhazovat. On by byl ten schodek i tak stejně veliký, protože by se všechny volné prostředky lidově řečeno prožraly a stejně by bylo málo.
   Michal
   • "Transformační náklady"
    26.5.2004 8:52

    "Transformační náklady" je ohraná Klausova písnička, za kterou se daly schovat jakékoliv chyby kohokoliv. Předpokládám, že do transformačních nákladů zařadíte i vytopení pražského metra, prohranou arbitráž se CME, tunelling Harvardských fondů atd. atd. - no není mistru Železnému na stará kolena s Cony špatně, Koženému výhled na moře zatím žádné příčky také nakazí (uvidíme, co dokáže americká justice, když ta naše je "schopná" tak akorát přivést spory do Bruselu, kde to zase my všichni zaplatíme) . Jak se dělá transformace se mohl Klaus podívat v Číně - jasné zákony, rychle vymahatelné (nechme stranou ideologie) a postupné otevírání světu - reforma prakticky bez jakýchkoliv "transformačních nákladů". Co se týká důchodů - jediná rozumná cesta je zvrácení katastrofálního demografického trendu - nízká porodnost, vysoká rozvodovost (v loňském roce padl bohužel další rekord) - tedy urychlená podpora mladých rodin (i na úkor důchodců), protože pokud to tak půjde dál, tak nebude ani na důchody pro stávající důchodce. Co se týká důchodového systému - pokud je společnost zdravá, budou fungovat oba (jak průběžný tak i spořící). Pokud ale společnost vymírá (což se bohužel děje, rodí se u nás méně dětí, než za obou světových válek ....), pak průběžný je rychlejší cestou do pekel.
    PaulC
    • Mala Technicka
     17.6.2004 11:23

     Cina samozrejme jede a pristich pet sest let o ni hodne uslisime . Zacne se asi nafukovat Cinska investicni bublina. Ma vsak jednu slabost stejne jako treba Japonsko a na to taky ta bublina praskne. Ta slabost se jmenuje vytunelovane banky.
     J.Baltazar
    • No nejsem takový odborník,
     26.5.2004 10:37

     ani neznám pozadí jednotlivých prohraných arbitráží, Vy zřejmě jste informovaný podrobně. Nevymahatelnost práva a pomalost soudů není přece věcí jen Klause, za prohrané arbitráže zdá se může liknavost a neschopnost státních úředníků. Já bych to tak nesoudil. A Čínu bych sem netahal. Nabídněte životní úroveň běžného číňana tomuto národu a řekněte své názory "podpora rodin na úkor důchodců" veřejně. Určitě získáte podporu, budete zvolen a budete moci s tím něco udělat a napravit.
     Michal
     • Populistické proklamace
      17.6.2004 16:19

      Ve svém příspěvku jste uhodil hřebík na hlavičku - kdokoliv bude u vesla (koryta), bude dávat přednost populictickým řečem, které mu zajistí (znovu)zvolení. Racionalita jde stranou, do zcela nutných a nezbytných reforem se nikomu nechce a nebude chtít. K dalším komentářům - zcela souhlasím s tím, že za vlády Klausovy ODS s Luxem v zádech došlo ke zcela účelové deformaci zákonů, ve kterých ne náhodou chybí limit a sankce. Vidíte někdo světlejší zítřky?
      Inka
     • Vymahatelnost práva
      26.5.2004 12:30

      Aby mohl soudce soudit rychle, musí mít jasné zákony. Zákony z dob Klausových vlád byly ovšem vytvořeny tak, aby v nich sankce nebyly žádné nebo v praxi nevymahatelné - viz. Zákon o konkurzu a vyrovnání, tedy živná půda pro tunelování a korupci. S Čínou jste opět vedle - dynamika jejího hospodářského růstu je to, oč se tu jedná - proto jsem také uvedl ideologii nechme stranou. Ostatně G. Bush starší je častým návštěvníkem místních komunistických pohlavárů, kterým nesmíme dodat pasivní radiolokátory, přičemž USA jim poskytly doložku nejvyšších výhod a čile s nimi obchodují ...
      PaulC
  • ODS versus CSSD
   25.5.2004 23:09

   nechci se zastavat ODS, ale pochybuji, ze za vlady CSSD by se z bank a kampelicek ztratilo mene. Navic CSSD je u moci uz dostatecne dlouho na to, aby dokazala, ze dokaze take neco jineho nez se jen vymlouvat na ODS!
   Vasek
   • ČSSD x ODS
    3.6.2004 16:09

    Nechci se zastávat ČSSD, jenže nezapomeňte, že ODS zprivatizovala (nechala rozkrást) 3/4 českého průmyslu. ČSSD přišla, až když bylo po všem a k vyžranému krámu. Nebylo co prodávat, aby se to strkalo do státního rozpočtu, co zbylo, bylo pro pláč. Myslím, že jim není co závidět, i když blbostí se taky nadělali dost.
    Jarmila
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC