Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ODS dosáhla v březnu rekordní podpory voličů... a další ekonomické zprávy

1.4.2004 10:47
Autor: 

Zahraniční dluh České republiky se loni zvýšil na 894 mld. Kč (35 mld. USD; 37 % HDP) z předloňských 813 mld. Kč (27 mld. USD; 36 % HDP). Nejvíce k loňskému zvýšení zahraniční zadluženosti o 81 mld. Kč přispěly banky. Jejich závazky vůči zahraničí se zvýšily o 29 mld. Kč, a to zejména tím, že ve zvýšené míře přijímaly krátkodobé vklady ze zahraničí.

Poslanecká sněmovna schválila vydání dluhopisů ve výši 103,6 mld. Kč na úhradu schodku letošního rozpočtu. Zbytek plánovaného schodku (115 miliard) chce vláda pokrýt dlouhodobými úvěry (9,9 mld. Kč) a prodejem státního majetku.

Senát chce pozměnit nový zákon o DPH. Hospodářský výbor navrhuje sníženou pětiprocentní sazbu DPH pro kávu, čaj, kakaové výrobky, ubytovací a stravovací služby, vstupné na sportoviště a kabelové televize. Výbor pro evropskou integraci zase kvůli rozporu se směrnicí EU navrhl převést ze snížené do devatenáctiprocentní sazby dětské pleny a zrušit zamýšlené osvobození od daně u provozování loterií.

Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů soudí, že pokuta udělaná Úřadem na ochranu hospodářské soutěže třem velkopekárnám ohrožuje existenci těchto podniků. Představenstvo svazu pekařů a cukrářů považuje rozhodnutí antimonopolního úřadu za nezodpovědné, nespravedlivé a za zvůli státních úředníků.
(podrobněji ZDE)

ODS dosáhla v březnu rekordní podpory voličů. Podle průzkumu stranických preferencí CVVM by ODS volilo 34,5 % voličů. Druhou příčku obsadila KSČM s 16 %, třetí ČSSD získala 14,4 %. Do Poslanecké sněmovny by se ještě dostala KDU-ČSL s 8,5 %.
(podrobněji ZDE)

Inflace v eurozóně v březnu stagnovala na 1,6 %, což je nejnižší úroveň v posledních pěti letech, říká předběžný odhad Eurostatu.

Míra nezaměstnanosti ve Francii zůstala v únoru na 9,6 %. Počet nezaměstnaných se snížil o 5 tis. na 2,607 mil.

Členové kartelu OPEC se na včerejší schůzce ve Vídni podle očekávání dohodli, že budou pokračovat v dřívější strategii. To znamená, že ode dneška začnou na trh dodávat méně ropy. Podle plánu by měla produkce klesnout o jeden milion na 23,5 milionu barelů denně.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek, Patria Online

Váš názor
  • "Kartelová" dohoda pekařů
    1.4.2004 11:10

    Je zajímavé jak řetězce okamžitě řvou, pokud producenti přenesou část nákladů na vstupní surovinu do výrobku, ale to, že ve výrobku musí být zahrnuty všechny zalistovací poplatky, 90 denní splatnosti a 35 % marže obchodů, to jim příliš nevadí. A vzhledem k tomu, že podmínky jsou u všech řetězců stejné vypadá to také na kartel / ale skutečný a pro spotřebitele horší /.
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data