Výrazný propad dolaru k euru se na koruně projevil především v dalším posílení koruny k americké měně na nová více než šestiletá maxima. Kurz české měny se dopoledne vyšplhal až na 27,59 Kč/USD, tedy na hodnotu naposledy dosahovanou v lednu 1997. K euru je koruna relativně klidná, otevřela na včerejším závěru 31,34 Kč/EUR, do současné chvíle však posílila na 31,27 Kč za euro.
Dnes je opět prázdný domácí ekonomický kalendář, a tak bude i nadále rozhodující silou sentiment ve světě a v regionu. U dolarového kurzu koruny vše záleží na tom, zda bude pokračovat propad americké měny k euru. Svébytnější eurokorunový kurz by mohl dnes opět útočit na úroveň 31,20 Kč za euro. Nedomníváme se však, že je růst pod tuto úroveň fundamentálně podložený, technicky se tam však koruna "podívat" může.
První obchodní den s normální likviditou na eurodolarovém trhu americké měně zjevně nesvědčí. Důkazem je propad USD na nová minima od ledna 1999. Scénář se přitom opakuje - relativně pozitivní makročíslo nepřináší úlevu ani akciovému trhu, ani dolaru, naopak, jen vlažná reakce a nedůvěra. Dolar je (jednou a pro vždy?) v nelibosti investorů a někteří ekonomové (např. Sinn z Ifo) by se nedivili ani pádu na 1,300 USD/EUR. Prozatím dopolední minimum dolaru činí 1,1341 USD/EUR. Index dubnové aktivity v průmyslu eurozóny se nestal impulsem pro dolarový trh, který čeká především na výsledky rozhodnutí Fedu o sazbách (dnes) a ve čtvrtek ECB.
Slovenská měna se drží na 41,16 SKK za euro a po včerejší intervenci si bere k srdci další varování centrální banky, která pohrozila ještě razantnějšími kroky směřujícími proti posilování měny. Maďarská centrální banka se dnes nechala slyšet, že nepočítá s dalším uvolnění měnových podmínek, a forint mírně ztrácí na 245,2 HUF/EUR. Polský zlotý je dnes negativně naladěn a mírně oslabuje na 4,259 PZL/EUR.
Radim Krejčí