Koruna se neočekávané změny sazeb ČNB neobává a v klidu obchoduje v pásmu 31,30 až 31,40 Kč za euro. Aktuálním kurzem 31,36 Kč/EUR tak dle předpokladů koriguje včerejší odpolední pád na 31,50. K posílení koruny přispívá globálně rostoucí dolar, který k euru získává ve srovnání s včerejším odpolednem více než jeden cent a kurz činí 1,0755 USD/EUR. To ale vede automaticky k oslabování koruny vůči americké měně na 29,15 Kč/USD.
Není důvod pro to, aby se koruna vymanila z pásma 31,20 až 31,60 Kč za euro. Pokud centrální banka ponechá sazby beze změny, koruna zůstane bez reakce a bude pokračovat v dosavadním klidném obchodování a zůstane spojena s děním ve světě. K dolaru potom bude kurz koruny záviset na eurodolarovém trhu, domníváme se, že americká měna neposílí pod 1,0730 USD/EUR.
Dolar si bere oddechový čas a minimálně na krátkou dobu zastavil prudké oslabování vůči jednotné evropské měně. Pozitivně se na tom podepsal jednak včerejší růst amerických akciových trhů a jednak komentář Fedu, který následoval po skončení dvoudenního zasedání měnového výboru. Přestože sazby změněny nebyly, mírně optimistický komentář potěšil. Ze zprávy Fedu vyplývá, že růstu ekonomiky nyní brání především vysoké ceny ropy a obavy z války v Iráku, jinak samotná úroveň sazeb (1,25%) působí dostatečně prorůstově. Z pohledu střednědobého vývoje bude pro dolar i nadále klíčový konflikt v Perském zálivu.
Mírně posiluje zlotý a forint. SKK je de facto na včerejších úrovních 41,75 SKK/EUR. Kurz forintu se dopoledne dostává na 243,30 HUF/EUR a polského zlotého na 4,085 PZL/EUR. Zlotý se stal tento týden středoevropským favoritem, když od pondělka posílil zhruba o 2,5%.
Radim Krejčí, Patria Online