Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Polsko: Inflace podle našeho očekávání stagnuje na 3,6% meziročně

15.1.2002 19:10
Autor: 

Inflace spotřebitelských cen skončila mírně pod odhadem trhu a zhruba v souladu s naší předpovědí. Meziroční hodnotu 3,6% jsme očekávali, i když měsíční změnu jsme tipovali 0,1% namísto výsledných 0,2%. Ceny potravin se zvýšily o 0,6 % m/m, tedy jen nepatrně méně nežli naznačoval předběžný průzkum. Ceny paliv spadly o plných 2,3% m/m; větší pokles nežli v listopadu se dal čekat. Dále se zpomalil růst cen odívání (na pouhých 0,2% y/y). Náklady na domácnost zpomalily z 7,6% na 7,4%y/y. Je typické, že pokud některé ceny rostly výrazněji, byly to vesměs ceny regulované nebo ceny na nedokonalém trhu. Zejména je to patrné v položce nákladů na domácnost, kde plyn zdražil o 15% y/y, vodné o 14,9%, elektřina o 14,1% a nájem o 9,3% y/y, zatímco náklady na vybavení domácnosti vzrostly jen o 3,0% y/y. Stejná situace je ve spojích, kde ceny celkem vzrostly jen o 1,3%, navzdory zvýšení paušálu o 40% y/y. Ceny v položce vzdělávání o 4,9% y/y a ceny zdravotní péče o 5,9% y/y. Uvedené příklady ilustrují, že inflační tlaky jsou v Polsku velmi utlumené a že pokles inflace není jen záležitostí potravin a paliv. Vedle slabé domácí poptávky má vliv na zpomalení růstu cen i kurz zlotého. Proti dolaru zlotý loni zpevnil o 6,9% a vůči EUR o 7,7%. Průměrná inflace za rok 2001 dosáhla 5,5%.

Inflační cíl centrální banky pro prosinec 2001 byl stanoven na 6-8% meziročně. Inflace tedy skončila 2,4 procentního bodu pod dolním okrajem. Nenaplnila se tedy varování některých členů RPP, že inflace bude na konci roku 2001 akcelerovat. Vývoj všech složek inflace ukazuje, že inflační tlaky jsou utlumené. Všeobecně očekávané snížení sazeb o 150 bps na zasedání 29-30.ledna je nyní ještě pravděpodobnější, podle našeho názoru je prostor i pro další pokles sazeb.

(Jakub Dvořák, ČSOB)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data