Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Stavebnictví v únoru 2001: raketová akcelerace

6.4.2001 9:18
Autor: 

Ač by se měli odborníci zdržet nadměrného užívání superlativů a hyperbol, v případě stavebnictví po lednových velmi dobrých a únorových rekordních výsledcích jinak nelze. Stavební výroba se totiž v únoru 2001 meziročně zvýšila o 16%, když v lednové zvýšení činilo 12,4%. Po vyloučení vlivu počtu pracovních dní činí přírůstek dokonce 17,5%. Produktivita práce se zvýšila o 15,4%, zatímco reálná mzda si připsala přírůstek pouze 2,3%.

Výsledek ze stavebního sektoru je velmi překvapivý, zvláště vezmeme-li do úvahy, že letošní únor měl o jeden pracovní den méně ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku. Navíc loňské únorové údaje byly poměrně příznivé (+7,8%), což stanovilo vysoký základ pro porovnávání letošních únorových výsledků s loňskými.

Co se podílí na stavebním boomu? Rozhodující pro vývoj stavebnictví je, že se vzchopily velké stavební firmy s 1000 a více zaměstnanci. Druhým klíčovým momentem je rozběh výstavby infrastruktury (železniční koridory). Vysoké přírůstky vykazují také stavební práce provedené v zahraničí, jejich objem však činí jen malé procento z celkového objemu provedených stavebních prací. Přičteme-li k těmto faktorům trendy, jež se pozitivně prosazovaly ve stavebnictví již v předchozích měsících, je výsledkem výrazná akcelerace růstu stavební výroby. Mezi faktory, jež se prosazují ve stavebnictví již několik měsíců, je především výstavba investičního charakteru, jež je v nemalé míře iniciována zahraničními investory. Výstavba výrobních hal, supermarketů, hypermarketů apod. se stala důležitým impulsem pro české stavebnictví. Po té, co se k těmto stavebním aktivitám přidala výstavba inženýrských staveb, stavebnictví dostalo další impuls k růstu.

O lepšící se situaci ve stavebnictví svědčí také skutečnost, že v únoru došlo k zastavení poklesu počtu zaměstnanců. Počet zaměstnanců se v únoru meziročně zvýšil o 0,4%. Předchozí konsolidace ve stavebním sektoru a nové zakázky umožnily ukončit proces snižování počtu zaměstnanců. Přestože již počet zaměstnanců neklesá, produktivita práce pokračuje v rychlém růstu. Únorový přírůstek produktivity dosáhl 15,4%.

Mzdy se zvýšily o 6,4%, průměrná reálná mzda je tak vyšší o 2,3%. Porovnání s vývojem produktivity ukazuje, že dochází k výraznému poklesu jednotkových mzdových nákladů. Tento fakt se podílí na rostoucí poptávce po stavebních pracích českých firem v zahraničí, neboť pokles jednotkových mzdových nákladů představuje zvýšení konkurenceschopnosti.

Stavebnictví vykázalo dva mimořádně příznivé výsledky za sebou, poslední údaje z průmyslu byly také velmi příznivé stejně jako údaje o maloobchodních tržbách. Tyto údaje svědčí o pokračování výrazného zotavení české ekonomiky. Očistná kůra v podobě předchozí recese, jež si vynutila a urychlila strukturální změny české ekonomiky, a masivní příliv přímých zahraničních investic se zřejmě staly vhodným lékem na založení nového růstového trendu české ekonomiky.

Po dnešních mimořádných výsledcích jsme revidovali prognózu růstu stavební výroby v roce 2001 na 8%.

(David Marek)

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data