Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Stavebnictví v únoru 2001: raketová akcelerace

6.4.2001 9:18
Autor: 

Ač by se měli odborníci zdržet nadměrného užívání superlativů a hyperbol, v případě stavebnictví po lednových velmi dobrých a únorových rekordních výsledcích jinak nelze. Stavební výroba se totiž v únoru 2001 meziročně zvýšila o 16%, když v lednové zvýšení činilo 12,4%. Po vyloučení vlivu počtu pracovních dní činí přírůstek dokonce 17,5%. Produktivita práce se zvýšila o 15,4%, zatímco reálná mzda si připsala přírůstek pouze 2,3%.

Výsledek ze stavebního sektoru je velmi překvapivý, zvláště vezmeme-li do úvahy, že letošní únor měl o jeden pracovní den méně ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku. Navíc loňské únorové údaje byly poměrně příznivé (+7,8%), což stanovilo vysoký základ pro porovnávání letošních únorových výsledků s loňskými.

Co se podílí na stavebním boomu? Rozhodující pro vývoj stavebnictví je, že se vzchopily velké stavební firmy s 1000 a více zaměstnanci. Druhým klíčovým momentem je rozběh výstavby infrastruktury (železniční koridory). Vysoké přírůstky vykazují také stavební práce provedené v zahraničí, jejich objem však činí jen malé procento z celkového objemu provedených stavebních prací. Přičteme-li k těmto faktorům trendy, jež se pozitivně prosazovaly ve stavebnictví již v předchozích měsících, je výsledkem výrazná akcelerace růstu stavební výroby. Mezi faktory, jež se prosazují ve stavebnictví již několik měsíců, je především výstavba investičního charakteru, jež je v nemalé míře iniciována zahraničními investory. Výstavba výrobních hal, supermarketů, hypermarketů apod. se stala důležitým impulsem pro české stavebnictví. Po té, co se k těmto stavebním aktivitám přidala výstavba inženýrských staveb, stavebnictví dostalo další impuls k růstu.

O lepšící se situaci ve stavebnictví svědčí také skutečnost, že v únoru došlo k zastavení poklesu počtu zaměstnanců. Počet zaměstnanců se v únoru meziročně zvýšil o 0,4%. Předchozí konsolidace ve stavebním sektoru a nové zakázky umožnily ukončit proces snižování počtu zaměstnanců. Přestože již počet zaměstnanců neklesá, produktivita práce pokračuje v rychlém růstu. Únorový přírůstek produktivity dosáhl 15,4%.

Mzdy se zvýšily o 6,4%, průměrná reálná mzda je tak vyšší o 2,3%. Porovnání s vývojem produktivity ukazuje, že dochází k výraznému poklesu jednotkových mzdových nákladů. Tento fakt se podílí na rostoucí poptávce po stavebních pracích českých firem v zahraničí, neboť pokles jednotkových mzdových nákladů představuje zvýšení konkurenceschopnosti.

Stavebnictví vykázalo dva mimořádně příznivé výsledky za sebou, poslední údaje z průmyslu byly také velmi příznivé stejně jako údaje o maloobchodních tržbách. Tyto údaje svědčí o pokračování výrazného zotavení české ekonomiky. Očistná kůra v podobě předchozí recese, jež si vynutila a urychlila strukturální změny české ekonomiky, a masivní příliv přímých zahraničních investic se zřejmě staly vhodným lékem na založení nového růstového trendu české ekonomiky.

Po dnešních mimořádných výsledcích jsme revidovali prognózu růstu stavební výroby v roce 2001 na 8%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data