Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod - leden 2001: návrat k jednocifernému schodku

22.02.2001 9:08
Autor: 

Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o zahraničním obchodu za leden letošního roku. Schodek obchodní bilance se opět vrátil do jednociferných hodnot, když dosáhl hodnoty 9,3 mld. Kč, což je o 5,1 mld. Kč více než ve stejném měsíci předchozího roku. V porovnání se stejným měsícem minulého roku dovoz v běžných cenách vzrostl o 35,3 % a vývoz o 30,5 %.

V porovnání s prosincovým výsledkem pokleslo pasivum obchodní bilance o téměř 15 mld. Kč. Po silných listopadových a prosincových dovozech bývají lednové dovozy výrazně nižší, zatímco vývoz by si měl udržet zhruba prosincovou úroveň. Základními faktory ovlivňujícími vývoj zahraničního obchodu v současnosti jsou především oživení investiční poptávky podporované přímými zahraničními investicemi a stále příznivá konjunkturní situace v západní Evropě, především v Německu.

Příčinou zhoršení obchodní bilance v porovnání s loňským lednem je jednoznačně prohloubení schodku ve skupině surovin, polotovarů a chemických výrobků, za nímž stojí dva vlivy. Prvním jsou sekundární dopady zvýšení ceny nerostných paliv na světových trzích. Tyto sekundární dopady se projeví především v ceně chemických polotovarů a výrobků. Druhým faktorem je rostoucí domácí poptávka po surovinách a polotovarech související s oživením domácí ekonomiky.

Cena ropy tentokrát nehrála příliš významnou roli. V průběhu letošního ledna se pohybovala na zhruba stejné úrovni jako před rokem. Vyšší saldo v obchodu s nerostnými palivy (9,1 mld. Kč vs. 7,2 mld. Kč v lednu 2000) má na svědomí především dražší dolar vůči koruně a rostoucí domácí poptávka, jež se projevuje výrazným poklesem vývozu.

Díky pokračující příznivé hospodářské situaci v západní Evropě, a především v Německu, se podařilo mírně zvýšit přebytek v obchodu se stroji a dopravními prostředky. Vývoz strojů a dopravních prostředků se díky tomuto faktoru podařilo meziročně zvýšit o 27,5%. Trvání příznivé hospodářské situace v Německu potvrdil i včera zveřejněný IFO index, který překvapivě opět vzrostl po více než půl rok trvajícím poklesu.

Vysokou dynamiku si udržel dovoz investičního zboží do ČR. Ve srovnání s loňským lednem se dovoz strojů a dopravních prostředků zvýšil o 37,4%. Vysoká dynamika těchto dovozů odpovídá současné investiční vlně v ČR, na které se do značné míry podílí přímé zahraniční investice. V letošním roce tak bude pro vývoj obchodní bilance určující dopad očekávaného zpomalení hospodářského růstu západoevropských ekonomik a růst dovozu do ČR spojeného se současnou investiční vlnou. Rizikem stále zůstává politika Organizace zemí vyvážejících ropu. OPEC se již nechal slyšet, že by rád opět snížil těžební kvóty, což by udrželo ceny ropy příliš vysoko na to, aby tento faktor pomohl poklesu schodku české obchodní bilance. Pro letošní rok předpokládáme schodek obchodní bilance ve výši 140 mld. Kč.

Dnešní údaje potvrzují riziko pokračujícího prohlubování vnější nerovnováhy. Z tohoto důvodu se domnívám, že ČNB ponechá úrokové sazby nezměněny, neboť snížení úrokových sazeb by mohlo podpořit akceleraci domácí poptávky a s tím i další prohloubení schodku obchodní bilance a běžného účtu platební bilance.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data