Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je to již krize, nebo jen přehnaná reakce?

Je to již krize, nebo jen přehnaná reakce?

01.08.2007 13:44

Krize na nemovitostním trhu se rozšiřuje a zařazuje najednou bankovní tituly mezi rizikové. Analytici nyní vidí příležitost pro výhodné nákupy.

Investoři nyní zatracují bankovní tituly. To lze vyčíst nejen z cen jejich akcií, když akcie finančních institucí v posledních týdnech patřily k těm zdaleka největším propadákům. Jako by to nestačilo, vládne na trhu úvěrových derivátů nálada téměř jako před koncem světa. Zde se v uplynulých dnech ceny za zajištění proti platební neschopnosti – tzv. Credit Default Swaps (CDS) vyšplhaly do znepokojivých výšin.

Čím vyšší je cena takového instrumentu, tím výše hodnotí trh pravděpodobnost insolvence banky. Jestliže například zajištění závazků německé Commerzbank (31 EUR, -2,27%) ve výši 10 mil. eur stálo mezi 10.000 a 20.000 eur, vzrostla cena za takový CDS během několika dní na 80.000 eur. Investoři tedy v současné době odhadují, že riziko nesplácení závazků je u této banky čtyřikrát větší, než je mnohaletý průměr. A Commerzbank (31 EUR, -2,27%) není vyjímkou. Podobně dramatická situace je i u ostatních německých i mezinárodních bankovních institucí.

„Ceny za úvěrové deriváty v podstatě vyjadřují, že aktéři počítají s přicházející finanční krizí,“ říká analytik úvěrových derivátů společnosti Unicredit v Mnichově Philip Gisdakis. „Trh je hnán pouhým strachem,“ dodává s tím, že vše začalo rostoucími výpadky u amerických rizikových hypoték, rychle to ale přeskočilo na ostatní oblasti úvěrového trhu.

Podle cen CDS mezinárodně operující banky dávno neprokazují finanční stabilitu, kterou jim přisuzují renomované ratingové agentury Moody´s, Standard & Poor´s a Fitch. Zatímco americká investiční banka Bear Stearns (121 USD, -4,74%), která je v centru pozornosti amerického nemovitostního tornáda, nese stále oficielně rating A1 od Moody´s, explodující kotace CDS však ukazují jiný obrázek: trh hodnotí riziko renomované banky stejně jako u nějaké pochybné druhořadé společnosti.

Také u Deutsche Bank (99 EUR, -2,02%), jíž Moody´s teprve nedávno zvýšil známku na druhý nejvyšší stupeň, mluví úvěrové deriváty zcela jinou řečí. „Taková diskrepance není dlouho udržitelná,“ říká Gisdakis. Buď ratingové agentury nezohlednily všechna rizika a zpožďují se za skutečným vývojem, nebo jsou aktéři na trhu úvěrových derivátů nadměrně pesimističtí.

Investoři se musí rozhodnout, komu budou více věřit. Úvěrové deriváty ve své současné podobě existují teprve několik let, a proto neexistují žádné zkušenosti s tím, zda jsou tyto instrumenty vhodné jako indikátory blížící se finanční krize. Na druhou stranu ratingové agentury v historii ne vždy prokázaly ten správný nos pro blížící se propad na kapitálových trzích. V případě současné krize na americkém nemovitostním trhu vztyčili červenou vlajku příliš pozdě a také během asijské krize přišlo snížení ratingů teprve poté, co situace eskalovala a investoři po celém světě přicházeli o miliardy.

Pokud bychom věřili analytikům finančních trhů, zažívají nyní úvěrové trhy fázi přehnané panické reakce. Odborníci sice nezpochybňují, že se krize na hypotéčním trhu a tím způsobené krachy hedžových fondů zanechají ve výsledcích bank své stopy. Ale ostatní oblasti jsou podle nich v jádru zdravé, takže negativní vliv z Ameriky může být více než vykompenzován.

„Úrovně kursů, které po výprodejích výrazně spadly, nabízí příležitost pro odvážné investory,“ říká analytik ABN (35 EUR, -1,86%) Amro v Londýně Omar Fall. „Ocenění je nyní tak výhodné, jako naposledy za krize hedžových fondů před devíti lety,“ upozorňuje. Všemi očekávaný domino-efekt podle něj nepřijde. Z krize na trhu hypoték podle Falla mohou vzejít ztráty ve výši 90 mld. dolarů, proti čemuž stojí finanční aktiva po celém světě v hodnotě 140 bilionů dolarů, což je více než 1500krát větší částka.

Favoritem většiny analytiků je nyní Commerzbank (31 EUR, -2,27%), která byla na trzích vzhledem ke svým aktivitám na americkém nemovitostním trhu tvrdě zasažena, přestože ohrožené úvěry jsou v porovnání s celkovým obchodem společnosti zanedbatelné.

Podle Welt Online


Váš názor
 • dva pohledy
  01.08.2007 15:57

  Fakt těžko říct co z toho vyleze. Na jednu stranu je jasné, že přes CDS a jiné deriváty byly dluhy subprime rozprodány do světa, takže to nepředstavuje pro banky téměř žádné riziko a tohle všechno tipuji jen na přehnanou psychoreakci, nezaloženou na rálniích. Na druhou stranu jsme měsíce až čtvrtletí před poklesem sazeb a to je přesně ta nejrizikovější doba, kdy vrchol M&A aktivity (i když potom co udělal včera Citadel to nevypadá, že by měl přijít credit crunch) předurčuje pomalý nástup poklesu cen aktiv a přicházející zpomalení ekonomiky. Stále se však přikláním k tomu, že tohle je jen menší turbolence a žádná krize nehrozí. Subprime nebude mít na banky významný vliv a za měsíc se může vesele nakupovat. Teď raději moc ne, celý týden budou chodit nová data o kdečem a trh bude silně volatilní. Kromě toho byl včera úplněk, tak teď může být jen klid před bouří a za čtrnáct dnů to může přijít nanovo. No uvidíme, dost možná je teď na trhu nejnižší místo...anebo také ne....
  nicknamed
 • Názory pana Omara Falla ...
  01.08.2007 14:52

  mně připadají jako kdyby automobilka poté, co u právě vyrobeného a prodaného kousku přestali z ničeho nic fungovat brzdy, říkala, že se to stalo jen v jednom případě. Co všichni blázníte?, říká Fall. Díky za takové odhady Falle. Tady nejde jenom o hypotéky, trh je přepálený všude, kam internetové dráty dohlédnou (se dostanou). Očekávám 20-30% pokles na vyspělých trzích do konce srpna. O rozvojových trzích (včetně ČR) se raději zmiňovat nebudu. Ale žádnou paniku, trhy se vždycky za nějaký ten rok vzchopily.
  Franz
  • Re: Názory pana Omara Falla ...
   03.08.2007 10:23

   Překopírovávám z názoru na jiný článek: Během nejhlubší krize v Německu ve dvacátých letech dosahovaly ceny akcií každý den nové rekordní hodnoty - díky inflaci. Kondratěvova zima je už dávno tady, ale peněžní expanze ji úspěšně maskuje. Když Bernanke hrozí, že bude shazovat peníze z vrtulníku, tak bych mu raději věřil. A ostatní centrální banky ho budou následovat. Zhodnocení peněz není pro žádnou z rozvinutých zemí přijatelné, znamenalo by to pro ně zhroucení nejen ekonomiky, ale i celého politického systému založeného na všeobsahující intervenci státu a mandatorních výdajích. Samozřejmě že je to jen korekce, byť může být hluboká a dlouhá. Jakmile začnou státy zachraňovat krachující finanční instituce a vyplácet střadatelům náhrady za znehodnocené vklady, dočkáme se nových rekordů.
   Zdeněk
Aktuální komentáře
19.04.2021
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce nezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)