Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: ČNB půjčila zatím nejvíce peněz ručených dluhopisy

ČTK: ČNB půjčila zatím nejvíce peněz ručených dluhopisy

31.10.2008 13:51
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Česká národní banka dnes poskytla krátkodobé půjčky ručené státními dluhopisy v největším objemu od doby, kdy je začala nabízet. Celkem dnes ČNB půjčila téměř sedm miliard korun. Vyplývá to z údajů ČNB.
 
Finanční instituce si mohou od poloviny října půjčovat u ČNB na 14 dní peníze výměnou za to, že jí svěří jako zástavu státní dluhopisy. Centrální banka chce takto rozhýbat trh s dluhopisy, který v posledních týdnech zamrzl.
I když byl dnes objem rekordní, nic to nemění na faktu, že samotný mezibankovní trh nefunguje. "Tříměsíční Pribor je dnes již o 75 bazických bodů výše než v půlce září a stále stoupá. Peněžní trh se chová jako, kdyby ČNB třikrát po sobě zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Od sazeb na mezibankovním trhu se odvozují klientské sazby bank, za které půjčují firmám i domácnostem.
 
Kdyby si dnes podle Marka chtěl půjčit stát, měl by to výrazně dražší. "Za poslední měsíc se výnosy desetiletého dluhopisu posunuly vzhůru o 50 bazických bodů. Aniž by centrální banka hnula prstem, zdražily peníze poměrně výrazně. Při zpomalování ekonomiky by ale měly úrokové sazby klesat," upozornil ekonom.

Podle něj by tak vzhledem ke stupňujícímu se napětí na domácím finančním trhu a zhoršujícímu se ekonomickému výhledu by bylo vhodné zavést dočasné záruky za mezibankovní půjčky na českém trhu.
 
Půjčky ČNB, za které ručí finanční instituce dluhopisy:

Den Objem (v mld. Kč)
15. října 4,66
17. října 3,15
20. října 1,2
22. října 0,8
24. října 5
27. října 0
29. října 4,917
31. října 6,96

Zdroj: ČNB

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Teorie versus praxe
    31.10.2008 15:39

    Přesně tak, úrokové sazby v praxi neodpovídají teorii. Současný trend je takový, že o chování trhů rozhodují výhradně emoce. Tudíž do dnešních cen je promítána budoucí recese, a to jen tam, kde je to ještě možné, dokud to nevnímá konečný spotřebitel. Konečný spotřebitel je v panice. Na začátku hierarchie konečným spotřebitelem pro centrální banku jsou komerční banky a na konci pro obchodníka je to dělník. Řetězec je příliš dlouhý a komplikovaný na to, aby bylo možno vysledovat, že kapitál se žene za každou cenu za maximalizací zisku a je mu jedno, zda snížení úroků má podpořit ekonomický růst. Nehledě na to, že spotřebitel se celosvětově roznhodl pro ekonomický pokles, neboť plošně všichni začali šetřit. Rakovina prostupuje velmi rychlým tempem a neexistuje na ni lék, jedině snad "víra uzdravuje". Rozpor mezi snižováním úroků pro podporu ekonomik a rostoucí inflací, která nepochybně masivně nastoupí, bude těžké vysvětlovat. Ale vysvětlení je jednoduché na příkladu z praxe - pokud roste objem obchodu, klesá nákladová cena. Pokud tedy bude klesat objem obchodu, nastane tlak snižování nákladů a poroste nezaměstnanost. Nezaměstnanost v růstu stejně jako inflace = sociální problém.
    Mudrc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m