Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Senátor Dodd aneb konec nezávislosti centrálních bank

Senátor Dodd aneb konec nezávislosti centrálních bank

12.11.2009 14:48

Kdysi se říkalo: „Každá úspěšná centrální banka musí být nezávislá.“ Největším respektem disponovala v tomto ohledu BUBA (německá Bundesbanka). Její strategií byl nesmiřitelný boj s inflací bez ohledu na trh a přání politiků. Obchodníci se BUBA báli jak čert kříže, jelikož ta nejenom, že své kroky nekonzultovala s hráči na trhu, jak je tomu zvykem dnes, ale tu a tam schválně provedla něco, co je naprosto zaskočilo. K jejím obzvlášť vydařeným kouskům patřilo řízení transformace při sjednocování Německa. Šlo o to, že ze dne na den začala platit v obou do té doby rozdělených zemích západoněmecká marka a co více, úspory vedené ve východoněmecké komunistické měně byly konvertovány za velmi výhodný kurz pro bývalé obyvatele totalitní republiky. Tento akt způsobil jednorázové výdaje státního rozpočtu a značnou expanzi monetární báze. BUBA v obavách o inflační vývoj zvedla úrokovou sazbu na 9 % p.a. Důsledkem bylo posílení měny a známé turbulence v systému ERM vedoucí k nucenému vystoupení britské libry. Vraťme se však do přítomnosti a za oceán.

Americký senátor Christopher Dodd zodpovědný za dohled nad bankovním sektorem navrhuje novelu zákona, díky níž má získat politická reprezentace bezprecedentní vliv na řízení FED. Členové boardu budou jmenováni Kongresem a ztratí svou nezávislost v rozhodování o výši úrokových sazeb. Pokud zákon projde, naplní se sen všech politiků - ovládat cedulovou banku. Důsledky mohou být nedozírné. Podle pravidla „košile bližší než kabát“ budou Senátem zvolení centrální bankéři upřednostňovat ekonomický růst před stabilitou měny. Zapomeňme na agresivní zvedání úrokové sazby při prvních náznacích inflace, zapomeňme na rychlé stažení podpůrných ekonomických balíčků.

FED není zdaleka nejnezávislejší centrální bankou na světě. Jeho úkolem je hlídat jak ekonomický růst, tak míru inflace a oba faktory brát v potaz stejnou měrou. Je však pořád „benchmarkem“. Pokud se posune filosofie její činnosti určitým směrem, dá se očekávat, že se stejným směrem posunou i centrální banky v jiných zemích a nebuďme na pochybách, že si politici kdekoliv na světě nechají ujít takovou jedinečnou příležitost. Stačí jen okopírovat americký Senát.

Pan Bill Gross by si tedy do svého seznamu charakterizujícího „new normal“ měl přidat ještě jednu položku: slabá centrální banka a investoři by měli začít přemýšlet, jestli nemají v portfoliu příliš mnoho nezainvestovaných prostředků.


Váš názor
 • FED selhal, z čehož poplynou konsekvence
  13.11.2009 8:32

  Dens zejména díky internetu již nemalé množství prostého obyvatelstva i analytiků ví, že FED je privátní institucí vlastněnou komerčními bankami, tj. těmi které měl "držet na uzdě". Tento fakt byl zamlčován od vzniku FEDu tj. od r. 1913. Mainstream média dodnes nejsou schopna o tomto psát. FED jakožto dohlížitel na své vlastníky zcela selhal. Selhání bylo zákonité. U.S. dollar mimochodem od r. 1913 ztratil 97% své hodnoty. Banksteři nebyli potrestáni za své poslední selhání. Naopak, jestliže U.S. komerční banky zaznamenaly ztráty kolem 2.000 mld. USD, bez zaváhání donutily FED aby jim zapůjčil nově emitovaných 2.000 mld. USD na nová dobrodružství. Kdo má tedy FED kontrolovat? Jeho vlastnící - banky? To selhalo. Politici? To selhalo 50x. Pan autor článku má jistě v záloze nějaké inovativní řešení. Prosím pana autora článku, aby nám jej prozradil: Kdo by měl být ideálním vlastníkem FEDu a kdo by měl kontrolovat FED?
  Detective
  • Re: FED selhal, z čehož poplynou konsekvence
   13.11.2009 12:30

   Myslím si, že FED selhal, protože jeho role a kompetence byly od samého počátku vágně devinovány a defacto byl od samého počátku více či méně závislý na politické reprezentaci. Jak jsem popsal, narozdíl od německé centrální banky, která již bohužel neexistuje (jako samostatný subjekt) a která měla za úkol kontrolovat pouze měnovou zásobu, FED musel vyvažovat inflaci s růstem. Němci poznali na vlastní kůži negativa pádivé inflace způsobené nekontrolovaným tištěním peněz mezi dvěma světovými válkami a správně pochopili, že je lepší v této oblasti být konzervativní i za cenu politických nepříjemností. BUBA se bohužel po zavedení eura rozplizla do ECB, která vykazuje stejnou politickou podlézavost jako FED.
   Dušan Vaškovic
   • Elegantně
    18.11.2009 14:56

    Děkuji za za Vaši reakci, nicméně elegantně a diplomaticky jsme se vyhnuli důležité otázce (již minule položené): Kdo by měl v ideálním světě vlastnit FED? Komerční banky jako doposud nebo stát nebo kdo?
    Detective
    • Re: Elegantně
     20.11.2009 22:12

     Centrální banky nejsou vlastněny v klasickém slova smyslu nikým. Nejsou to ani akciové společnosti, ani státní podniky, ani neziskové společnosti, neplatí pro ně obchodní zákoník, ale jsou zřizovány speciálním zákonem o centrální bance. V ČR je to zákon o ČNB, v USA Federal Reserve Act. Pokud jste měl na mysli "měkké" vlastnictví ve smyslu ovládání orgánů, jmenování členů bankovní rady apod., pak samozřejmě v ideálním světě by centrální banku neměl vlastnit nikdo. Členové bankovních rad by měli být moudré pomazané hlavy, které nebudou pod vlivem jakéhokoliv politika či ideového vůdce a jejich úkolem by mělo být, bez ohledu na konsekvnce, pečovat o stabilitu měny. Ideál je však ideálem proto, protože je nedosažitelný. O jeho dosažení bychom se měli neustále snažit:-). Svým článkem jsem chtěl říct, že se nezávislost centrálního bankovnictví vytrácí zadním vchodem bez toho, aby to nějakého renomovaného ekonoma vzrušovalo jenom trošičku. Přitom se podle mého názoru jedná o stejně důležitou instituci, jakou je například nezávislé soudnictví.
     Dušan Vaškovic
     • ale, ale
      23.11.2009 10:06

      Pane Vaškovic, není pravda, že by centrální banky a zejména FED byl vlastněn nikým. Ne náhodou se FEDu říká také "kreatura z Jekyll Island". Zakladatelé FEDu si dali velmi záležet, aby se co nejdéle mlčelo o vlastnické struktuře FEDu, nepočítali však se vznikem internetu a šířením vzdělanosti s jeho pomocí. Začíná to zavánět exponentem CFR panem Švejnarem, který v ČR na přednáškách VŠ studentům nadšeně vypráví dezinfo o tom, jak FED je vlastněn státem atp. Nerozumím Vašemu výroku o "neměl by vlastnit nikdo". Tak navýsost významnou instituci? Kongres USA má opční právo odkoupit celý FED za 450 mil. USD. Tzn. je technicky i právně možné jej vykoupit z područí některých komerčních bank, které jej vlastní. Ale potom by jej zase vlastnil stát. Že by FED měl být jako vzduch, který také nevlastní nikdo (dokud jej nestlačí do tlakové nádoby) ?
      Detective
      • Sofistika
       23.11.2009 22:03

       Nepřipadá úplně správné, nazývat vlastnictvím něco, co nemohu prodat, převést ani efektivně řídit. Proto mi se mi jeví snaha o zodpovězení otázky, kdo by měl "vlastnit" centrální banku, jako naprostá sofistika. V tomto duchu berte i mou předchozí odpověď. Historie vzniku FED je velmi obšírně zdokumentována, včetně schůzky jejich zakladatelů na Jekyll Island. Nepopírám, že to co se dnes děje v USA není nová věc, ale že se jedná o opakování modelu řešení problémů, tak jak se vinou ekonomickými dějinami USA již 200 let. Přednášky pana Švejnara neznám, takže se k nim nemůžu vyjádřit.
       Dušan Vaškovic
 • centralni vs. centralni
  12.11.2009 15:11

  V tomto pripade neni centralni jako centralni. Plne chapu snahu senatoru "se zavdecit" verejnosti pomoci utazeni oprati asociaci vybranych U.S. bank, pricemz na vlivu bankovni lobby se stejne nic nezmeni. Dle meho nazoru je napr. v Nemecku centralni bankovnictvi o necem zcela jinem a reprezentuje "racionalni" rovnovahu rozhazovacnym (socialnim) politikum. Tj. americke "reseni" takto srovnavat opravdu nelze.
  kb
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data