Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy ano, ale jen na chvíli – co fungovalo doposud nemusí fungovat nyní

Trhy ano, ale jen na chvíli – co fungovalo doposud nemusí fungovat nyní

02.03.2010 11:54

Situaci v Řecku komentuje dost známých ekonomů, jedním z nejhlasitějších je v tomto ohledu Joseph Stiglitz. Jeho postoj se dá shrnout asi tak, že Evropa by měla Řecko podpořit, protože to je nyní obětí trhů, které mají daleko do toho, aby správně reflektovaly skutečnu situaci v této zemi. Podle ekonoma například není problém Řecka „otázkou solvence, protože tato země by byla schopna platit úroky ze svého dluhu, pokud by byly na rozumné úrovni“.

Pan Stiglitz je dlouhodobým kritikem schopností trhů, díky prodělané globální finanční krizi musí soudný liberál uznat, že jeho argumenty nejsou vždy od věci. Přesto je těžké se vyznat v tom, co skalní odpůrci trhů vlastně chtějí, respektive, jak by si představovali alternativní systém.

Sám jsem na těchto stránkách několikrát vyjadřoval názor, že globální trhy na situaci v Řecku reagovaly neadekvátně silně – zejména trhy, které přímou vazbu na něj vůbec nemají. Rizikové marže u jeho dluhu mohou nyní být velmi vysoko, bez jejich růstu by ale vůbec nedošlo k jakémukoliv posunu v ochotě Řecka něco se svými problémy dělat. A je otázkou, zda i tak bude schopno něco udělat – papír snese vše, důležitý je pohled do ulic. Každopádně ale je trhům třeba přiznat schopnost uvalit na subjekty, které z nich získávají kapitál, disciplínu (nebo pokud o ni). Ano – lehce se stane, že jim to trvá příliš dlouho a pak rychle přestřelí.

„Ideální“ by tedy asi bylo, pokud bychom trhy nechali svobodně fungovat a nechat odkrývat problémy. Ve chvíli, kdy by někde začaly růst spready, nezodpovědný subjekt by začal reálně platit za svůj laxní přístup a začal by podnikat kroky ke změně, by ale bylo třeba trhy nahradit nějakým institucionálním zásahem. Zasáhla by „nadtržní“ instituce/subjekt a (z peněz daňových poplatníků) by hříšníkovi poskytla nový kapitál, protože jeho tržní cena je již pro něj dosti vysoká a již mu nedává prostor pro nápravu – posílá ho přímo do defaultu.

Pokud se nad tím zamyslíme, vidíme, že se ale stále pohybujeme v kruhu. I pokud by to takto fungovalo, trhy by nikoho do latě nepostavili, protože hrozba by byla příliš malá. Ono to tak vlastně často funguje – je v podstatě standardem se při objevení problémů okamžitě ptát, co na to MMF, či jiná záchranná loď. Jinak řečeno – je tu klasický problém morálního hazardu, kdy za každým hříšníkem stojí záruka pomoci. Doposud systém fungoval tak, že pomocník většinou měl dostatek síly na pomoc a zároveň na vynucení nápravy na straně hříšníka poté, co trhy byly uklidněny. Morální hazard tak byl zažehnán silou pomocníků.

V současné situaci masivního nárůstu objemu státního dluhu u většiny rozvinutých ekonomik ale považuji za pravděpodobné, že tento model dostane vážné trhliny. Nemusí se to projevit hned, ale ta matematika je neúprosná: zadlužení plošně roste, ti nejslabší se budou dostávat do problémů a trhy je budou trestat, nebude již ale kdo by je zachraňoval a kdy by jim umožnil méně bolestivou (ale dlouhodobě možná také méně efektivní) cestu. A na konci toho všeho se mohou rozvinuté ekonomiky vynořit v lepším stavu, než na začátku – tak, jako Asie po krizi na konci devadesátých let.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  02.03.2010 13:17

  Pan Stiglitz, ač nobelista, by asi potřeboval lekci z reálného socialismu aby přestal propagovat podobné nesmysly :-) Ať půjčí sám peníze Řecku, za stejných podmínek jako Německu. Řecko nyní nápadně připomíná patologického hráče automatů, který veškeré půjčené, nebo ukradené peníze prohraje.
  Hrosik
  • mrtvola
   02.03.2010 13:55

   Řecko je druhá Argentina, ekonomická mrtvola, nadělali tolik dluhů, že už jim nic nepomůže, prostě ty peníze prožrali a teď to bude splácet několik generací. Možná je vyhoděj i z EURzóny. Bez práce nejsou koláče a žít na dluh se nevyplácí. Za problémy Řecka může jedna banka a to Goldman Sachs, která jim v těchto jejich podvodech na investory vehementně pomáhala. Dost nechápu, jak může někdo tyhle "židovský" bance ještě věřit... Mimochodem Goldmani doporučovali a vehementně prodávali investorům různá CDO a sami se zajišťovali na svůj účet na protistranu, což mi připadá dost amorální. Ještě k Řecku, je v Řecku něco co má ekonomický smysl, kromě turistiky?
   Venda
   • Re: venda
    03.03.2010 9:20

    Pro Goldmany to byl jenom regulérní kšeft. Problém Řecka je v tom, že má rozbujelou státní administrativu, ze které lze jít do důchodu v 45 letech. Stát si na to nevydělal a proto si půjčoval. Současná krize je krizí špatného přerozdělování. V Anglii v 19 stol. dělníci rozbíjeli stroje, které jim braly práci (příjmy). Dnes má stát dostatek prostředků, aby zajistil rozumnou rovnováhu a přerozdělení peněz od Goldmanů a jim podobných k těm, kteří je utratí (vytvoří spotřebu a odbyt). V Americe to s přerozdělováním přehnali a dostali finanční instituce do problémů. Následně to odnesl fungující, ale nemocný trh, který pustil mezi účastníky příliš mnoho půjček. Jedni na dluh vyráběli a druzí na dluh kupovali. To samé by bylo možné realizovat bez toho půjčování, ale to by Goldmani a jim podobní nemohli mít takové zisky. Podřezali si větev, na které sami sedí, ale protože si toho byli vědomi, padli do pěkného polštáře. Ergo kladívko, banky je nutno hlídat. Tož tak.
    lime
    • Re:Venda
     03.03.2010 10:07

     Není divu, že v posledních dvou letech dochází k markantnímu obrození keynesianismu ;-)
     Kalka.
     •  
      03.03.2010 10:31

      keynesianstvi je ve svete dominujicim ekon. smerem od velke deprese, bohuzel v poslednich letech ponekud dostalo zabrat jeji zakladni pravidlo, ze v konjunkture se kryje schodek vznikly stimulaci poptavky behem deprese (CR je toho typicky priklad, viz narust statniho dluhu). to, co se v poslednich dvou letech deje, je narust ulohy statu v prerozdelovani statku. jinak receno o tom, co kdo za vydelane penize dostane, zacina cim dal vic rozhodovat stat, nikoliv jednotlivec, ala dansky model. bohuzel co funguje v Dansku zjevne nefunguje v jinych zemich (CR nevyjimaje).
      petr666
   • Fundraising
    02.03.2010 16:35

    Určitě, můžou např. prodat zajímavé pozemky na pobřeží, můžou prodat mraky ostrovů a taky můžou prodat či dát do zástavy Akropolis aj. Každopádně podobných zajímavých míst tam je víc...:)
    First Knight
 •  
  02.03.2010 11:59

  kdyby řekové neprožrali více než na co si vydělají, tak by je trh netrestal, takže otázka není zda je řecko trestáno, ale zda ti ostatní včetně D, US jsou trhem správně ohodnoceni
  Mike
 •  
  02.03.2010 11:59

  kdyby řekové neprožrali více než na co si vydělají, tak by je trh netrestal, takže otázka není zda je řecko trestáno, ale zda ti ostatní včetně D, US jsou trhem správně ohodnoceni
  Mike
Aktuální komentáře
02.12.2020
22:07Wall Street zakončila bez výraznějších změn, Salesforce -9 %  
17:38Nakopne Teslu Wrightův zákon?
17:05Americké akcie klesají, i když jednání o stimulu propad trochu brzdí  
15:52Opustit Libora nebude tak jednoduché...
14:00AQUAPALACE, a.s. - Konsolidovaná výroční zprávy společnosti AQUAPALACE, a.s. za rok 2019 - opravené úplné znění
13:39Fidelity International: Biden podpoří čistou energii a garantuje zdravotní péči pro širší skupinu obyvatel
13:34Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady
12:48Ján Hladký: Salesforce měl prvotřídní čtvrtletí, akvizice Slack je ale nešťastná  
12:09Siegel: Zisky budou v roce 2021 vyšší, reálná návratnost akcií atraktivní
11:28Nezaměstnanost v EU zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla
10:36Stock Spirits zvýšil roční tržby, zisk ale klesl. Navrhuje mimořádnou dividendu
10:20IPO Airbnb by mohlo být pozitivní, pak bude záležet na epidemii (komentář analytika)  
10:03Salesforce.com kupuje aplikaci Slack za 27,7 miliardy dolarů
9:12Rozbřesk: Během přestávky mezi kovidovými vlnami si česká ekonomika výrazně polepšila
8:59Británie schválila použití covidové vakcíny. Dostupná má být od příštího týdne
8:48Pochybnosti o nových maximech trhů, razie na Slovensku i roční čísla Stock. Trhy zřejmě otevřou mírně níže  
8:39Zeman ohlásil veto daňového balíčku, Vystrčil vliv na Senát nečeká
8:29Bilance třetího kvartálu: Zisk amerických bank se zvedá, meziročně ale stále chybí desetina a zvedl se počet neúspěšných
8:23Zásah ve slovenské Pentě: Policie zadržela pro podezření s korupce a praní špinavých peněz spolumajitele Haščáka
8:18První návrh postkovidové pomoci americké ekonomice: přes 900 miliard dolarů do mezd, zaměstnanosti i vakcín

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách