Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed zvažuje novou strategii

Fed zvažuje novou strategii

30.09.2010 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve snaze podpořit pomalé oživení zástupci Fedu zvažují novou taktiku nákupu dlouhodobých vládních dluhopisů. Namísto oznámení masivních nákupů s omezenou dobou trvání, podobně jako v roce 2009, uvažují o programu, který by měl menší rozsah a jehož doba trvání by nebyla přesně určena. Ten by měl umožnit změny v závislosti na vývoji oživení.

Fed ještě nerozhodl o zvýšení nákupů dluhopisů, ani o jeho formě. Po svém zasedání z minulého týdne jeho zástupci uvedli, že je „připraven“ k novým krokům, pokud jich bude zapotřebí. Rozhodnutí záleží na přicházejících ekonomických datech týkajících se růstu a inflace. Pokud se ekonomika rozjede, může padnout rozhodnutí, že není třeba žádné akce. Debata o strategii nákupů ilustruje výzvu, které Fed čelí. V běžných časech ovlivní ekonomiku jednoduše tím, že zvedne či zvýší krátkodobé sazby. Ty jsou ale nyní blízko nuly, takže musí být navrhovány nové a nevyzkoušené postupy.

Nákup dlouhodobých dluhopisů by teoreticky měl stlačit dolů další sazby, protože omezuje nabídku dluhopisů, která je k dispozici pro ostatní investory a tak snižuje jejich výnos. V březnu 2009 Fed uvedl, že během šesti až devíti měsíců koupí cenné papíry v hodnotě 1,7 bilionů dolarů. Většina jeho zástupců se domnívá, že tato operace pomohla snížit dlouhodobé sazby a podpořit ekonomický růst. Alternativní přístup, který nyní ve Fedu získává podporu, by znamenal nákup mnohem menšího objemu dluhopisů během krátkého období s tím, že o dalších krocích bude rozhodnuto v závislosti na vývoji ekonomiky.

Návrat k nákupům by byl pro Fed, který ještě před několika měsíci hovořil o zmenšení svého portfolia, významným krokem. Rizikem je potenciální poškození jeho kredibility na finančních trzích týkající se jeho schopnosti a ochoty otočit kurz v případě růstu inflace. Nákupy v menším rozsahu by také mohly být kompromisem mezi těmi, kteří ve Fedu nákupy podporují, a těmi, kteří stojí proti nim.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
 •  
  30.09.2010 8:18

  Je tu nekdo, kdo by byl prekvapen?
  Cedr
  • rotačky
   30.09.2010 8:52

   na dolárky se už zahřívají na provozní teplotu
   Peté13
   • Re: rotačky
    30.09.2010 13:26

    ty jsou rožhaveny do běla již nějaký pátek...us jde cesou podpory konzumu a to je dobrá cesta, ostatní vyřeší inflace viz ty rotačky.....Závěrem snad sláva konzumu a bůh nás ochraňuj od všeho zlého zejména idealismu :)
    MaN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Prosus NV (12/19 Q3)
Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu