Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Geithner před G20: Chceme zavést „normy“ kurzové politiky, které by stanovily, co je fér

Geithner před G20: Chceme zavést „normy“ kurzové politiky, které by stanovily, co je fér

21.10.2010 18:16

Americký ministr financí Timothy Geithner hodlá využít nejbližší víkendová setkání svých kolegů ze skupiny zemí G20 k prosazení nových „norem“ politiky směnných kurzů, a snížit tak závislost světové ekonomiky na amerických spotřebitelích. Zdůraznil, že USA nehledají cestu k prosperitě pomocí devalvace dolaru, světové ekonomiky se ale nezbytně potřebují dohodnout na pravidlech kurzové politiky. „V současné době neexistuje žádné objektivní hodnocení toho, co je fér,“ řekl mimo jiné v rozhovoru pro Wall Street Journal.

Záležitost takzvaných měnových válek má být hlavním tématem jednání G20, které se uskuteční v sobotu v jihokorejském městě Gyeongju a v listopadu se přesune do Soulu. Ministři financí a centrální bankéři by se měli o víkendu shodnout na tom, že „systém směnných kurzů je třeba více podřídit trhu, aby minimalizoval nepříznivé dopady přebytečné volatility a neukázněných pohybů kurzů,“ řekl anonymně jeden z představitelů skupiny. Rostou přitom pochybnosti, zda skupina tak rozdílných ekonomik, jako jsou například Argentina, Francie a USA, je schopna dosáhnout dostatečně silné dohody, která by zmírnila napětí na devizových a obchodních trzích. Brazilský ministr financí varoval před „mezinárodní měnovou válkou“, podobné prohlášení bylo slyšet z úst indického premiéra nebo Nouriela Roubiniho, který předvídá vystupňování konfliktu v obchodní války. Na rostoucí protekcionismus upozornil i guvernér Bank of England Mervin King.

Geithner řekl, že je třeba stanovit kritéria k hodnocení „udržitelnosti“ obchodních přebytků nebo deficitů jednotlivých zemí a sledovat tak, jak se globální ekonomika vyvíjí směrem k rovnovážnému růstu. Problém kompetitivních devalvací chce ministr řešit stanovením konkrétních norem, které by daly kurzové politice vlád jasné mantinely. Americká vláda uvedla, že současné podmínky nedovolují uzavření globální měnové smlouvy podobné Plaza Accord z roku 1985. Podle jednoho ze zástupců amerického ministerstva financí by prozatím stačila shoda o „společném přístupu“, a to i bez explicitních závazků, která by vedla Čínu a další země k povolení zhodnocení svých měn. „Jednotlivé země se snaží hodnotit, co je nejlepší pro jejich vlastní dobro. To není problém, který by se dal vyřešit za dva týdny, dávám tomu tři až pět let. Cílem je posunout G20 směrem k instituci s vyšším potenciálem,“ řekl Geithner.

Geithner rozdělil světové měny na tři skupiny. V první z nich jsou země, jejichž měnu lze označit za „v každém ohledu podhodnocenou“, jde především o Čínu. Dodal nicméně, že kdyby zhodnocování renminbi pokračovalo alespoň v tom úvodním tempu ze září, nerovnováha by se postupně napravila, přičemž svou roli zde hrají i ostatní rozvojové země. „Kdyby Čína věděla, že výraznější uvolnění jüanu přiměje k pohybu i ostatní měny regionu, bylo by to pro ni přijatelnější,“ míní Geithner. Do druhé skupiny zařadil „rozvíjející se ekonomiky s flexibilními kurzy, které vidí rizika výraznějšího nadhodnocení své měny nebo vzniku bublin a inflačních tlaků, a snaží se je řešit intervencemi nebo uvalením daní. Proti takovému jednání nemají podle ministra Spojené státy žádných námitek. Třetí skupinu pak tvoří „hlavní světové měny, které jsou přibližně v jedné ose“. Geithner poté zdůraznil, že USA neprovádějí žádné záměrné politiky vedoucí k devalvaci dolaru. Jak již dříve v tomto týdnu prohlásil, „žádná země nemůže cestou devalvace dospět k prosperitě a konkurenceschopnosti“.

K přiblížení se rovnováze globální ekonomiky je podle něj vyvíjet snahy k omezení obchodních přebytků exportně orientovaných zemí, jako je Čína, a snížit deficity importních ekonomik, jako jsou Spojené státy. „Zbytek světa nás chce vidět více spořit – to znamená nižší americkou poptávku po zboží ze zbytku světa. Ta se bude muset najít někde jinde.“

Americká vláda stále doufá ve shodu s Čínou, která v příštích letech počítá s přebytkem obchodní bilance kolem 4 % HDP. Příští summity naznačí, kam dále se může situace v globálním obchodě vyvíjet, jakákoli dohoda však zřejmě nebude rychlá ani jednoduchá. „Ostatní země nemají právo hodnotit, jaká úroveň obchodního přebytku je pro danou zemi rozumná,“ uvedl minulý týden mluvčí čínského ministerstva obchodu Yao Jian.

(Zdroj: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data