Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
The Economist: Bez reformy směřují USA k fiskálnímu krachu

The Economist: Bez reformy směřují USA k fiskálnímu krachu

23.11.2010 11:46
Autor: Redakce, Patria Online

Panuje široce rozšířený názor, že v Kongresu nelze dosáhnout dohody o vypořádání se s hrozivou fiskální aritmetikou Spojených států. Problém je příliš velký, politika příliš složitá. Je ale chybou předpokládat, že deficity nelze spravit; tento měsíc se objevily dva návrhy. A ani politika nemusí být nezkrotitelná.

Rozsah amerického fiskálního problému záleží na tom, jak daleko do budoucnosti se podíváme. Dnešní deficit dosahuje 9 % HDP a je obrovský. Federální dluh v držení veřejnosti dosáhl 62 % HDP, což je nejvíce za dobu přesahující padesát let. Pokud ale dojde k oživení růstu, díra po sérii snížení daní a vysokých výdajů může být zacelena: Do roku 2015 je třeba omezit výdaje či zvýšit daně na úrovni pouhých 2 % HDP, aby byl federální dluh v tomto roce stabilizovaný. Ve vzdálenější budoucnosti se ale objevuje větší propast, protože stárnoucí populace bude potřebovat více důchodů a zdravotní péče. Tyto výdaje zdvojnásobí federální dluh do roku 2027 a i poté bude jeho velikost nadále růst. I čísla na úrovni jednotlivých států budí obavy.

Řešení by mělo začít dohodou mezi Obamou a Kongresem týkající se cílů pro udržitelnou úroveň federálního dluhu; řekněme 60 % HDP do roku 2020. Tato dohoda by se také měla týkat rovnováhy mezi nižšími výdaji a vyšším zdaněním, která by k tomuto cíli vedla. Změny by měly přijít zejména na straně výdajů. Výzkum ukazuje, že i když omezení výdajů působí v krátkém období negativně, škodí méně než zvýšení daní. Ale změnit se budou muset i daně. Ty jsou v USA po snížení v posledních letech relativně nízké. V ideálním světě by se daňová zátěž postupně přesouvala z příjmů na spotřebu (včetně uhlíkové daně). To lze ale politicky těžko provést. A je tu oblast pro reformu mnohem vhodnější: Americký daňový systém je plný výjimek, odpočitatelných položek a výhod, na kterých se přiživuje celé odvětví poradců, dohromady však podkopávají ekonomický růst. Jejich prosté zrušení by přineslo asi 1 bilion dolarů ročně. Systém by byl jednodušší, spravedlivější a efektivnější.

Obavy, že příliš rychlá změna by podkopala oživení, jsou namístě. To ale jen poukazuje na důležitost důvěryhodného plánu snížení deficitů. Vláda svým ujištěním trhů o vlastní schopnosti kontrolovat svůj dluh získá prostor pro podporu ekonomiky v krátkém období. Navrhnout takový plán je lehké, získat pro něj politickou podporu je rozdílná věc. Ronald Reagan a Bill Clinton ale vyhráli podruhé volby poté, co snížili výdaje, či zvýšili daně. Průzkumy veřejného mínění v jiných zemí ukazují, že těžké kroky jsou pro veřejnost v současnosti přijatelné. A pokud nedojde v USA ke změně, směřují ke krachu.

Uvedené je výtahem z „America's budget deficit“.

(Zdroj: The Economist)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data