Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České banky jsou odolné vůči rizikům, podíl špatných úvěrů ale ještě poroste, uvedla ČNB po nových zátěžových testech

České banky jsou odolné vůči rizikům, podíl špatných úvěrů ale ještě poroste, uvedla ČNB po nových zátěžových testech

29.11.2010 10:53, aktualizováno: 29.11. 11:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Výsledky zátěžových testů českého bankovního sektoru za třetí čtvrtletí letošního roku potvrzují jeho dostatečnou stabilitu vůči případným negativním šokům, vyplývá z aktuální zprávy České národní banky. Tuzemské banky by podle ní nebyly ohroženy ani v případě vysoce nepravděpodobného nepříznivého scénáře, který kombinuje slabý vývoj domácí i zahraniční ekonomiky s obnovenou nejistotou na finančních trzích.

V Základním scénáři ČNB vychází ze své listopadové makroekonomické prognózy, v níž v dalších dvou letech počítá s pozvolným růstem ekonomiky, inflací na úrovni 2% inflačního cíle, stabilními úrokovými sazbami mírným posilováním kurzu koruny. Zátěžový scénář, nazvaný Fiskální krize, předpokládá přenesení obav ohledně udržitelnosti veřejných financí i do ČR. ČNB v něm testovala situaci, kdy by pokles zahraniční poptávky vedl k rychlé depreciaci měnového kurzu, razantnímu nárůstu dlouhodobých výnosů a poklesu hodnoty vládních dluhopisů, doprovázený inflačními tlaky.


Alternativní scénáře ČNB: vývoj měnového kurzu
ČNB kurz

zdroj: ČNB

Kapitálová přiměřenost zůstává nadále vysoká a ve srovnání s předchozími testy ze srpna letošního roku mírně vzrostla na téměř 15,5 % na konci září. V obou scénářích je agregovaná kapitálová přiměřenost nad 8% regulatorním minimem, což potvrzuje stabilitu bankovního sektoru jako celku, uvádí ČNB. V případě extrémní nepřízně se však několik bank dostává do situace nedostatečné kapitálové přiměřenosti a za účelem dorovnání 8% hranice minimálního požadavku by bankovní sektor musel ke konci testovaného období navýšit regulatorní kapitál o téměř 10,5 mld. Kč, což je zhruba 0,3 % HDP. Tuto hodnotu však ČNB nepovažuje na natolik vysokou, aby mohla stabilitu sektoru ohrozit.

Podíl úvěrů v selhání na celkových úvěrech v sektoru nefinančních podniků má i podle základního scénáře dále růst a dosáhnout vrcholu v posledním kvartále příštího roku při hodnotě 11,4 %, pro sektor obyvatelstva pak má v příštím roce dojít k nepatrnému růstu, vystřídanému postupným poklesem k hodnotě 5,5 %. V zátěžovém scénáři je počítáno s vyšším nárůstem kreditního rizika. Podíl NPL se pohybuje výrazně výše, kdy by podíl úvěrů v selhání v případě sektoru obyvatelstva překonal 8 %, ztráty ze znehodnocení úvěrů by v roce 2011 dosáhly takřka 4 %, což je více než dvojnásobek hodnoty z roku 2009. Silně nepříznivý scénář rovněž počítá s vysokými tržními ztrátami z titulu poklesu cen vládních dluhopisů a poklesem úvěrových portfolií vedeným nízkou poptávkou po úvěrech a zpřísněním úvěrových standardů. Oproti základnímu scénáři, který předpokládá stabilní úroveň provozního zisku, počítá zátěžový scénář s jeho výrazným poklesem o 30 až 40 %, který dostane hospodaření některých bank do červených čísel.

Naposledy centrální banka zveřejnila zátěžové testy bank v srpnu. I podle tehdejších výsledků by banky odolaly bez zásadnějších dopadů i velmi nepříznivému vývoji.


(Zdroj: ČNB, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data