Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Standard & Poor’s prověřuje rating Portugalska a čeká recesi i příští rok, snížení může přijít v příštích třech měsících

Standard & Poor’s prověřuje rating Portugalska a čeká recesi i příští rok, snížení může přijít v příštích třech měsících

1.12.2010 8:34
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Ratingová agentura Standard & Poor's zahájila proces přehodnocování ratingu Portugalska. Země nyní od S&P drží hodnocení dlouhodobých závazků na stupni "A-" a krátkodobých „A-2“. S&P krok zdůvodňuje slabými reformami vlády na podporu růstu ekonomiky, který by vyvažoval drastické rozpočtové škrty pro rok 2011.

„Kroky, které přijala vláda, obsahují jen málo opatření, která by podpořila produktivitu a flexibilitu trhu práce. Jako důsledek strukturálních rigidit portugalské ekonomiky a nestabilních vnějším podmínek očekáváme, že ekonomika v roce 2011 dále klesne o nejméně 2 procenta HDP v reálném vyjádření,“ uvedla ratingová agentura ve zdůvodnění kroku. Další nejistotou je podle S&P možná pomoc ze strany Evropské unie (EU) a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

S&P uvedla, že pokud se dále zhorší výhled ekonomického růstu či fiskální stability, může přistoupit ke snížení uvěrového hodnocení Portugalska. I v takovém případě ale podle agentury hodnocení závazků země zůstane v investičním pásmu. „Zasazení země na creditwatch znamená, že snížení ratingového hodnocení může přijít v příštích třech měsících,“ uvedla S&P . „Případné snížení hodnocení závazků země bude mít přímé dopady na pět portugalských bank a dvou zastoupení,“ uvedla S&P .

Agentura snížila rating Portugalska z "A+" na "A-" s negativním výhledem již na konci dubna letošního roku, kdy za hlavní důvod označila právě fiskální nestabilitu země. Další ratingová agentura Moody’s, která na Portugalsko drží rating „A1“, 18. října uvedla, vláda na tlak trhu na snížení rozpočtového schodku odpověděla adekvátně, avšak že dlouhodobější výhledy portugalské ekonomiky zůstávají zneklidňující.

Portugalsko je pod silným tlakem investorů, kteří po rozhodnutí o nucené záchraně Irska postupují „zemi po zemi“ a následkem je výrazný růst na dluhopisech i zajišťovacích CDS kontaktech u Portugalska, Španělska či Itálie. Ve snaze snížit vysoký rozpočtový schodek a uklidnit trhy Lisabon přijal úsporný rozpočet na příští rok. Ten počítá se snížením veřejných výdajů, zkrácením mezd státním zaměstnancům a zvýšením daně z přidané hodnoty (DPH) na 23 procent. Rozpočtový schodek by měl v příštím roce klesnout na 4,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco letos se očekává, že deficit dosáhne 7,3 procenta HDP.

V růstu včera pokračovaly jak výnosy na dluhopisech Irska, Španělska, Portugalska a Řecka, tak i ceny zajišťovacích kontraktů CDS. Důsledek snížení ratingu Portugalsku a jeho bankám by negativně dopadl na banky ve Španělsku, které vůči druhé zemi iberijského poloostrova mají přirozeně značnou expozici. Největší z nich Santander včera varovala, že rostoucí úroky způsobí značné problémy španělskému bankovnímu sektoru, kde příští rok dojde do splatnosti a bude muset být obnoveno 85 miliard eur dluhu (více ZDE).

24. listopadu snížila ratingová agentura Standard & Poor's hodnocení dlouhodobých závazků Irska o dva stupně na úroveň "A" z dosavadního „AA-„. Hodnocení krátkodobých závazků S&P snížila na stupeň „A-1“ z dosavadního „A-1+“. U obou ratingů navíc dále stanovila negativní výhled a zařadila je do režimu dalšího pozorování, připouští tedy další snižování ratingu v dohledné budoucnosti. "Snížení ratingu odráží naše přesvědčení, že irská vláda se bude muset vyrovnávat s náklady na nucené kapitálové injekce do bankovního sektoru, které budou rozsáhlejší proti našich dřívějším předpokladům," uvedla (více ZDE). 

(Zdroj: Standard & Poor’s, Bloomberg, mediafax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data