Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed v krizi poskytl bankám nouzové úvěry za 3,3 bilionu dolarů, nejvíce překvapivě získala švýcarská UBS

Fed v krizi poskytl bankám nouzové úvěry za 3,3 bilionu dolarů, nejvíce překvapivě získala švýcarská UBS

2.12.2010 8:47
Autor: Redakce, Patria Online

Americká centrální banka včera večer zveřejnila seznam příjemců finanční pomoci, kterou poskytnula v období finanční krize pro zajištění stability bankovního systému. Fed za tímto účelem použil speciální úvěrový program PDCF (Primary Dealer Credit Facility), z něhož bankám v průběhu krize půjčil až 3,3 bilionu dolarů. Kontroverzi vyvolal fakt, že mezi příjemci záchranné kapitálové injekce nebyly jen americké bankovní domy, ale i zahraniční banky působící na americkém trhu.

Celková částka 3,3 bilionu dolarů se již dříve stala předmětem veřejných odhadů, nově se však ve zprávě Fedu objevují také podrobnosti k tomu, která banka si půjčila kolik, a také jak s nouzovým úvěrem naložila. Fed z programu PDCF poskytl více než 1300 nouzových úvěrů.

Největší finanční podpory se paradoxně dostalo švýcarské investiční bance UBS, která celkem získala 74,5 miliardy dolarů, tedy více než získala jakákoliv z americký bank. Výrazné kapitálové injekce se dočkala také britská banka Barclays, která si řekla až o 47,9 miliardy dolarů.

Například kdysi největší americká bankovní skupina Citigroup od Fedu v době krize obrátila s žádostí o poskytnutí nouzového úvěru celkem 278 krát. Postupně si tak půjčila asi 18,6 miliardy dolarů. Podobně banka Merrill Lynch, než se nechala převzít ústavem Bank of America, požádala Fed o pomoc 225 krát. Půjčila si tak 33,2 miliardy dolarů. Goldman Sachs o pomoc požádal celkem 84 krát a v úhrnu dostal zhruba 18 miliard dolarů. Peníze z PDCF nejsou určeny pro banky samotné, nýbrž pro zajištění hladkého průběhu transakcí, které jdou přes účty bank.

Ze zveřejněných záznamů je rovněž patrné, že Fed využil i další nouzová opatření, například nástroje na oživení trhu komerčních cenných papírů, na což také proudily finance přímo od Fedu. Využit byl ale i program zaměřený na trhy derivátů a dalších odvozených papírů. I v tomto případě bylo možné žádat Fed, aby poskytl peníze na podporu nových kontraktů.

Fed rozkrytím podrobností o finanční pomoci vyhověl požadavkům amerického Kongresu, aby mimo jiné ulevil politickému tlaku na centrální banku ze strany republikánů, kteří ostře napadají její měsíc staré rozhodnutí o spuštění druhé vlny kvantitativního uvolňování měnové politiky. Informace se týkají období od 1. ledna roku 2007 do 21. července 2010. Od tohoto data Dodd-Frank reforma, kterou podepsal prezident Obama, omezuje možnosti Fedu na programy s „širokou způsobilostí“, škrtí tedy jeho pravomoc podpořit konkrétní nebankovní instituce.

(Zdroj: Bloomberg, Fed, čtk)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Nikoliv 2.000 miliard, nýbrž 3.300 miliard USD
    2.12.2010 10:00

    Historie překonává sama sebe. Když tzv. "konspirační" weby psaly o 2.000 mld. USD z FEDu (navíc k TARPU s dalšími 700 mld. USD), tak všichni vřeštěli: "to jsou ti co věří v UFO, Yettiho a 2.000 mld. USD z FEDu". Dýmová clona se rozptýlila, archívy se otevřely a máme zde 3.300 mld. USD z FEDu (plus dalších 700 mld. z TARP). Tehdy zveřejněný odhad MMF o celkových ztrátách banksterů zhruba za 4.000 mld. USD takbyl postaven na reálných číslech. Ještě 30 až 70 dalších kvartálů skvělých zisků a banksteři budou breakeven.
    Detective
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data