Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Greenspan: Neustále podceňujeme akciový trh, jehož růst je pro ekonomiku klíčový

Greenspan: Neustále podceňujeme akciový trh, jehož růst je pro ekonomiku klíčový

3.12.2010 18:18

Monetární politika Fedu se ukazuje jako úspěšná, protože pomohla akciovým trhům k růstu, což se zpětně stalo stimulem pro ekonomické oživování, řekl dnes ekonom a bývalý šéf Federálního rezervního systému Alan Greenspan. Právě růst trhu s akciemi, který se od března 2009 vyšplhal o více než 80 procent, je podle Greenspana klíčový.

„Domnívám se, že jsme podcenili a nadále podceňujeme důležitost cen aktiv, konkrétně cen akcií, které jsou významné nejen pro akcionáře, ale pro ekonomiku jako takovou,“ uvedl Greenspan, podle něhož Fed dodával do ekonomiky likviditu právě v naději, že tím pomůže vyšroubovat výše ceny rizikových aktiv, zvláště akcií. Pozitivní sentiment na těchto trzích se pak zpětně projeví ve zbytku ekonomického systému, jak argumentují zastánci politiky Fedu.

Nejvíce prospělo oživení na akciových trzích bankám, které během finanční krize utrpěly nejvyšší ztráty. „Velkou zásluhu na tom, že se banky z toho nejhoršího dostaly, měl dramatický nárůst tržní hodnoty jejich kapitálu,“ říká ekonom, který se ohrazuje proti kritice některých politických kroků vlády během krize, jako jsou rychlé sanace společností označovaných za „too big to fail“.

V rámci dluhové krize v Evropě vyzdvihl Greenspan přístup Německa, jednoznačně zaměřený na řešení fiskálních problémů tvrdými rozpočtovými opatřeními, které se ukázaly jako velmi efektivní. Ostatní země eurozóny by si proto měly vzít z největší ekonomiky Evropy příklad. „Sledováním společného zájmu bude mít prospěch každá země, pokud se ale budou snažit těžit z ostatních, nikdo si nepomůže,“ prohlásil na adresu EMU. Podle Greenspana je třeba vymítit rozšířený strach na trhu, který v případě, že se zakoření příliš hluboko, zabrání ekonomice dostat se opět do kýžené rovnováhy.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
  • alibista
    6.12.2010 9:33

    Blabol. Greenspan se těmito úvahami snaží pouze rehabilitovat sve monetární orgie v dobách, kdy byl v čele FEDu. Tehdy to byl nafouknutý trh s nemovitosmi, který po splasknutí vedl k současné krizi, a teď Bernanke vytváří nové bubliny, které připravují krize nové.
    lynxsharpeye
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data