Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Američané více spoří navzdory nižším úrokům z vkladů. Bankám tak poskytují levnou likviditu

Američané více spoří navzdory nižším úrokům z vkladů. Bankám tak poskytují levnou likviditu

6.12.2010 18:16

Americký spotřebitel je v porovnání se svým předkrizovým standardem o poznání spořivější a dává přednost jistotě před vyšším výnosem. Od října 2007 narostl celkový objem vkladů v bankách v USA o bilion dolarů na historické maximum 7,74 bil. USD. A to i přesto, že v průměru se může střadatel těšit pouhému 0,8% úroku ze svého vkladu, v porovnání s 3,38% výnosem, které mu za poskytnutou likviditu připsala průměrná banka ještě v říjnu před třemi lety, vyplývá ze zdroje Market Rates Insight.

Domácnosti, traumatizované recesí, uspoří letos v průměru 5,7 procent svého disponibilního důchodu, v porovnání 3,1 % v předchozí dekádě. „Úroveň depozit v bankovním sektoru bude vyšší než v minulosti zkrátka proto, že spotřebitelé méně utrácejí a více spoří, a to navzdory oživující ekonomice,“ komentuje bankovní analytička Nancy Bush. Spotřebitelé, ukládající své peníze na spořící účty a šeková konta v bankách pojištěných u Federálního úřadu pro pojištění vkladů (FDIC), evidentně dávají přednost bezpečí před vyšším výnosem. Uvedené bankovní produkty jim navíc nabízejí bezprostřední přístup k penězům, na rozdíl od například vkladových certifikátů.

Rostoucí úspory domácností se stávají ve formě jistých vkladů stále důležitějším zdrojem likvidity pro komerční banky. Wells Fargo a U.S. Bancorp, které jsou měřeno depozity čtvrtou a pátou největší americkou bankou, přiznávají, že konkurence o klienty se spořícími účty a šekovými konty i termínovými vklady mezi nimi narůstá, banky si na tyto zdroje financování od vzniku finanční krize snadno zvykají. „Ostatní zdroje likvidity vysychají, stabilní financování je přitom zárukou do budoucna,“ uvádí bývalý analytik Fedu R. Christopher Whalen. Jisté vklady jsou spolehlivější zejména v období nejistoty na trzích, protože klienti banky spíše ponechají své peníze na účtech, zatímco poptávka po nových dluhopisech banky je méně jistá. Podle Fedu poklesl dluh amerických komerčních bank od července loňského roku o 17 procent, zatímco vklady na jejich účtech narostly na stejné období o 9 %.

Depozita se stala zdrojem financování pro 81 procent růstu úvěrové aktivity ve třetím čtvrtletí, uvedl FDIC. „Jedním z nejvíce přehlížených aspektů současného vývoje je přesun ve financování. Jsme svědky pokračujícího odpákovávání, což znamená větší spoléhání se na zdroje z jistých vkladů,“ potvrzuje bankovní analytik Todd Hagerman, působící u londýnské makléřské společnosti Collins Stewart. Klienti poskytující jisté vklady jsou ti nejvíce loajální, jsme pro ně bezpečným úložištěm, dodává Richard C. Hartnack z U.S. Bancorp.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data