Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Dezinflace pokračuje, deflace je reálnou možností

Krugman: Dezinflace pokračuje, deflace je reálnou možností

8.12.2010 18:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Mnoho lidí mate koncept jádrové inflace. Ta se obvykle měří tak, že z cenového indexu vyčleníme ceny potravin a energií; jsou však i jiné způsoby její kalkulace. Lidé, kteří říkají, že jde o hloupý koncept, protože se stále musí platit jídlo a plyn, nechápou, že jádrová inflace tu je pro měření cenových tendencí.

Zatímco některé ceny se neustále mění, jako právě ceny potravin a energií, mnohé ceny jsou stanoveny oligopolistickými společnostmi, nebo jsou sjednány na základě dlouhodobých kontraktů. Mnohé mzdy jsou stanoveny stejným způsobem. Protože nedochází k jejich časté změně, stanovují se na základě očekávání budoucí inflace. A to je celé.

Nyní si představme ekonomiku, kde každý stanoví ceny na základě inflačního očekávání. Potom inflace udržuje sama sebe na určité úrovni, pokud ovšem v ekonomice není velký přebytek nabídky či poptávky. Jestliže budou například očekávání 10% inflace pevně zakotvena, bude potřeba dlouhého období nadbytečné kapacity – roky nezaměstnanosti, aby se inflace snížila. Za příklad lze uvést extrémně drahou dezinflaci na počátku osmdesátých let.

Celková inflace se v posledních letech chovala velmi nevyzpytatelně, na počátku roku 2008 ceny prudce rostly, pak došlo k prudkému poklesu. Politika Fedu by byla stejně nepředvídatelná, kdyby k posouzení inflačních tlaků jádrovou inflaci nepoužíval (v grafu červeně):

Krugman1

Často lze zaznamenat názor, že klesající inflace odráží jen vývoj na trhu s bydlením. Nicméně Mark Thoma ze San Francisco Fed ve své analýze ukazuje, že stejný klesající trend zůstává i tehdy, pokud z jádrové inflace bydlení vyloučíme:

Krugman2

Podobně jako jádrová inflace se vyvíjejí mzdy. Krátkodobé výkyvy nelze přeceňovat, významný je ale klesající trend, který začal na počátku propadu ekonomiky. Dezinflace pokračuje, deflace představuje reálnou možnost.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)


Váš názor
  • kde je pravda
    9.12.2010 7:20

    Pokud budu vycházet z uvedené logiky, co je výše uvedeno, tak při stále zdražujících se potravinách může lidem zbývat čím dál tím méně peněz na ostatní nákupy a investice. Takže ceny potravin budou stoupat a průmyslové výrobky, auta a nemovitosti budou kvůli klesající poptávce klesat. Jádrová inflace bude tedy klesat a přitom lidé budou za základní potřeby platit stále více. Potraviny a energie jsou cenové veličiny velice nestálé a ne vždy cenově spjaté s hospodářskými cykly, znamená to ale, že do inflačního koše nepatří ? Výsledkem se pak stane, že úrokové sazby reagují na jádrovou inflaci a ne na tu reálnou, což většinou znamená finanční ztráty pro zaměstnance (mzdová vyjednávání), penzisty (nízká valorizace důchodů) nebo např. pro střadatele (nízké sazby u spořících produktů).
    Peté
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů