Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankrot předtím a poté: BRIC versus eurozóna

Bankrot předtím a poté: BRIC versus eurozóna

3.1.2011 12:07
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Jeden prostý graf někdy vydá za stovky článků. Když Economist Intelligence Unit (EIU), analytická divize časopisu The Economist, před deseti lety vyhodnocovala rizika platební neschopnosti různých vlád, měly nejvíce na kahánku Rusko, Brazílie a Čína (které spolu s Indií tvoří skupinu BRIC), a to s výrazným náskokem před Austrálií a Řeckem.

Na sloupcovém diagramu jsou nyní jednotlivé státy seřazeny podle současného rizika bankrotu (tmavomodrá barva), do něhož se započítává výše splatných závazků a dále faktory typu politické klima, struktura ekonomiky, hospodářská politika atp. Čím vyšší skóre, tím nebezpečnější je investice do státních dluhopisů. Světle modré pruhy znázorňují stav v roce 2000.

Zatímco u rozvojových ekonomik došlo k znatelnému snížení rizikovosti (v Rusku dokonce na téměř polovinu), všechny rozvinuté ekonomiky zaznamenaly narůst. Americké treasury bondy jsou sice z pohledu analytiků EIU stále nejbezpečnější formou dluhopisové investice, avšak nelze si nevšimnout ztrojnásobení rizikového faktoru. Velké zvýšení zaznamenaly také Velká Británie, Portugalsko, Irsko, Španělsko, ale i Francie. Naopak, největší „skok vpřed“ zaznamenala Čína, která se posunula o šest příček směrem k nižšímu riziku.

Výnos řeckých dluhopisů se nyní pohybuje nad 12 %, tedy na dvojnásobku z ledna 2010 a výkonnostně tak momentálně nabízí zajímavou alternativu akciovým indexům. Země si podle svého premiéra loni „prošla peklem“. Uvidíme, komu bude horko letos.

20110103_sovereign_debt

(Zdroj: The Economist)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data