Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Možnosti bankrotů amerických států zatím politici nepřejí, bojí se morálního hazardu

Možnosti bankrotů amerických států zatím politici nepřejí, bojí se morálního hazardu

15.2.2011 18:03

Myšlenka umožnění bankrotů jednotlivých států USA si u amerických zákonodárců zatím příliš podpory nezískala. Tato forma řešení problémů vysoce deficitních státních rozpočtů je v poslední době předmětem diskuze a podle některých jediným možným východiskem. V případě poskytnutí „bankrotové ochrany“ by mohl stát s pomocí federální vlády podstoupit ozdravnou kůru, schválení takového řešení by však vyžadovalo změnu ústavy a tedy silnou podporu zákonodárců, která zatím zřejmě chybí. „Ačkoli umožnění bankrotu států se může jevit jako atraktivní alternativa k přímé finanční pomoci, pojí se s tímto přístupem vážné konstituční a politické obavy,“ komentuje návrh Lamar Smith, předseda justičního výboru dolní komory Kongresu.

Americké státy se musejí vypořádat s nakumulovanými rozpočtovými schodky, které silně nabobtnaly v důsledku recese, finanční krize navíc zhoršila situaci v důchodových systémech. Rozpočty veřejných penzijních fondů vykazují hluboké mezery a fondy se již roky potýkají s chronickou podkapitalizovaností, jak uvedl bývalý šéf jednoho z nich, Orin Kramer. Tato kombinace zpráv vedla v posledních týdnech k hlasitým projevům některých analytiků, podle nichž se problémové státy bez finanční pomoci neobejdou a některým hrozí default.

Například profesor financí na Kellogg School of Management Joshua Rauh označuje nedostatky v penzijních fondech za „skrytý dluh“. Ten „nakonec donutí státy vybírat si mezi samými špatnými možnostmi, jimiž je zhoršení veřejných služeb, navýšení daní, krácení benefitů veřejných zaměstnanců, režim nesplácení závazků a požádání o federální pomoc“. Podle Smithe není jasné, zda má Kongres ústavní pravomoc k tomu, aby státům povolil bankrotový režim vzhledem k tomu, že jsou jednotlivé státy považovány za suverénní. „Problémem také je, že možnost státního bankrotu může ve skutečnosti povzbudit státy k prohlubování dluhu s vědomostí toho, že mohou svůj dluhu později v rámci bankrotového režimu restrukturalizovat,“ míní republikán Smith.

Podle Matta Fabiana, šéfa Municipal Market Advisors, by státní bankroty způsobily zmatek na křehkém trhu s municipálními dluhopisy, jelikož investoři by v takovém případě museli přehodnocovat riziko. Úrokové sazby u dluhopisů s dlouhodobou splatností by pak mohly vzrůst o 10 až 20 procent, odhaduje Fabian.

Kramer, který je vlivnou persónou demokratů a dlouhodobým kritikem účetnictví veřejných penzijních fondů, říká, že státy čelí nákladovým tlakům zejména ze strany penzí, ale také zdravotního a sociálního zabezpečení chudších, „což povede na jedné straně k prodejům aktiv a privatizacím, na straně druhé k ještě smutnější skutečnosti a to rozpadu záchranné sítě kvůli neschopnosti ji financovat“. V rozpočtech veřejných penzijních fondů v USA podle něj chybí 2,5 bln. USD.

(Zdroj: FT, CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data