Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
QE3 by bylo krátkozrakým krokem. Pokud přijde, prodávejte

QE3 by bylo krátkozrakým krokem. Pokud přijde, prodávejte

3.6.2011 18:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Poslední ekonomická data ukazují na zpomalení růstu ekonomiky USA. Zároveň se blíží konec programu QE2. Na intenzitě tak nabírá diskuse o tom, zda by Fed měl přikročit k dalšímu programu kvantitativního uvolňování QE3 a o jeho případných důsledcích.

Mohamed El-Erian, který stojí v čele společnosti Pimco, se domnívá, že mnoho investorů porovnává současný vývoj s tím, co se stalo v minulém roce. Tehdy vedlo ekonomické zpomalení ve druhém čtvrtletí k nastartování QE2 i ke zvýšení fiskální stimulace. Sám si ale myslí, že QE3 je velmi nepravděpodobné. A to z toho důvodu, že poměr přínosů a nákladů by u něj byl jiný, než u QE2. To znamená, že jeho přínosy by byly menší a naopak by vzrostla pravděpodobnost škod a „nezamýšlených důsledků“. Vedle toho je jasné, že Fedu se kromě vyvolání „dobré“ inflace na trhu aktiv podařilo vyvolat i inflaci „špatnou“ – ve formě vyšších cen komodit. Ty pak působily proti zamýšlenému efektu QE2.

Mimoto ve Washingtonu i na mezinárodním poli roste politický tlak proti dalšímu nákupu aktiv, uvádí El-Erian. Strukturální defekty limitují efektivitu vstřebávání peněz dodávaných Fedem v domácí ekonomice, ty pak proudí do zahraničí. Kromě oslabování dolaru je tak dalším problémem vypořádávání se s těmito likviditami přebytky v ostatních ekonomikách, které mají za následek inflaci a vznik bublin na trzích s aktivy, míní El-Erian. Výsledkem toho všeho je, že globální ekonomika je jako „automobil řízený s jednou nohou na plynu a druhou na brzdě“.

Brian Belski z Oppenheimer & Co. pro Bloomberg uvedl, že pokud QE3 přijde, bude to mít na trh negativní vliv. „QE3 si nepřejeme, myslíme si, že jen prodlouží nevyhnutelné, protože Fed bude muset nakoupená aktiva nakonec prodat,“ řekl. Nový program nákupu aktiv by představoval pouze „krátkodobý krok“, který by trh poslal vzhůru, protože investoři si za posledních deset let zvykli na levné peníze a nízké sazby. Belski tak při případné rally tažené programem QE3 doporučuje akcie prodávat. Index S&P 500 podle něho zakončí letošní rok na 1.325 bodech, zisk na akcii dosáhne 90 dolarů. Příští rok by to mělo být 1.475 bodů a 103 dolarů na akcii.

Podle Standard Chartered by na základě Taylorova pravidla nemělo dojít ke zvýšení sazeb Fedem dříve než v prvním čtvrtletí roku 2013. Jim Brown z Premium Investor zase říká, že sazby by nyní měly dosahovat -1,65 %, což ukazuje na potřebu QE2,5. Tvůrce zmíněného pravidla, ekonom John B. Taylor, však poukazuje na to, že k uvedeným odhadům není připojen konkrétní výpočet a sazby by podle jeho výpočtů nyní měly být na 1 %:

Inflace dosáhla 1,6 % (vyhlazený HDP deflátor za poslední čtyři čtvrtletí) a produkční mezera leží na 4,8 %. Odhad odpovídající výše sazeb podle Taylorova pravidla je tudíž následující:

1.5 x 1.6 +0,5 x (-4,8) + 1 = 2,4 – 2,4 +1 = 1,0

Pro ekonomiku by tak podle Taylora bylo nejlepší, kdyby Fed namísto čekání začal sazby zvyšovat hned. A rozhodně neexistuje důvod pro další kolo kvantitativního uvolňování. Bohužel to však vypadá, že Fed bude s politikou nulových sazeb ještě nějaký čas pokračovat a obchodníci budou probírat, zda přijde QE3, což zvýší volatilitu na trhu, uzavírá ekonom.

(Zdroj: Blog Johna B. Taylora, Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.10.2018
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data