Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Greenspan: Evropa řeší střet kultury, sever po euroéru dotuje růst pohodlí dlužnického jihu

Greenspan: Evropa řeší střet kultury, sever po euroéru dotuje růst pohodlí dlužnického jihu

07.10.2011 18:17
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Nikoli „dluhové krize“, ale odrazem růstu nákladů práce a cen a poklesu skutečné konkurenceschopnosti jednotlivých zemí líným růstem na dluh je vývoj rizikových spreadů na dluhopisech a CDS v Evropě. Tím co Evropa řeší, je krize střetu kultury severu a jihu, kdy sever od přijetí společné měny euro v roce 1999 zbožím i službami dotuje na zadlužování postavený růst životní úrovně jihu. Cestou pro Evropskou unii je dodržování pravidel zodpovědnosti, k nimž základ položila maastrichtská smlouva, a politické sjednocování. O schopnosti jej dosáhnout vlivem zásadní rozdílnosti kultury nejsem přesvědčen, uvedl bývalý šéf amerického Fedu, ekonom Alan Greenspan.

„Na konci úspěšného přežití eurozóny a její společné měny není nic jiného, než politická unie, která přemostí rozdíly mezi marnotratným jihem a prudentním severem v zájmu záchrany eura,“ míní Greenspan s tím, že není přesvědčen o úspěchu této cesty. Krize v Evropě podle Greenspana není o dluhu, ale o kultuře se zátěží na straně jihu. „Má-li euro zůstat společnou měnou napříč společenstvím, členové musejí přijmout zodpovědnost vsazenou smlouvou z Maastrichtu. Jenže kulturu snadno změnit nelze,“ uvedl bývalý strážce americké měny.

Při pohledu na rizikové spready v Evropě, které Greenspan dle svých slov sleduje každodenně, je jejich řazení zcela identické řazení zemí podle úrovně nákladů na práci, s jejich vyšší úrovní také vyšších cen, a to na méně konkurenceschopném jihu. „Od přijetí eura k prvnímu lednu roku 1999 až do současnosti roku 2011 nepřetržitě probíhá čistý transfer zboží a služeb ze severu na jih, čímž sever de facto subvencuje spotřebu jihu Evropy. A takto subvencovaná na dluh dosahovaná rostoucí spotřeba jihu stojí za ‚doháněním‘ úrovně severu, chceme-li Německa,“ uvádí Greenspan. Historickou kulturou severu jsou úspory a dlouhodobé investice. Historickou kulturou jihu pak negativní úspory a spotřeba na dluh nejméně od roku 2003, říká Greenspan. „Budoucnost eura tedy tkví v otázce, zda jih je schopen nějakou cestou přijmout tuto prudentnost severu a euroevropa jako celek navléci oblek zodpovědnosti,“ míní Greenspan s tím, že pokud ne, záchranné akce nemají strategický smysl.

Pokud toho Evropa schopna je, pak se dle Greenspana nepohne kupředu bez zásadní restrukturalizace jižního dluhu. Do té doby budou finanční trhy i ekonomika USA (s vědomím jejích vlastních zásadních problémů) trpět. Přestože americký finanční systém nemá významnou expozici na Evropu, podle Greenspana platí, že prostě není odolný vůči nestabilitě jeho protějšku v Evropě. „Globální finanční trh je integrovaný systém, a je denně zaplavován změtí prohlášení ke krizi v Evropě. Je jednoduše nerealistické si myslet, že máme na Evropě nezávislý finanční systém. Bude jím přesně do té doby, než to z libovolného důvodu platit přestane,“ obává se Greenspan.

(Zdroj: Financial Times, CNBC, Bloomberg)


Váš názor
  • Potlesk za nezaujatý pohled
    08.10.2011 21:18

    Německý pracující má svá eura za svou účast na výrobě zboží uloženy v německé bance, která koupí řecké dluhopisy. Řecká vláda je rozdělí po jižansku svým "pracujícím", kteří si tak mohou koupit německé zboží. Německá výroba roste, řecká spotřeba roste, všichni jsou spokojeni. Jenom se asi tak po 10 letech začnou risk manažeři bank ošívat nad dalším a dalším nákupem řeckých dluhopisů a rádi by se jich nějak zbavily, zvlášť když i ty nízké úroky jsou financovány dalšími půjčkami .......a kamínek laviny se uvolnil. Vítejte v realitě.
    velkyprcek
Aktuální komentáře
18.04.2024
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m