Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Budou tento rok Vánoce?

Budou tento rok Vánoce?

24.10.2011 11:17
Autor: Petr Kováč

Pomalu se blíží období Chanuky a Vánoc (pro zjednodušení konec kalendářního roku). V investičním bankovnictví je blížící se roční období spojeno s bonusy. Tento rok, vedle každoroční nervozity, celou záležitost kazí ještě jedna mnohem významnější záležitost. Populistickým politikům se podařilo prosadit, že veskrze privátní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem v privátní společnosti (bance) bude pěkně po komunisticku regulován. Prosazená regulace se netýká pouze bankovních institucí, které například přijaly státní pomoc, ale všech subjektů působících v sektoru finančních služeb. Není přece nic lepšího než pěkně ukázat na jednu skupinu a identifikovat je s příčinami finanční krize. Pak se samozřejmě jeví tento krok jako správný a zasahování do práva (takto vybraného) jednotlivce jako společensky akceptovatelné. Tak to alespoň začalo. S jistým časovým odstupem je velice zajímavé podívat se na první výsledky takovéto regulace.

  1. Velké množství bank (finančních) institucí navýšilo úroveň fixních platů. Regulace bonusů totiž omezuje jejich výplatu násobkem právě fixní složky.
     
  2. Proběhlo pár soudních sporů mezi zaměstnanci a zaměstnavateli o právu na bonusy, ve kterých většinou došlo k mimosoudnímu vyrovnání.

  3. Ne–nevýznamné množství vysoce kvalifikovaných investičních bankéřů změnilo adresu a odebrali se směrem k hedge fondům a podobným neregulovaným subjektům.

  4. Navýšil se objem takzvaných garantovaných bonusů – tj. jednorázové odměny, jejíž výše není vůbec vztažena k výkonu jednotlivce. Zjistil to Institut of International Finance ve svém průzkumu.

Všechny tyto kroky jednoznačně směřují k eliminaci záměru potrestat zaměstnance bankovního sektoru za jejich „chamtivost“ – nejsou totiž o nic chamtivější než ostatní populace. Výsledkem je klasické nasycení vlka a ponechání života koze. Banky se ale stávají mnohem méně flexibilní a dochází tak k deformaci motivace zaměstnanců.

Takže bonusy (nebo něco na ten způsob) pro bankéře zase budou. Vzhledem k celosvětové ekonomické situaci celkově objem bonusů poklesne oproti roku 2010) a hlavně se nebude vyplácet každému. Samozřejmě a tak jako každý rok, odměny se odvíjejí od toho, jak se daří zaměstnavateli. Na jedné straně tedy jsou společnosti, kde se mohou zaměstnanci docela těšit na konec roku a na druhé straně banky, kde to tenhle rok nebude vůbec slavné.

Bankéřům z RBS (24,86 GBp, 1,76%) (banky, která byla před třemi lety zachráněna vládou), zaměstnavatel nedá ani příspěvek na tradiční vánoční večírky a v UBS (11,07 CHF, 0,73%) celkem dobře se vyvíjející hospodaření narušil svými neautorizovanými obchody jeden trader. Jeho ztráta přesahující 2 miliardy dolarů prakticky vymazala bonusy pro velkou část zaměstnanců UBS.

Na druhé straně jsou tady banky jako například Morgan Stanley (17,02 USD, 2,47%), které budou alokovat celkem nadprůměrný (procentuální) podíl na svých výsledcích na odměny zaměstnanců. Celkově se investiční banky snaží i v i v období ekonomického poklesu finančně zajistit svoje zaměstnance (alespoň ty, kteří generují hodnotu pro svého zaměstnavatele), aby neměli důvod odejít ke konkurenci. Alespoň ty dobré banky to dělají.


Váš názor
  • REFORMA USA&EU metodiky banksekty?!
    01.11.2011 7:29

    USA & EU -metodika, ktorá výrazne "platí už od 2008-2011" vylučuje aj zodpovednosť skutočných vinníkov /údajne ich pozná aj Premierka SR/-ako aj adresnosť pomoci, a tým aj hospodárnosť & návratnosť pomoci v eurozóne, ktorá akoby sa skladala len z bankových subjektov a ich parazitovania na štátoch & občanoch. Tento hazard má až moc "predkonfliktných atribútov" končiacich aj najreakčnejšou alternatívou "riešenia" - oveľa horšieho, ako v"kadaffiho hre" s US dolár kartami 1970-2008 i s "finále" 2011, ale to neni postscriptum Lýbie!!!
    turcan
  •  
    24.10.2011 13:50

    Domnívám se, že mnohem účinnější než omezovat výši platů či bonusů by bylo posílení spoluodpovědnosti. Není přece možné, aby stát ze společných peněz zachraňoval banku, ale "zisky" (odměny, platy) zůstaly těm, kdo jí do toho stavu dovedli, podle hesla "znárodňování ztrát - privatizace zisků". Spíš než omezovat výši odměn by bylo užitečnější požadovat "zástavu", jejíž velikost by byla úměrná velikosti odměny (platu). Například ve výši x-násobku té části platu+odměny, která překračuje y-násobek průměrné mzdy v EU. Pokud někdo takový majetek nemá, byla by zástavou samotná mzda, která by až na určité rozumné minimum byla vyplácena s nějakým odstupem. Zástava by do jisté míry trvala i po odchodu z banky (tedy nikoli "po mne potopa"). V okamžiku, kdy by se banka dostala do potíží, zástava by (jako poslední v řadě) posloužila k vyrovnávání závazků. V případě státní pomoci by byla zástava "zmrazená" tak dlouho, dokud by stát nezískal všechny vložené prostředky (vč. úroku, který platí na dluhopisech).
    David Hanslian
Aktuální komentáře
13.01.2025
6:07Luxusní značky by se měly zaměřit na stříbrnou generaci, aby vykompenzovaly Trumpovy tarify
12.01.2025
9:00Víkendář: Švédský „socialismus“
11.01.2025
10:56Víkendář: Co to vlastně je kapitalismus?
10.01.2025
17:02Další nárůst výnosů dostává akcie pod tlak  
16:56Rok Trumpa: Tomáš Vlk a Braňo Soták o tom, jak investovat v roce 2025  
16:22Japonský staro-nový normál
15:35Tomáš Vlk: Další pokles sazeb Fedu s velkým otazníkem. Trh práce je stále velmi silný  
15:31EPH Financing CZ, a.s.: Výplata pátého úrokového výnosu EPH 8,00/2027
12:55Do jakých akcií zaparkovat během období zvýšené volatility podle Wolfe Research
11:34Rozbor S&P500: Klíčová technická úroveň před důležitými daty z trhu práce  
11:00Perly týdne: Sázky na technologie, ale Apple na sell? Komodity versus dluhopisy a Trump chce získat Grónsko
9:10Čínská centrální banka pozastaví nákupy dluhopisů, zřejmě kvůli kurzu jüanu
9:03Rozbřesk: Nezaměstnanost v Česku nad 4 %, koruna posiluje navzdory slabému průmyslu. Pomohou payrolls eurodolaru?
8:54Evropa míří po americkém volnu do záporu, Putin se chce podle Trumpa setkat  
8:12Globální ekonomika má letos vzrůst o 2,8 pct., stejným tempem jako loni, odhaduje OSN
6:38Fidelity International: Jaký bude rok 2025 – nevyhnutelnost změn?
09.01.2025
17:29U akcií směrem k dluhopisům fungují dva tlumící efekty. Nyní zřejmě v plné síle
16:44Státní svátek v USA, Evropa bez volatility  
15:33Prodej aut v Číně loni vzrostl díky rekordnímu zájmu o elektromobily a hybridy
15:28Yardeni: Čína neinvestovatelná, vládě dochází prostor pro stimulaci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč