Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týden v Praze: Vzhůru před a ještě výše po Summitu. Erste a VIG +12 %, CETV +9 %

Týden v Praze: Vzhůru před a ještě výše po Summitu. Erste a VIG +12 %, CETV +9 %

27.10.2011 18:24, aktualizováno: 28.10. 10:12
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Vytrvalý růst předvedla pražská burza v o svátek zkráceném týdnu před i po klíčovém Summitu středeční noci a celkově připsala bezmála 4 procenta na úroveň 967,60 bodu. S výjimkou Telefóniky (-2,3 %) a Pegasu (-1,8 %) všechny SPADové tituly předvedly růst. Ten byl zejména na závěrech Summitu EU27 a eurozóny, který odsouhlasil napákování záchranného fondu EFSF, odpis 50 % řeckého dluhu bankami a rekapitalizaci bank, tažen finančním sektorem. To se projevilo 12% růstem na titulech Erste a VIG. Erste v pátek, při svátku v ČR, oznámila dle očekávání a vlastního profit warningu rekordní ztrátu, na kterou domácí trh ve Vídni reaguje neutrálně, zatím tak potvrzujíce, že všechny špatné zprávy jsou již započteny. S Erste a VIG nimi nestačila dechem Komerční banka, která přeci jen obchoduje relativně vysoko a Řecku ji tíží očekávání dalších odpisů. Velmi solidní 9% zisk připisují akcie CETV, více jak 7 % pak NWR, přes nižší dojednané ceny kontaktů pro 4Q a odstoupení od celoročního cíle prodejů koksu, a developer Orco. Výrazně si polepšily také ČEZ, AAA a KITD.

Vítězové a poražení pražské burzy tohoto týdne:
Růsty % změna Závěr Poklesy % změna Závěr
Erste 12,18 443,1 Telefónica -2,29 388,9
VIG 11,58 800 Pegas -1,80 437
CETV 8,80 209
NWR 7,27 150,5
Orco 7,14 105
ČEZ 4,72 777,1
AAA 3,87 18,5
KITD 164,99 3,77
PM ČR 2,81 11720
Unipetrol 2,42 176
Fortuna 2,17 99
KB 1,69 3610

Do o svátek zkráceného týdne vstupovala Praha umazáváním ztrát týdne předchozího. Z celodenní bilance vytěžily nejvýrazněji drobnější tituly CETV a KITD se zisky přesahujícími 5 %. Fortuna oznámila spuštění další loterie v listopadu. KBC ohodnotila akcie Unipetrolu jako drahé a doporučila je prodat. V sektoru v regionu CEE sází na jiné favority.

Počínaje úterní seancí byly akciové trhy pod silným vlivem středečních Summitů EU27 a eurozóny. To se projevovalo na útlumu objemů a vyčkávací taktice. Od úterka také narůstaly spekulace, že Summit k žádné dohodě nedojde kvůli přetrvávajícím sporům mezi Německem a Francií. TV Nova ze skupiny CETV oznámila, že na počátku roku spustí nový kanál pro muže. V celodenní bilanci před výběrem zisků pražský trh uhájil 0,5% zisk s překvapením v podobě silného růstu akcií PM ČR.

Středu uvedl počátek tuzemské výsledkové sezóny za 3Q v podobě čísel mediální skupiny CETV. Ta představila OIBDA výsledek bezmála na dvojnásobku meziročně o více jak 80 % nad odhadem, při růstu tržeb o bezmála čtvrtinu, a představila celoroční výhled 166 mil. USD OIBDA a 850 mil. USD tržeb (+20 mil. USD nad dřívější prognózou). Na reklamních trzích vidí smíšené oživení. Rychlejší růst reklamních trhů pak šéf firmy Sarbu čeká již ve 4Q11. Akcie CETV ale po výsledcích nedokázaly uhájit metu 200 . Před Summitem pražská burza uzavřela s mírným ziskem.

Čtvrteční ráno vyplnily dojednané ceny NWR pro 4Q a výsledek Summitu EU27 a eurozóny. Summit došel vedle dohody na „napákování“ EFSF k jednomu bilionu eur k dohodě s bankami na 50% odpisu řeckého dluhu a jejich rekapitalizaci do poloviny příštího roku na 9 % jádrového Tier 1 ukazatele. Pro Erste to znamená potřebu doplnit kapitál, kterou banka dnes vyčíslila na 59 milionů eur na datech EBA k polovině roku. Expozici vůči PIIGS banka již významně omezila zejména u Řecka a Portugalska. Komerční banka svou úrovní kapitálové vybavenosti přesahuje požadavek Summitu na rekapitalizaci bank. Na druhé straně má KB v tuzemsku nejvýraznější expozici. Poté, co banka ve výsledcích 2Q11 započetla vůči řeckému dluhu jednorázovou položku v rozsahu 1,8 miliardy korun, bude při 50% požadavku odpisu řeckému dluhu muset započíst ještě zhruba 2,3 miliardy korun, což znamená více jak 18 procent očekávaného celoročního čistého zisku.

Společnost NWR před otevřením trhu oznámila, že na základě výsledku jednání s odběrateli bude v posledním kvartále letošního roku prodávat koksovatelné uhlí levněji o 9 % a koks dokonce o 13 %, oproti cenám dohodnutým pro uplynulý kvartál. Na základě prodejů za tři čtvrtletí letošního roku NWR potvrdila platnost svých celkových cílů produkce a prodejů uhlí pro rok 2011, tedy 11 mil. tun uhlí a 800 tis. tun koksu. NWR nadále předpokládá prodej 10,3 mil. tun uhlí v následujícím složení: 44 % koksovatelné uhlí, 4 % uhlí PCI, a 52 % energetické uhlí. Překvapením však bylo, že společnost kvůli slabší poptávce v Evropě již neočekává dosažení letošního dosavadního cíle prodejů koksu ve výši 720 tis. tun.

Pátek 28. říjen je v ČR státním svátkem vzniku samostatného československého státu. Pražská burza neobchoduje. Své výsledky však zveřejňuje Erste Bank a tím i její česká dcera Česká spořitelna. Erste, která v říjnu kvůli změně účtování CDS portfolia a operacím v Maďarsku a Rumunsku vydala varování před celoroční čistou ztrátou, skočila ve třetím čtvrtletí roku v záporném čistém výsledku 1,49 miliardy eur z čistého zisku 324,9 milionu eur před rokem. Analytici očekávali čistou ztrátu 1,42 mld. EUR. Za devět měsíců do září je tak Erste po zaúčtování jednorázových nákladů ve ztrátě 973 milionů eur, tedy v přepočtu dle aktuálního kurzu asi 24,1 miliardy Kč. Loni měla ve stejném období zisk 634 milionů eur. Jako důsledek mimořádných opatření očekává Erste Group v roce 2011 čistou ztrátu přibližně 700 až 800 milionů eur, což v rámci 3Q11 výsledků znovu potvrdila. Bez opatření by měla zisk mezi 850 a 950 miliony eur, uvedla banka 10. října.

Česká spořitelna zvýšila za tři čtvrtletí meziročně čistý konsolidovaný zisk o více než 15 procent na 9,56 miliardy Kč, čistý úrokový výnos o tři procenta na 23,34 miliardy korun. Na výsledky banky za tři čtvrtletí 2011 měl pozitivní vliv rostoucí čistý úrokový výnos, pokračující pokles nákladů a nižší tvorba opravných položek na úvěry a pohledávky. Negativní vliv na výsledek měl pokles čistého zisku z obchodních operací a zhoršení ostatních provozních výsledků.


V příštím týdnu výsledková sezóna pokračuje ve čtvrtek 3. listopadu Fortunou a v pátek 4. listopadu Unipetrolem.

 


Přehled jednotlivých zpráv k tuzemským akciovým titulům naleznete v sekci Akcie ČR - ZDE.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů