Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evans „černou ovcí“ Fedu: Vysoká nezaměstnanost si žádá další uvolňování. Bullard kontruje: Pozor na inflaci

Evans „černou ovcí“ Fedu: Vysoká nezaměstnanost si žádá další uvolňování. Bullard kontruje: Pozor na inflaci

15.11.2011 17:24

Problémy americké ekonomiky jsou mnohem větší, než centrální banka očekávala, a měla by se dle toho začít chovat, uvedl prezident chicagského Fedu Charles Evans. Ten volá po „rostoucí míře uvolnění měnové politiky“, které by pomohlo snížit vysokou míru nezaměstnanosti; ta se drží na úrovni 9 procent, tedy výrazně nad cílem Fedu, a podle Evanse se bez zásahu politiků, s ohledem na současné prognózy růstu, jen těžko sníží.

Fed by měl jednat, jako by zde byl „hodně velký problém“, řekl Evans. Americká ekonomika může podle něj v příštím roce růst v nejlepším případě 2,5% rychlostí a následně o další 3 % v roce 2013, což není tempo dostatečné pro pokles nezaměstnanosti. Další kolo nákupu federálních dluhopisů do bilance Fedu by podle něj prokázalo oddanost politiky centrální banky ekonomice.

Šéf chicagského Fedu byl jediným z desítky členů výboru pro měnovou politiku (FOMC), který v listopadu prosazoval další uvolnění měnové politiky, zatímco zbytek se shodl na ponechání jejího současného nastavení. Fed ponechal úrokové sazby na historickém minimu 0-0,25 procenta (kde jsou od prosince 2008) a přidal příslib držení sazeb poblíž nuly alespoň do poloviny roku 2013. Centrální banka navíc představila plán na prodloužení splatnosti amerických dluhopisů ve svém portfoliu, známý jako operace Twist.

Evans je prvním případem vychýlení názoru od zbytku FOMC směrem k dalšímu měnovému uvolňování a sám připustil, že jeho pozice je mezi politiky „neobvyklá“. Názorový konflikt v opačném směru dolehl na výbor na přelomu léta a podzimu letošního roku, kdy se trojice šéfů poboček centrální banky v Dallasu, Philadelphii a Minneapolis, respektive Richard Fisher, Charles Plosser a Narayana Kocherlakota, vyslovili proti dalšímu uvolňování měnové politiky.

Obavy o americkou ekonomiku, ač spíše z druhého úhlu pohledu, dnes vyjádřil další člen Fedu, prezident pobočky v St. Louis James Bullard, podle něhož brání růstu především nejistota o dalším směřování fiskální politiky. Naráží tak zřejmě na trvající spekulace o možnosti dalších nákupů státních dluhopisů. Politici by se podle Bullarda měli v tomto ohledu řídit pravidlem „dvakrát měř a jednou řež“, než rozhodnou o dalších objemných stimulacích, které by mohly být zdrojem vysoké inflace. „Přímý nákup dluhopisů je mocným nástrojem a je třeba ho používat s uvážením. Nafukování rozvahy s sebou nese inflační rizika, pokud není akomodační politika odpovídajícím tempem rozpuštěna,“ řekl.

Guvernér Fedu Ben Bernanke na začátku měsíce uvedl, že nezaměstnanost se stále drží „příliš vysoko“ a otázka dodatečného stimulu tak zůstává otevřená. Podle Bullarda se americká ekonomika vyhnula panice z recese a vykazuje mírný růst, události spojené s evropskou dluhovou krizí však zůstávají rizikem i pro Spojené státy, jakkoli se evropští lídři „snaží udržet evropský projekt v pohybu směrem k větší integraci“.

Bullard, který je pro letošní rok nevolícím členem Fedu, rovněž řekl, že měnová politika je v současnosti nastavená adekvátně a vyjádřil nesouhlas s požadavkem Evanse, podle něhož je třeba podržet sazby poblíž nuly, dokud nezaměstnanost neklesne pod 7 %, či pokud nevzroste střednědobý výhled pro inflaci nad 3procentní hranici. „Nízké úrokové sazby škodí úsporám. Lepším řešením je soustředit se na trh práce, ne řešit nezaměstnanost měnovou politikou,“ domnívá se Bullard.

Šéf saintlouiského Fedu ve svém projevu zmínil také trh s deriváty CDS, který označil za těžko regulovatelný. „Je to neprůhledný trh a nezdá se, že máme mnoho prostředků k jeho efektivní regulaci. Někteří účastníci trhu jsou motivováni ke snaze ovlivnit platební schopnost subjektu, proti němuž sázejí…“

(Zdroj: Bloomberg, MarketWatch)


Váš názor
 • KONEČNĚ !
  15.11.2011 20:44

  Někdo z FEDu řekl po dlouhé době rozumnou věc: ------- Regulátoři by měli rozsekat na mnoho dílů tzv.too-big-to-fail banky. Je příliš nebezpečné je stále zachraňovat ve stavu, v jakém nyní existují ! R.FISHER (FED Dallas)Blmg.
  ***
  • Re: KONEČNĚ !
   15.11.2011 21:22

   Takže ne 29 největších systémových bank světa, které "nesmí" zkrachovat ----ALE těch, které budou nuceny z nařízení regulátorů se rozdělit na více menších, aby v případě špatného hospodaření mohly zkrachovat.
   ***
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data