Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB otevřeně neústupná a zároveň tiše svazující

ECB otevřeně neústupná a zároveň tiše svazující

19.12.2011 8:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Wall Street Journal přinesl zprávu o projevu, který prezident ECB Mario Draghi pronesl v Berlíně. V něm mimo jiné uvedl, že pro obnovení důvěry na trhu je třeba mnohem víc, než činit monetární kroky. Na otázku, zda by ECB měla následovat USA a Velkou Británii a začít tisknout peníze na nákup vládních dluhopisů v rámci politiky kvantitativního uvolňování, Draghi odpověděl: „Nevidím žádný důkaz, že kvantitativní uvolňování vede k velkému posílení ekonomiky.“ A dodal, že evropské dohody zakazují monetární financování vládního dluhu.

Tim Duy z University of Oregon k tomu poznamenává, že uvedené výroky vzbuzují depresi a jsou velice pomýlené. Draghi se totiž podle všeho domnívá, že kvantitativní uvolňování by se mělo použít pouze v případě, že povede k velkému posílení ekonomiky. Správným měřítkem by ale mělo být to, co by se stalo, pokud by QE provedeno nebylo. „Doufejme, že ten rozdíl pochopí ve chvíli, kdy se situace ještě více zhorší. Nyní je kombinace fiskální konsolidace a neústupnosti ECB zárukou toho, že krize v Evropě bude v popředí událostí ještě dlouhou dobu.“

Businessweek se zase zabývá přeléváním fondů mezi evropskými centrálními bankami a ECB:

Německá centrální banka Bundesbank, zkráceně BuBa, půjčila přes systém Target2 Evropské centrální bance potichu 495 miliard eur. Tyto půjčky odpovídají závazkům, které u ECB vytvořily centrální banky slabých zemí, včetně Řecka, Irska a Portugalska. V poslední době se k nim přidala i centrální banka Španělska, Itálie a dokonce i Francie. Pokud se tedy eurozóna rozpadne, Německo by mohlo ztratit všechny pohledávky za ECB, které dohromady tvoří více než 650 miliard eur. Tato částka je o 60 % vyšší než roční federální rozpočet této země a převyšuje i půjčky poskytnuté v rámci EFSF a dalších podpůrných programů.

Německo má tak motivaci k tomu, aby udrželo eurozónu pohromadě. Prezident Ifo institutu Hans-Werner Sinn na tento problém upozornil na počátku roku. Podle jeho názoru může jít o největší hrozbu, která bude Německo držet v eurozóně. Target2 přitom při svém zavedení v letech 2007 a 2008 představoval nudný systém vypořádání plateb. Po krizi ale nastal odliv kapitálu z periferie směrem do Německa a v menší míře do Lucemburska, Nizozemí a Finska. Nerovnováhy v systému Target2 odrážejí tento odliv a podle Sinna nyní financují téměř celý deficit běžného účtu Portugalska, Řecka a čtvrtinu deficitu Španělska.

Aaron Tornell z University of California a Frank Westermann z University of Osnabrück uvádějí, že pohledávky za ECB v říjnu tvořily 64 % aktiv Bundesbanky. Proti těmto závazkům ECB stojí v její rozvaze zejména dluhopisy slabých zemí eurozóny. Jakékoliv ztráty realizované v rámci Target2 by se měly rozdělit mezi všech 17 centrálních bank v systému, a to proporcionálně k jejich podílu na kapitálu ECB. U Německa to je 28 %. Nicméně pokud nějaká centrální banka nebude schopna plnit své závazky, samozřejmě nemůže pokrývat ani ztráty ECB. Navíc neexistují žádná pravidla pro případ, že by se eurozóna úplně rozpadla. Podle některých to ale není reálný problém. Například Karl Whelan z University College Dublin tvrdí, že jde o planý poplach.

(Zdroj: Fed Watch, Businessweek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.10.2021
15:49Přichází do Evropy energetická zima?
7:51Víkendář: Do daňových rájů může mířit až 40 % zisků
16.10.2021
8:11Víkendář: Kdy vládní dluhy překračují únosnou hranici? Pohled do třísetleté britské historie
15.10.2021
22:00Wall Street rostla třetím dnem v řadě; banky opět v laufu; Moderna neudržela úvodní růst  
17:47Hodnotové investování podle Benjamina Grahama. Porazili by ho investoři do růstových akcií?
17:21Buy-the-Dip žije a kope za technologický Nasdaq 100
17:10Zelený závěr týdne díky výsledkům i datům. Zinek rychle zdražuje  
16:19Vývoj inflace a její dopad na různá investiční aktiva
15:21Tomáš Vlk: Američané v září utráceli, maloobchod hlásí pokračování růstu
15:13Analytik k výsledkům Goldman Sachs: Nejlepší výsledky z velké pětky bank  
14:52Goldman Sachs rozbila analytické odhady silným tradingem a investičním bankovnictvím
14:42FIXED.zone v úterý spustí úpis akcií na trh START. Desetinu firmy nabízí za zdroje na dravý růst
14:28Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 30.9.2021
14:22Státní dluh letos ke konci září stoupl na 2,3 bilionu Kč
12:28Perly týdne: Konečně přichází doba vodíku, trhu se v příštím roce povede dobře, příležitosti v logistice
11:31Státní nástupce aerolinek Alitalia si dává rok na nalezení partnera
11:24Do udržitelných fondů BlackRocku přitekly rekordní peníze
11:01Pátek přináší zklidnění, ale pozitivní vývoj se udržel  
10:46Bitcoin je na půlročním maximu a blíží se hranici 60.000 dolarů
9:09Rozbřesk: Útlum evropského automobilového trhu a úklid neposlušných v turecké centrální bance

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data