Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB otevřeně neústupná a zároveň tiše svazující

ECB otevřeně neústupná a zároveň tiše svazující

19.12.2011 8:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Wall Street Journal přinesl zprávu o projevu, který prezident ECB Mario Draghi pronesl v Berlíně. V něm mimo jiné uvedl, že pro obnovení důvěry na trhu je třeba mnohem víc, než činit monetární kroky. Na otázku, zda by ECB měla následovat USA a Velkou Británii a začít tisknout peníze na nákup vládních dluhopisů v rámci politiky kvantitativního uvolňování, Draghi odpověděl: „Nevidím žádný důkaz, že kvantitativní uvolňování vede k velkému posílení ekonomiky.“ A dodal, že evropské dohody zakazují monetární financování vládního dluhu.

Tim Duy z University of Oregon k tomu poznamenává, že uvedené výroky vzbuzují depresi a jsou velice pomýlené. Draghi se totiž podle všeho domnívá, že kvantitativní uvolňování by se mělo použít pouze v případě, že povede k velkému posílení ekonomiky. Správným měřítkem by ale mělo být to, co by se stalo, pokud by QE provedeno nebylo. „Doufejme, že ten rozdíl pochopí ve chvíli, kdy se situace ještě více zhorší. Nyní je kombinace fiskální konsolidace a neústupnosti ECB zárukou toho, že krize v Evropě bude v popředí událostí ještě dlouhou dobu.“

Businessweek se zase zabývá přeléváním fondů mezi evropskými centrálními bankami a ECB:

Německá centrální banka Bundesbank, zkráceně BuBa, půjčila přes systém Target2 Evropské centrální bance potichu 495 miliard eur. Tyto půjčky odpovídají závazkům, které u ECB vytvořily centrální banky slabých zemí, včetně Řecka, Irska a Portugalska. V poslední době se k nim přidala i centrální banka Španělska, Itálie a dokonce i Francie. Pokud se tedy eurozóna rozpadne, Německo by mohlo ztratit všechny pohledávky za ECB, které dohromady tvoří více než 650 miliard eur. Tato částka je o 60 % vyšší než roční federální rozpočet této země a převyšuje i půjčky poskytnuté v rámci EFSF a dalších podpůrných programů.

Německo má tak motivaci k tomu, aby udrželo eurozónu pohromadě. Prezident Ifo institutu Hans-Werner Sinn na tento problém upozornil na počátku roku. Podle jeho názoru může jít o největší hrozbu, která bude Německo držet v eurozóně. Target2 přitom při svém zavedení v letech 2007 a 2008 představoval nudný systém vypořádání plateb. Po krizi ale nastal odliv kapitálu z periferie směrem do Německa a v menší míře do Lucemburska, Nizozemí a Finska. Nerovnováhy v systému Target2 odrážejí tento odliv a podle Sinna nyní financují téměř celý deficit běžného účtu Portugalska, Řecka a čtvrtinu deficitu Španělska.

Aaron Tornell z University of California a Frank Westermann z University of Osnabrück uvádějí, že pohledávky za ECB v říjnu tvořily 64 % aktiv Bundesbanky. Proti těmto závazkům ECB stojí v její rozvaze zejména dluhopisy slabých zemí eurozóny. Jakékoliv ztráty realizované v rámci Target2 by se měly rozdělit mezi všech 17 centrálních bank v systému, a to proporcionálně k jejich podílu na kapitálu ECB. U Německa to je 28 %. Nicméně pokud nějaká centrální banka nebude schopna plnit své závazky, samozřejmě nemůže pokrývat ani ztráty ECB. Navíc neexistují žádná pravidla pro případ, že by se eurozóna úplně rozpadla. Podle některých to ale není reálný problém. Například Karl Whelan z University College Dublin tvrdí, že jde o planý poplach.

(Zdroj: Fed Watch, Businessweek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data