Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělské banky potřebují navýšit rezervy o dalších 50 miliard eur, více než polovina realitních pohledávek je nedobytná

Španělské banky potřebují navýšit rezervy o dalších 50 miliard eur, více než polovina realitních pohledávek je nedobytná

05.01.2012 15:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Španělské banky budou potřebovat kvůli své angažovanosti v realitním sektoru navýšit rezervy na ztrátové investice o dalších 50 miliard eur (1,29 bilionu Kč). Uvedl to v rozhovoru pro list Financial Times nový ministr hospodářství Luis de Guindos. Za klíčové pokládá to, aby banky ozdravily své rozvahy bez toho, aby zatížily státní pokladnu. Dodatečné prostředky si tak budou muset obstarat samy bez pomoci vlády. Podle ministra je většina z nich schopná si tuto částku zajistit v příštích letech z vlastního zisku.

Uvedených 50 miliard, které představují zhruba 4 procenta španělského HDP, je více, než banky očekávaly. Někteří analytici dokonce spekulovali, že vítěz parlamentních voleb, Lidová strana pod vedením Mariana Rajoye půjde cestou založení obří státem dotované „špatné banky“, pohlcující nedobytné pohledávky po vzoru irské NAMA (National Asset Management Agency). Nápadu však oponovaly velké španělské bankovní domy jako Santander a BBVA s tím, že dokážou vlastní problémy vyřešit bez státní pomoci a že slabší zástupce trhu lze v případě nutnosti podrobit převzetí silnějšími konkurenty. Touto cestou se nová vláda vydává a ministr de Guindos již naznačil potřebu dalšího kola konsolidace tamních problémových spořitelen.

Podle centrální banky Bank of Spain činí investice španělských bank do realit 338 miliard eur, z toho špatné úvěry a toxický majetek činí 176 miliard eur. Banky již musely na žádost Bank of Spain vytvořit rezervy na 30 procent této částky a trhy nyní spekulují, že budou nuceny své rezervy navýšit až na polovinu této částky.

Španělsko patří k zemím, které mají v eurozóně v současné době největší problémy. Země sice nebyla nucena žádat o mezinárodní finanční pomoc, výsledky zátěžových testů evropských bank ale potvrdily, že s malými španělskými spořitelnami je stále spojeno vysoké riziko. Vláda již zasáhla, ať už poskytnutím finanční injekce či znárodněním, v sedmi případech finančních institucí, což ji zatím stálo 21 miliard eur.

Ministr financí, který před kolapsem Lehman Brothers v roce 2008 působil jako její šéf pro oblast Pyrenejského poloostrova, uvedl, že reformy finančního sektoru patří mezi její hlavní priority. To by však mohlo znamenat, že vláda bude muset do problémových ústavů napumpovat více hotovosti. Země se nyní pohybuje na pokraji druhé recese za dva roky a minulý týden uvedla, že rozpočtový deficit za rok 2011 bude vyšší, než očekávaných osm procent hrubého domácího produktu. Nezaměstnanost v zemi činí 21 procent a je nejvyšší za 15 let.

(Zdroj: FT, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.01.2025
17:30Ze zpráv a spekulací kolem Trumpovy politiky dnes těží hlavně malé firmy  
17:04Výjimečné průměry a návratnost akciového trhu
15:03Invesco: Aristotelův seznam – 10 nepravděpodobných, ale možných výsledků pro rok 2025
14:43Výroba aut loni v Česku stoupla o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů
14:23Důvěra investorů v německou ekonomiku klesla výrazněji, než se čekalo
13:25Goldman Sachs: Další růst trhu se musí spoléhat na zisky, výnosy dluhopisů by měly zamířit zase dolů
12:50Výroba elektřiny v ČR loni klesla o čtyři pct, oslabují hlavně uhelné zdroje
12:41Volkswagen varuje před škodlivými dopady amerických cel na dovoz z Mexika. Trumpova politika bude nutit evropské automobilky k přesunu do USA
12:10Futures naznačují pozitivní úvod na amerických trzích  
10:57Jak si vsadit na Trumpovu inauguraci: Sektory, které by mohly v prvních dnech růst
9:06Rozbřesk: Donald Trump první den v práci: vyšší cla nepodepsal, ale slíbil. Eurodolar během inaugurace na houpačce
8:55Trump odložil zákaz TikToku, chce maximalizovat těžbu ropy a plynu
8:43Trumpovy kontroverzní kroky, nástup macho éry a evropské futures smíšené  
8:31FT: Aktiva klimatických fondů se loni snížila, Trump vyvolává pesimismus
8:11Ifo: Největší obavy mají z Trumpa ekonomové v Severní Americe a západní Evropě
6:02Tengler: Celková Trumpova politika a další faktory by měly přinést růst bez inflačních tlaků
20.01.2025
17:58Rozpad některých ekonomických „pravidel“
17:19Evropské akcie začaly týden úspěšně, americká cla prý nepřijdou hned  
16:20JPMorgan: Americké zisky v letošní výsledkové sezóně překonají Evropu
15:44Průzkum: Americké firmy čekají zhoršení hospodářských vztahů mezi USA a Evropou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW