. Firma, o které se v posledních měsících mluví nejvíc ze všech firem na světě. Důvodů je mnoho – smrt zakladatele Steva Jobse, kniha o jeho životě, která se stala bestsellerem, inovativní produkty, jejichž zastánci tvoří největší „sektu“ na světě, a finanční výsledky, které každé čtvrtletí překonávají odhady analytiků a umožňují ceně akcií jít výše a výše. To vše dělá ze společnosti aktuálně největší veřejně obchodovanou firmu na světě.
HOSPODÁŘSKÉ VÝSLEDKY APPLE
Nechci se zde zabývat konkrétními čísly, koneckonců poslední výsledky byly okomentovány všude možně. Za vše mluví jeden nejmenovaný analytik (snad se nebude zlobit, že ho cituji), který klientům svého brokerského domu na úvod napsal: "Řekl bych to asi takhle, na poslední čtvrtletí z dílny Applu poněkud scházejí přiléhavá adjektiva. Co jiného říct o 64procentním růstu tržeb a 97procentním růstu zisku, to vše na qoq bázi? Žádný z hlavních konkurentů prozatím ani jen nedýchá Applu na záda...“ A závěr zprávy?: „Připomínám, že odvíjí svůj růst prakticky výlučně od v současnosti poněkud utlumeného spotřebitelského segmentu, v kterém získává stále větší tržní podíl na úkor tradičních výrobců PC . Ponechávám na fantazii, kam až by mohly výsledky Applu dosáhnout, převezme-li produkty Applu jako dominantní platformu korporátní sektor...“

Nadšení je prostě všudypřítomné. Pojďme se podívat na důvody, proč se to tak děje, a zda je růst udržitelný. Když jsem si je napsal, tak jsem je zase smazal a napsal důvod jediný:
Steve Jobs
Proč?
1/ Měl vlastní hlavu a silné názory. Nebyly vždycky správné, ale uměl se vyhnout dogmatům, což mu dalo nadhled, aby vytvářel výjimečné produkty. Vždycky šel mimo proud. Počínaje veganskými dietami, o kterých tvrdil, že ho očišťují a nemusí se mýt (samozřejmě pak páchl, že s ním citlivější obchodní partneři nechtěli spolupracovat), až po dogmatické černobílé rozdělení lidí na génie a hlupáky (což vedlo mj. k tomu, že zaměstnával minimum průměrných lidí).
2/ Vytvářel si vlastní svět, kterému se veřejně říkalo zkreslená realita. Do této své reality uměl díky svému charizmatu vmanipulovat ostatní, kteří pak sdíleli stejné myšlenky.
3/ Uměl udržet tzv. start up feeling firmy, vlastnost, která např. teď chybí . Pořád se snažil přicházet s něčím jiným. Důvodem možná bylo to, že se považoval za umělce, který vytváří vždy nové unikátní dílo/produkt.
4/ Nebyl příliš citlivý k lidem, což mu ale umožnilo s razancí uskutečňovat své myšlenky. Nebyly výjimečné výstupy, že poté, co jeho tým pracoval 90 hodin týdně, přišel a řekl, že to co udělali, je zkrátka na hovno.
5/ Byl výjimečný detailista posedlý kvalitou. Produkty musely být z perfektních materiálů a v perfektním designu i na místech, která zákazník nikdy neměl spatřit.
Určitě bych našel další body, ale je to zbytečné. Prostě Steve Jobs byl jiný a to mu umožnilo vytvářet budoucnost a ovlivnit miliony lidí.
Poslední výsledky Applu stále těží z jeho osoby a odkazu. Nevěřím, že se najde jeho pokračovatel, který přijde s produkty, kterými bude chtít změnit svět. Nehledě na to, že udržet kvalitu a inovativnost půjde u tak obrovské firmy stěží.
Tudíž pro mě je to kandidát, který bude brzy na short pozici. Ale zatím ještě ne, všechno má svůj čas :-)
Zakončíme to po Jobsovsku:
„Zachovejte si dychtivost, zachovejte si pošetilost. To jsem si vždycky přál pro sebe.“
Hezký den všem, bez výjimky.
Investor
Poznámka na závěr. Celý článek je samozřejmě velmi subjektivní. Osobně jsem také podlehl kouzlu osobnosti, přestože nemám ani jeden produkt Applu.
