Aktualizováno Parlamentní volby na Slovensku skončily drtivým vítězstvím Roberta Fica a jeho strany SMER. Dosud opoziční strana získala 44,4 procenta hlasů, volilo ji 1,1 milionu Slováků a bude mít 83 křesel ve 150členném slovenském parlamentu. Fico po výsledcích voleb avizoval, že se chystá zdanit bohaté i banky. Nechce ale prý vládnout sám, nýbrž bude hledat koaličního partnera.
Tvrdou porážku utrpěly pravicové strany. Druhé Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) získalo 8,8 procenta hlasů (16 poslanců), třetí seskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti dostalo 8,6 procenta (16 křesel). Čtvrtý je Most-Híd se 6,9 procenta (13 poslanců), pátá Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKÚ) se 6,1 procenta (11 poslanců) a šestá Sloboda a Slobodarita (SaS) s 5,9 procenta (11 poslanců).
"Prostředkem ozdravení veřejných financí budou také vyšší daně pro obyvatele s vyššími příjmy a zdanění bank... Nechceme ale ozdravovat veřejné finance jen přes daně, to by bylo málo. Naše politika půjde také cestou hospodářského růstu," oznámil včera ve Slovenské televizi Robert Fico. Na Slovensku od roku 2004 platí rovná daň ve výši 19 procent. "Nelíbí se mi, že pravice udělala z rovné daně posvátnou krávu, kterou není možné zařezat," prohlásil šéf Smeru.
Fico dále včera upozornil, že jeho vláda bude hájit euro i sociální stát. "Chceme, aby euro bylo zachráněno, chceme, aby evropská měna byla co nejsilnější, je to ve slovenském zájmu,“ řekl Fico, který byl premiérem už v letech 2006 až 2010. Tehdy jeho Směr vládl v koalici se Slovenskou národní stranou Jána Sloty a Hnutím za demokratické Slovensko expremiéra Vladimíra Mečiara.
Podle slovenského deníku SME Robert Fico a jeho Smer plánují zvýšit zdanění lidí s příjmy nad 33 tisíc eur ročně pravděpodobně až na 25 procent, zatímco v současnosti všichni živnostníci, zaměstnanci i firmy odvádějí z daňového základu 19 procent. Firmy s daňovým základem nad 30 milionů eur by pak měly odvádět 22 procent. Smer také zvažuje zavedení daně z dividend. Ta by u fyzických osob měla dosahovat 5 procent a celkem do rozpočtu přinést okolo 150 milionů eur.
"Volební výsledky jsou tak jasné, že hovoří o dominantní vládě jedné strany," řekl v diskusní relaci televize Markíza předseda vládních křesťanských demokratů (KDH) Ján Figeľ. KDH, po volbách druhá nejsilnější strana, bylo zmiňováno jako možný koaliční partner Směru-SD v případě, že by Ficova strana většinu ve sněmovně nezískala.
Stejně jako KDH se vyjádřil i místopředseda Mostu-Híd Zsolt Simon. "Nevidíme jinou možnost, než aby Směr-SD nesl plnou vládní odpovědnost," uvedl. SDKU-DS, SaS i nové seskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti vyloučily spolupráci s Ficovou stranou už před volbami. Tento postoj nezměnily. "Potvrdila se naše očekávání, že nebudou chtít spolupracovat. Odejdou do opozice a budou atakovat vládu," reagoval Fico.
Podle dnešního komentáře Hospodářských novinách čeká Slovensko nejstabilnější kabinet v novodobé historii. Smer je totiž stranou, již nikdy nehrozil ani sebemenší rozkol a která je už léta zakonzervovaná kolem svého lídra Roberta Fica.
"Není proto náhoda, že hned 50 prvních míst na její kandidátce obsadili dosavadní, k Ficovi loajální poslanci," všímá si komentátor HN. Otázka podle něj však jakou podobu vlády Fico zvolí. Jeho téměř absolutní moc by ho podle něj na jednu stranu mohla svádět k tomu, aby šel cestou konzervativního maďarského premiéra a předsedy strany Fidesz Viktora Orbána a zkusil si pojistit moc omezováním demokratických principů. "Podobné nápady si vyzkoušel již během první vlády, kdy se například média snažil umlčet žalobami a kontroverzním tiskovým zákonem. Jenomže kromě humbuku tím mnoho nezískal."
(Zdroj: ČTK, MediaFax, HN, SME)