Obvodní soud pro Prahu 5 dnes udělil šéfovi poslaneckého klubu VV a exministru dopravy Vítu Bártovi osmnáctiměsíční podmíněný trest s třicetiměsíčním odkladem. Uplácel podle něj své bývalé stranické kolegy tím, že jim poskytl bezúročné půjčky.
Škárkovi uložil tři roky vězení za to, že Bártu podvedl. Zakázal mu také po deset let být poslancem. Bárta ve čtvrtek řekl, že pokud bude odsouzen, odejde z vysoké politiky.
Bárta pozastaví členství ve Věcech veřejných a rezignuje na post šéfa poslaneckého klubu strany, uvedl po vynesení rozsudku a jeho zdůvodnění soudcem.
Jeho někdejší kolega, dnes nezařazený poslanec Jaroslav Škárka, byl uznán vinným z podvodu a odsouzen k nepodmíněnému trestu tří let vězení. Soudce Jan Šott prohlásil ve zdůvodnění rozsudku, že Škárka od Bárty vylákal 170 tisíc korun s tím, že jde o půjčku. Následně ale částku použil proti němu vědomě s cílem jej očernit. "Skutečným úmyslem bylo Bártu poškodit," uvedl Šott. "Nebudu se vyjadřovat, proberu verdikt s právníkem," reaguje Škárka.
Zatímco Bárta se ke svému jednání doznal, u Škárky kromě jeho dosavadní bezúhonnosti nejsou žádné polehčující okolnosti. Soudce poukázal zejména na zákeřnost jeho jednání, je navíc přesvědčen, že aktivitami poslankyně Kristýny Kočí by se měla zabývat policie, a to pro podezření z křivé výpovědi či dokonce podvodu.
Rozsudek obvodního soudu není pravomocný, Bártův i Škárkův advokát se na místě proti němu odvolali a státní zástupkyně si vzala lhůtu na rozmyšlenou. Státní zástupkyně Hana Vrbová nechtěla rozsudek podrobněji komentovat. "Jak vidíte, vzala jsem si lhůtu na rozmyšlenou. Nejprve si rozsudek pořádně prostuduji," uvedla žalobkyně. Soud nakonec rozhodl pro Škárku přísnějším trestem a přísnější právní kvalifikací než původně navrhovala v žalobním návrhu a později v závěrečné řeči. Nechtěla se ani vyjadřovat k případnému trestnímu stíhání korunní svědkyně Kristýny Kočí. Přitom soudce ve svém verdiktu naznačil, že teoreticky přichází v případě Kočí v úvahu postih za křivé obvinění a podvod. "Počkám až na zhodnocení případu nadřízeným soudem," dodala Vrbová.
Soudce Šott uvedl příklady podvodu a lží ze strany Škárky. Podle něj se to prokázalo, když Škárka mluvil o tom, že ho Bárta přemlouval, aby podpořil nového šéfa ŘSD v Karlovarském kraji a že mu za to nabídl úplatek. Nový ředitel byl jmenován dřív, než na kdy Škárka načasoval "korupční" schůzku. Jako další příklad soudce uvedl nahrávku údajné nabídky korupce, kterou měl Škárka pořídit u Bárty v bytě na skryté záznamové zařízení. Nahrávka podle soudu vznikla mnohem dřív, než Škárka uvedl. "Jedná se o prokázaný, bezostyšný podvod pana Škárky," uvedl soudce s tím, že tak "doložil svou absolutní nevěrohodnost". Škárka tvrdil, že úplatek převzal pozdě večer, na náhrávce je ale slyšet jeho pozdrav "Dobré ráno".
Pokud Jaroslav Škárka nastoupí do vězení, nemůže mu být poslanecký mandát odejmut, reagoval na verdikt soudu ústavní právník Jan Kysela podle HN. "Důvody zániku mandátu jsou vypočtené v Ústavě a není možné je rozšiřovat zákonem, ani trestním zákonem. Pokud vůbec připadá trest zákazu činnosti poslance, nemůže vést k zániku mandátu," prohlásil Kysela.
Premiér Petr Nečas (ODS) bere verdikt soudu nad předsedou poslaneckého klubu VV Vítem Bártou na vědomí a čeká, že Bárta splní slib a odejde z politiky. Totéž Nečas očekává od Jaroslava Škárky (nezařazený), i když ten už není koaličním poslancem. Rozsudek nad Bártou podle Nečase neohrožuje naplňování koaličního programu.
"Předpokládám, že pan Bárta odejde z poslanecké sněmovny, jak deklaroval včera, a že se vzdá i jiných funkcí," uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zdeněk Stanjura. Nevidí problém v pokračování koalice, pokud Bárta odejde.
"Je to téměř na guinnessovku, myslím na Guinnessovu knihu rekordů, protože aby jedné parlamentní straně byl jeden den za uplácení odsouzen dlouholetý předseda a předseda parlamentní frakce, to si myslím, že je v historii parlamentarismu poprvé," uvedl 1. místopředseda TOP09 a ministr financí Miroslav Kalousek a dodal: "S tím skutečně kolegové obohatili dějiny parlamentarismu." Výši uloženého trestu Kalousek nechtěl komentovat s odkazem na nezávislost soudů. Odchod politiků ze sněmovny označil za logickou reflexi. Také fakt, že Vít Bárta už nebude za VV vyjednávat o klíčových rozhodnutích koalice, nechal Kalouska klidným. "Holt bude vyjednávat někdo jiný. Já si vyjednávače u jiných stran nevybírám," dodal.
Strana Věci veřejné by měla vyvodit z pátečního výroku soudu zodpovědnost a zachovat se podle etického kodexu, který její představitelé hlásají, uvedl šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Zda rozsudek ovlivní vztahy v koalici, ukáže čas. "Očekávám, že se Vít Bárta vzdá – a to v řádu hodin – poslaneckého mandátu," řekl Gazdík. To, zda rozsudek ovlivní vztahy v koalici, ukáže čas a bude podle jeho slov záležet na postoji, který zaujme strana Věci veřejné.
Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) chce, aby v nejbližší době mohl mandát poslance a senátora zaniknout i v případě, kdy byl pravomocně odsouzen pro trestný čin. Němcová o tom informovala v pátek s tím, že okamžitě předloží návrh na změnu ústavy. "Návrh podám neprodleně, předmětem bude rozšíření důvodů, respektive podmínek zániku mandátu poslance a senátora," uvedla Němcová. V aktuálním znění zákona totiž poslanci a senátoři mohou o svůj mandát přijít jen tak, že se ho sami vzdají.
Odpoledne má společně zasednout grémium a poslanecký klub VV, aby se zabývaly dalším směřováním strany. Verdikt bude podle všeho jedním z témat jednání.
Nejmenší vládní strana Věci veřejné nemá důvěru drtivé většiny veřejnosti, ale již ani nadpoloviční většiny svých voličů a příznivců. Získat zpět ztracenou důvěru by podle názoru více jak desetiny veřejnosti mohly VV zvolením nového vedení, říká čerstvý průzkum SANEP. Největší důvěře se těší jak mezi širokou veřejností, tak i mezi příznivci a voliči VV vicepremiérka pro koordinaci boje s korupcí a předsedkyně legislativní rady vlády Karolína Peake. Za fatálním propadem volebních preferencí VV stojí podle většinového mínění na prvním místě Vít Bárta následován Kristýnou Kočí. Negativně pak vnímá široká veřejnost i mnohačetné avšak nenaplněné vyhrožování VV odchodem z vlády, ale i samotného předsedu Radka Johna. Jeho odchod z předsednického postu požaduje jak většina domácí populace, tak i většina voličů a příznivců VV, říká průzkum.
Přehled událostí kolem případu korupce ve VV:
29. března 2011 - Podle pozdějšího tvrzení poslanců VV Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky jim neformální lídr strany a tehdejší ministr dopravy Vít Bárta předal úplatek za loajalitu. Kočí měla dostat půl milionu, Škárka 170.000 korun.
4. dubna 2011 - Případ se dostal na veřejnost. Týdeník Respekt napsal, že má tajně pořízenou nahrávku, na níž poslanec a místopředseda VV Jaroslav Škárka mluví o tom, že dostává od lidí kolem Bárty peníze za loajalitu ke straně a za mlčení o jejím financování. Když Respekt informaci zveřejnil, Škárka svá slova nejprve označil za mystifikaci. Později to odvolal s tím, že v předchozích měsících a týdnech dostával za loajalitu a mlčení o stranických sponzorech desetitisíce korun.
5. dubna 2011 - Škárka na policii oznámil převzetí peněz od Bárty. Škárka jednu z bankovek rozměnil, kvůli čemuž posléze čelil podezření, že si chtěl peníze nechat a použít je pro svou potřebu.
- Mimořádně svolaná rada VV Škárku vyloučila ze strany i poslaneckého klubu.
6. dubna 2011 - Škárka předal státnímu zastupitelství obálku s penězi, které měl dostat od Bárty. Na úřad rovněž přinesl dokumenty o zákulisí VV.
- Bárta připustil, že peníze Škárkovi dal, ale byla to prý půjčka, o kterou ho Škárka žádal kvůli svým finančním problémům.
7. dubna 2011 - Předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí oznámila, že i ona dostala od Bárty úplatek. Obálku s půl milionem korun podle svých slov dala ihned do advokátní úschovy a sepsala prohlášení, že o peníze nemá zájem.
- Kočí byla vyloučena ze sněmovní frakce VV i ze strany.
- Server iDnes.cz zveřejnil informace z dokumentu, podle něhož Bárta jako majitel bezpečnostní agentury ABL vstoupil do politiky s cílem získat ekonomickou moc.
8. dubna 2011 - Bárta rezignoval na funkci ministra dopravy. Svůj krok zdůvodnil tím, že nechce zatěžovat akceschopnost vlády a poškozovat VV.
11. dubna 2011 - Policie zahájila trestní řízení ve věci údajných úplatků.
21. dubna 2011 - Prezident přijal Bártovu demisi na funkci ministra dopravy. Novým ministrem se posléze stal Radek Šmerda, jehož počátkem července nahradil Pavel Dobeš (VV).
24. června 2011 - Protikorupční policie požádala sněmovnu o vydání Bárty a Škárky k trestnímu stíhání.
12. července 2011 - Poslanci VV zvolili Bártu předsedou poslaneckého klubu strany.
30. srpna 2011 - Sněmovna Bártu a Škárku vydala k trestnímu stíhání, jak jí to předtím jednomyslně doporučil mandátový a imunitní výbor. Pro vydání bylo 177 poslanců, tři proti.
6. září 2011 - Protikorupční policie obvinila Bártu z podplácení a Škárku z přijetí úplatku.
26. ledna 2012 - Státní zastupitelství obžalobu předalo soudu.
5. března 2012 - Před Obvodním soudem pro Prahu 5 bylo pod vedením předsedy soudního senátu Jana Schotta zahájeno hlavní líčení.
13. dubna 2012 - Soud udělil Bártovi trest v délce 18 měsíců s třicetiměsíčním odkladem za to, že bezúročnými půjčkami uplácel své bývalé stranické kolegy. Škárkovi soud vyměřil nepodmíněný tříletý trest za to, že z Bárty vylákal peníze, aby jej zdiskreditoval. Rozhodnutí je nepravomocné.
(Zdroj: čtk, mediafax, HN, MfD, ČT, SANEP)