Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropští spotřebitelé utahují opasky. Slabé maloobchodní tržby doplňuje horší nálada ve službách

Evropští spotřebitelé utahují opasky. Slabé maloobchodní tržby doplňuje horší nálada ve službách

05.06.2012 11:59

Evropský maloobchod v dubnu svým poklesem nepříjemně překvapil ekonomy, nejistota ohledně řešení dluhové krize v regionu nutí obyvatele všech zemí eurozóny omezovat spotřebu. Maloobchodní tržby za měsíc duben meziměsíčně klesly o 1 procento po 0,3procentním růstu v březnu. Ekonomové v průzkumu Bloomberg přitom očekávali pokles o pouhé 0,1 procenta.

V meziročním srovnání maloobchod propadl o 2,5 % při očekávání mírnějšího poklesu o 1,1 % a po březnovém poklesu o 0,2 procenta. V rámci celé Evropské unie tržby poklesly o 1,1 meziměsíčně a 1,9 % meziročně. Nejsilnější ekonomika eurozóny Německo hlásí zpomalení růstu maloobchodu na 0,6 procenta z 1,6 procenta v březnu. K výraznému propadu dochází ve Španělsku (-2,4 % proti -0,5 % v březnu) a Portugalsku (-2,1 %), ale také Rakousku (-3,5 %) a Francii (-1,5 %). Podle Českého statistického úřadu zrychlily maloobchodní tržby v tuzemsku svůj meziroční pokles na 4,1 procenta, ačkoli analytici očekávali růst o 1 %. 

 
Zatímco oslabující ekonomika eurozóny vede ke zhoršení spotřebitelské důvěry a výdajů na spotřebu, společnosti v regionu doufají v podporu tržeb ze strany rychle rostoucích ekonomik. Například italská módní společnost Prada, pod níž spadá značka Miu Miu, v květnu uvedla, že plánuje během dalších tří let otevřít 260 nových obchodů na rozvojových trzích, jako je Brazílie nebo Čína.

V dubnu meziměsíčně narostl v eurozóně sektor potravin, nápojů a tabáku o 0,3 procenta, zatímco v EU klesl o 0,1 procenta. Nepotravinový sektor propadl v obou zónách - v eurozóně o 1,4 procenta a v EU o 1,2 procenta.

Zhoršování evropské ekonomiky potvrzuje také revize indexu nákupních manažerů pro eurozónu, který klesal v květnu již čtvrtý měsíc v řadě. Kompozitní PMI klesl na 46 bodů (revidován z 45,9 b.) z 46,7 b. v dubnu a dostal se tak na nejnižší úroveň od června roku 2009. Čtvrtým měsícem v řadě zůstává PMI pod hranicí 50 bodů, která je považována za předěl mezi růstem a poklesem ekonomiky. Index nákupních manažerů ve službách za minulý měsíc byl zpřesněn na 46,7 z 46,5 bodu.

Nad 50bodovou hranicí se drží PMI ve službách v Německu, který byl za květen zpřesněn na 51,8 z 52,2 bodu. Ve Francii přinesla revize úroveň 45,2 b. (z 45,1 b.), francouzský PMI ve službách je nejníže za 7 měsíců. V Itálii pak index rostl na 42,3 b. z 42,8 b. místo očekávaného poklesu na rovných 42 bodů.

Sedmnáctičlenná eurozóna se v prvním čtvrtletí těsně vyhnula recesi, míra nezaměstnanosti stoupla na rekord a nejníže za tři roky se ocitá důvěra v ekonomiku. „Vývoj PMI naznačuje pokles ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Nejdůležitější zprávou přitom není oslabování periferních ekonomik, ale spíše obavy z vývoje ve Francii a částečně i Německu, kde hrozí oslabení domácí poptávky na delší dobu,“ míní ekonom Credit Agricole Frederik Ducrozet.

Podle květnové prognózy Evropské komise by ekonomika eurozóny měla letos poklesnout o 0,3 procenta. Zatímco většinu zemí od Španělska po Nizozemsko čeká recese, největší ekonomika – Německo – by měla dosáhnout 0,7procentního růstu.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Čtěte více:

Maloobchod v dubnu: Překvapivě silný propad
05.06.2012 9:47
Na české domácnosti doléhá reálný pokles mezd a obavy z dalšího ekonom...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.03.2026
16:36Výprodej evropských dluhopisů nemusí být u konce. Výnosy mohou zůstat vysoko i po skončení konfliktu  
8:31Víkendář: Je řešením embargo na Írán?
28.03.2026
14:27Čína zažívá boom „ekonomiky emocí“. Spotřebitelé utrácejí méně racionálně a více pro radost
8:08Víkendář: Přehnané predikce dalšího růstu cen ropy?
27.03.2026
21:45Americké akciové indexy směřují níže
17:29Jak si stojí dolar ve světle úrokových diferenciálů? A co s nimi udělají ceny ropy?
16:16Pád CSG. Akcie na závěr týdne výrazně oslabují a už jsou pod IPO cenou
15:03Macquarie: Ropa může vystřelit až na 200 USD za barel, pokud se válka protáhne do června
13:39Když smícháte Jack Daniel's a Jameson. Lihovarničtí giganti jednají o fúzi
12:02Perly týdne: Ropa dlouhodobě k 80 dolarům za barel, žádná alternativa k americké měně
11:50Velká nejistota trvá, rostoucí ropa a výnosy tlačí akcie do červeného  
11:03Výnosy z reklamy v ChatGPT v celoročním přepočtu překonaly 100 milionů dolarů
10:24Tvůrce Claude zvažuje říjnové IPO. Anthropic má podporu gigantů a zatím valuaci 380 miliard
8:53Rozbřesk: Trump opět posouvá ultimátum, úleva na trzích však bude pravděpodobně dočasná
8:41Trump opět vycouval z útoků na Írán. Futures rostou, ale dluhopisové trhy jsou nadále opatrné  
6:06Backwardace na trhu s ropou: krátkodobé kontrakty jsou dražší než ty s pozdějším dodáním
26.03.2026
17:55Od poloviny roku zase oslabování dolaru?
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data