Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wyplosz: Je čas platit, stále je to levnější než rozpad eurozóny

Wyplosz: Je čas platit, stále je to levnější než rozpad eurozóny

22.6.2012 18:42
Autor: Redakce, Patria Online

Od počátku krize v eurozóně bylo jasné, že se rozjíždí dominový efekt. Vysoce zadlužená německá vláda by však neměla být vnímána jako jediný zachránce. Záchrana eura bude ale nákladná a Německo bude muset přispět svým dílem. Řešení by mělo spočívat v restrukturalizaci dluhu spojené s tím, že ECB bude fungovat jako věřitel poslední instance jak vůči bankám, tak vůči vládám.

Krize začala ve třech malých zemích, nyní ale postupuje směrem k Itálii a Španělsku. Další na řadě pak může být Francie. Před krizí v roce 2007 a 2008 se přitom jen několik málo zemí měnové unie chovalo ve fiskální oblasti disciplinovaně. Když po krizi začaly být prosazovány programy úspor, byly charakterizovány jako „mírně bolestivé“ s tím, že jde o „dobrou bolest“, která bude sloužit jako poučení pro příští generace. Nyní ale víme, že expanzivní fiskální kontrakce představuje mýtus, který vyústil v pohromu. Její zastánci v současnosti poukazují na příklad Lotyšska, není ale jasné, kde pro to berou argumenty. Jeho veřejný dluh stále roste a HDP dnes leží 15 % pod úrovní roku 2007. Náklady politiky úspor byly obrovské a jedinou dobrou zprávou je to, že ekonomický kolaps trval pouze tři roky díky tomu, že mzdy v této zemi jsou poměrně flexibilní a jde o malou a otevřenou ekonomiku.

Strategie záchrany eura přijatá v květnu 2010 nefunguje. Musíme si to přiznat a pohnout se vpřed, je potřeba obratu o 180 stupňů. Několik zemí při současné dluhové zátěži udržitelného růstu nikdy nedosáhne. Jde o Řecko, Portugalsko a Itálii, možná se k nim přidá i Irsko, Španělsko a Francie. Jejich vlády budou muset restrukturalizovat svůj dluh, poté bude muset přijít pomoc jejich domácím bankám, a to zvenčí. Ztráty utrpí i ECB. Čekání však pouze zvýší náklady, které nakonec stejně přijdou. Budeme-li čekat příliš dlouho, nebude kvůli dalším a dalším záchranným programům v eurozóně žádná země se zdravými financemi.

Proč by měli Němci a další daňoví poplatníci ze severních zemí platit za ostatní? Protože jejich vlády nesou zodpovědnost za situaci, ve které se nyní nacházíme. Několikrát byla porušena dohoda o tom, že nebude poskytnuta pomoc vládě, která není schopna plnit své závazky. Daňoví poplatníci zemí eurozóny jsou nyní obětí svých volených zástupců, kteří tuto dohodu porušili v případě Řecka, poté Portugalska a nyní i Španělska. Za přečiny se musí platit, pokud zaplatíme nyní, je to stále levnější řešení než rozpad eurozóny. Dlouho tomu tak ale nebude.

Uvedené je výtahem z „The Eurozone’s May 2010 strategy is a disaster: Time to pay up and end this crisis“, autorem je Charles Wyplosz.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  • Potrefený globalista
    23.6.2012 7:19

    1. Nechápu, proč by měli záchranu bank zatáhnout daňoví poplatníci místo akcionářů těchto bank (pokud kolabující banky nenajdou skrze staré/nové akcionáře finanční zdroje, tak nechat státem znárodnit a znovu nabídnout k prodeji) - - - 2. Myslím si, že hlavní vinu na nynější situaci nenesou národní vlády (tím pádem voliči v jednotlivých zemích), ale hlavně eurohujeři, technokrati a nikým nevolení byrokrati v Bruselu, kteří se nechtějí za žádnou cenu vzdát utopie zvané EUfederace (či EUsuperstát) ... je sprosťárnou ukazovat na voliče jako viníky, když bruselská pakáž nedala ve většině zemí lidem šanci se vyjádřit v referendu ani k Lisabonské smlouvě (proč asi). - - - 3. Tento francouzský autor/vědátor mě svými eurofilními názory nepřekvapuje, vzhledem k jeho "kariéře" poradce Barossa a předchozím korýtkům ve SB a MMF. O jeho vazbách na globální bankéře vč. Rothschildů skrze think tank En Temps Réel je snad i zbytečné mluvit.
    Peté
Aktuální komentáře
13.12.2017
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data