Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rosengren (Fed): Trh práce si žádá kvantitativní uvolňování. A to tak dlouho, dokud bude třeba

Rosengren (Fed): Trh práce si žádá kvantitativní uvolňování. A to tak dlouho, dokud bude třeba

7.8.2012 17:20

Poslední data z trhu práce posilují přesvědčení, že Fed dluží ekonomice další zásah na podporu růstu a tvorby pracovních míst, uvedl jeden z vedoucích představitelů americké centrální banky. Šéf bostonského Fedu Eric S. Rosengren hovoří konkrétně o potřebě dalšího kvantitativního uvolňování „značného rozsahu“ a především časově neomezeného.

Fed by měl od vlády znovu nakupovat hypoteční a další cenné papíry a to průběžně do té doby, než bude s vývojem ekonomiky spokojen, říká Rosengren. „Je třeba pokračovat, dokud neuvidíme známky růstu příjmů a pokles míry nezaměstnanosti na úroveň, která je konzistentní s ekonomickými cíli,“ dodává. Nové QE přitom musí být dostatečné objemné, aby vykompenzovalo některé vnější šoky a obavy z poklesu globální ekonomiky.

Podle vládních statistik vytvořila americká ekonomika v červenci 163 tisíc nových pracovních míst (mimo zemědělství), což je nejvíc za několik posledních měsíců a výrazně více, než očekávali analytici. Revize za červen však byla sestupná na 64 tisíc z původních 80 tisíc, a jak zdůrazňuje šéf Fedu v Bostonu, některé dílčí indikátory z trhu práce, včetně míry zaměstnanosti a podílu pracovní síly na celkové populaci, ustupují na úrovně ze začátku roku. „Posledních sedm měsíců šlapeme vodu. Situace je odlišná od toho, co jsme čekali; je čas doplavat ke břehu,“ komentuje Rosengren.

Fed by podle něj měl nastavit svůj výhled ekonomiky na základě dostupných statistik a soustředit se na nákup dalších hypotékami krytých cenných papírů. Bez dalšího zásahu centrální banky vzroste míra nezaměstnanosti do konce roku na 8,4 procenta ze současných 8,3 procenta a tempo růstu ekonomiky nepřesáhne 1,75 %, což je průměr z první poloviny roku, odhaduje Rosenberg, který letos není hlasujícím členem Výboru pro operace na otevřeném trhu FOMC, toto právo získá v roce 2013.

Americká centrální banka již nakoupila vládní cenné papíry za více než 2 bilionu dolarů a od prosince 2008 drží klíčovou úrokovou sazbu prakticky na nule. Na červnovém zasedání Fed rozhodl, že o šest měsíců až do konce letošního roku prodlouží takzvanou operaci twist, v níž nakupuje státní dluhopisy s dlouhodobou splatností za výnosy z prodejů krátkodobých obligací. Smyslem je srazit dlouhodobé úroky, a tím usnadnit refinancování hypoték a financování podniků. Šéf Fedu Ben Bernanke ale tehdy řekl, že když podpůrná opatření nebudou mít výraznější efekt, centrální banka může přistoupit k dalším. Fed oznámil operaci twist loni v září, kdy sdělil, že na tento program vynaloží až 400 miliard dolarů. V červnu uvedl, že na něj věnuje dalších až 267 miliard dolarů.

Fed na závěr svého dvoudenního zasedání v úvodu srpna podle očekávání žádná nová opatření na podporu domácího hospodářského růstu nepřijal, signalizoval ale znovu připravenost poskytnout ekonomice v případě zhoršení situace další podporu. Centrální banka konstatovala, že ekonomická aktivita ztratila sílu, a vyjádřila zklamání nad pomalým klesáním vysoké nezaměstnanosti

 
(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Čtěte více:

Už přišel čas na QE3?
29.5.2012 18:15
Pohled na výnosy vládních dluhopisů ukazuje, že inflační očekávání v ...
Americká ekonomika zpomaluje, potvrdil Bernanke. Reakci Fedu ale neoznámil a poslal trhy do ztrát, eurodolar se podíval pod 1,22
17.7.2012 16:41
Ačkoli oživování americké ekonomiky pokračuje, jeho tempo ve druhém čt...
Fedu dochází trpělivost. Rozhodnutí o další podpoře ekonomiky může přijít příští týden, píše WSJ
25.7.2012 10:38
Americké centrální bance dochází trpělivost se stagnující ekonomikou a...
Americká ekonomika ve 2Q zvolnila mírněji proti očekávání, negativní revize její kondice ale zasáhla tři roky zpět
27.7.2012 14:56
Oslabující trh práce, brzdící výdaje, přiměl americkou ekonomiku ve dr...
Pimco: Tancujte, dokud hraje muzika...aneb dluhopisový král radí akcie
30.7.2012 12:21
„Až přestane hrát muzika co se týče likvidity, situace bude složitá. D...
Fed: Ekonomika ztratila sílu, nezaměstnanost klesá pomalu, výdaje spotřebitelů slábnou. Podpora až při zhoršení
2.8.2012 8:27
Americká centrální banka (Fed) na závěr svého dvoudenního zasedání pod...

Váš názor
 • FED
  7.8.2012 17:52

  už by jim měl někdo vysvětlit, že kupovat od bank toxická aktiva, či jim pujčovat peníze za hubičku nemá na ekonomiku žádný vliv a na nezaměstnanost už vůbec ne, banky všechny prachy narvou do dalších toxických aktiv a do trhu, aby si zase zvedly prodělečné aktiva. Navíc jak jinak dát čísla z monitorů mězi lidi že? (QE je jen vymyšlení sumy, která stejně neexistuje) Když by FED měl vydávat pouze natištěné dollary USA už by dávno zbankrotovaly
  chicko
  • Re: FED
   7.8.2012 18:12

   život je hra. Oni se rozhodli, že v roce 1910 a s pozdějším posvěcením Woodrowa budou tuto hru hrát. Ani muj lovely JFK v 1963 jim v tom neuměl zabránit. Tak to neřeš a pouze v tom" plavej a zhluboka dýchej ať se neutopíš" .:-)
   AMN
   •  
    7.8.2012 18:19

    to se radsi utopit nez to zhluboka dychat
    Azb
    • není tam smajlík
     7.8.2012 18:48

     tak jen připomenu - vážně zvažuj to, co si přeješ - mohlo by se ti to splnit ! :-)
     AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba