Poslední data z trhu práce posilují přesvědčení, že Fed dluží ekonomice další zásah na podporu růstu a tvorby pracovních míst, uvedl jeden z vedoucích představitelů americké centrální banky. Šéf bostonského Fedu Eric S. Rosengren hovoří konkrétně o potřebě dalšího kvantitativního uvolňování „značného rozsahu“ a především časově neomezeného.
Fed by měl od vlády znovu nakupovat hypoteční a další cenné papíry a to průběžně do té doby, než bude s vývojem ekonomiky spokojen, říká Rosengren. „Je třeba pokračovat, dokud neuvidíme známky růstu příjmů a pokles míry nezaměstnanosti na úroveň, která je konzistentní s ekonomickými cíli,“ dodává. Nové QE přitom musí být dostatečné objemné, aby vykompenzovalo některé vnější šoky a obavy z poklesu globální ekonomiky.
Podle vládních statistik vytvořila americká ekonomika v červenci 163 tisíc nových pracovních míst (mimo zemědělství), což je nejvíc za několik posledních měsíců a výrazně více, než očekávali analytici. Revize za červen však byla sestupná na 64 tisíc z původních 80 tisíc, a jak zdůrazňuje šéf Fedu v Bostonu, některé dílčí indikátory z trhu práce, včetně míry zaměstnanosti a podílu pracovní síly na celkové populaci, ustupují na úrovně ze začátku roku. „Posledních sedm měsíců šlapeme vodu. Situace je odlišná od toho, co jsme čekali; je čas doplavat ke břehu,“ komentuje Rosengren.
Fed by podle něj měl nastavit svůj výhled ekonomiky na základě dostupných statistik a soustředit se na nákup dalších hypotékami krytých cenných papírů. Bez dalšího zásahu centrální banky vzroste míra nezaměstnanosti do konce roku na 8,4 procenta ze současných 8,3 procenta a tempo růstu ekonomiky nepřesáhne 1,75 %, což je průměr z první poloviny roku, odhaduje Rosenberg, který letos není hlasujícím členem Výboru pro operace na otevřeném trhu FOMC, toto právo získá v roce 2013.
Americká centrální banka již nakoupila vládní cenné papíry za více než 2 bilionu dolarů a od prosince 2008 drží klíčovou úrokovou sazbu prakticky na nule. Na červnovém zasedání Fed rozhodl, že o šest měsíců až do konce letošního roku prodlouží takzvanou operaci twist, v níž nakupuje státní dluhopisy s dlouhodobou splatností za výnosy z prodejů krátkodobých obligací. Smyslem je srazit dlouhodobé úroky, a tím usnadnit refinancování hypoték a financování podniků. Šéf Fedu Ben Bernanke ale tehdy řekl, že když podpůrná opatření nebudou mít výraznější efekt, centrální banka může přistoupit k dalším. Fed oznámil operaci twist loni v září, kdy sdělil, že na tento program vynaloží až 400 miliard dolarů. V červnu uvedl, že na něj věnuje dalších až 267 miliard dolarů.
Fed na závěr svého dvoudenního zasedání v úvodu srpna podle očekávání žádná nová opatření na podporu domácího hospodářského růstu nepřijal, signalizoval ale znovu připravenost poskytnout ekonomice v případě zhoršení situace další podporu. Centrální banka konstatovala, že ekonomická aktivita ztratila sílu, a vyjádřila zklamání nad pomalým klesáním vysoké nezaměstnanosti.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC)