Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl se napříč světem dál zhoršuje: Čína, Německo,  Francie či Řecko. Překvapením Velká Británie

Průmysl se napříč světem dál zhoršuje: Čína, Německo, Francie či Řecko. Překvapením Velká Británie

03.09.2012 11:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v srpnu pokračovala v poklesu, který byl dokonce rychlejší, než se čekalo. Nepomohlo přitom ani zlevňování, které firmy často využívají, když si chtějí vylepšit konkurenční postavení proti ostatním podnikům. V Řecku už aktivita klesá třetím rokem v řadě, snížila se ale i v Německu, kde klesá už šest měsíců za sebou. Zhoršení podmínek v průmyslu potvrdila také Čína. nepříznivý vývoj se týká i ČR.


Index nákupních manažerů, který sestavuje konzultační společnost Markit, za eurozónu v srpnu činil 45,1 bodu. To je sice mírně nad červencovou hodnotou 44 bodů, což bylo tříleté minimum, je to ale méně, než ukazovala předběžná data. Podle nich srpnová hodnota činila 45,3 bodu. Pro stanovení růst a poklesu aktivity je klíčová hranice 50 bodů. Pokud je index nad ní, signalizuje růst aktivity. Pokud je index pod 50 body, znamená to pokles. Indikátor je přitom pod hranicí 50 bodů už 13 měsíců v řadě.

Velkým překvapením je Velká Británie, která ale není členem eurozóny. Index aktivity v průmyslu tam vystoupil na 49,5 bodu, zatímco v červenci byl na 45,2 bodu. Indikátor je nejvýše od dubna a zaznamenal nejvýraznější měsíční skok od března 2009. Vzrostly hlavně nové zakázky a v mírném růstu pokračuje zaměstnanost.

Pokles aktivity začal v menších zemích na periferii eurozóny. V Řecku index aktivity v srpnu vzrostl na 42,1 bodu z červencových 41,9 bodu. V propadu, tedy pod hranicí 50 bodů, je už od září 2009. Nyní se ale šíří i do jádra. Tedy do zemí jako je Německo nebo Francie. Index za Německo v srpnu sice vzrostl na 44,7 z červencových 43 bodů, pod 50 body je ale půl roku. Konečná hodnota je rovněž horší, předběžná data za srpen totiž naznačovala, že index vystoupí na 45,1 bodu. Velmi nepříznivá je přitom situace ve třetí a čtvrté největší ekonomice eurozóny, tedy v Itálii a ve Španělsku.

"Větší země jako je Francie a Německo zůstávají v poklesu," poznamenal k novým číslům hlavní ekonom organizace Markit Rob Dobson. "(Zpracovatelský) sektor tak hrubý domácí produkt snižuje i ve třetím čtvrtletí," dodal. Nic na tom podle něj nemění ani fakt, že tempo propadu aktivity bylo v srpnu o trochu slabší, než se čekalo.

Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí klesla o 0,2 procenta. Dosavadní vývoj naznačuje, že třetí čtvrtletí se o mnoho lišit nebude. Růst hrubého domácího produktu se podle většiny analytiků nedá čekat dřív, než začátkem příštího roku.

Ranní statistiky z Číny ukázaly, že aktivita v čínském sektoru služeb sice v srpnu pokračovala v růstu, který proti předchozímu měsíci ještě nepatrně zrychlil, celková aktivita ale naznačuje, že druhá největší ekonomika světa roste výrazně pomaleji než před rokem.

Aktivita ve zpracovatelském sektoru Číny dál klesá, v srpnu index nákupních manažerů vypočtený podle metodiky této instituce klesl na 47,6 bodu z červencových 49,3 bodu. Index sleduje aktivitu v čínských výrobních podnicích. Aktivita v průmyslu je v Číně nejslabší od března 2009 a klesá už deset měsíců v řadě. Snižuje se přitom jak objem výroby, tak objem nových zakázek.

HSBC došla při výpočtu aktivity v průmyslu prakticky ke stejným číslům, jako státní úřady. Ty o víkendu informovaly, že podle jejich metodiky se index aktivity snížil na 49,2 bodu. To je nejnižší hodnota od loňského listopadu. Čínští výrobci tak jsou nuceni snižovat ceny, aby byli schopni lépe konkurovat.

Horší vývoj aktivity v průmyslu podle analytiků dává naději, že čínské úřady přistoupí k další podpoře ekonomiky. Není ale pravděpodobné, že bude mít případná pomoc nějaké zásadní dopady, protože v minulosti šlo převážně o postupné kroky.

(Zdroj: HSBC, Bloomberg, Xinhua, čtk)


Čtěte více:

Český průmysl čelí prudkému poklesu nových zakázek, podmínky se zhoršily pátý měsíc v řadě
03.09.2012 9:53
O dalším zhoršování podnikatelského prostředí v českém průmyslu dnes s...

Váš názor
  • nevim jak jinde ale.....
    03.09.2012 12:08

    Bei uns in Amerika to zase tak spatne nevypada. A az se to zase zhorsi tak nekoho zokupujem a sebereme jim nejake to naftove lozisko a bude vystarano. Chavez je uz skoro zraly a Cuba se uz taky nemuze dockat az bude zase nase. Mistni Kubanci se uz pripravujou. Ani Fidel ani Raul uz nejsou nejmladsi a nova klika na Kube se uz taky nemuzou dockat.
    bearbull
Aktuální komentáře
16.04.2024
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
9:09Rozbřesk: Trhy přestávají věřit poklesu sazeb v USA, jaká jsou rizika? Íránský raketový útok na Izrael bez dopadu na eurodolar
8:49Útok Íránu na Izrael přispívá k růstu cen některých komodit, celkově ale trhy nechává až překvapivě v klidu  
7:03Výsledková sezóna v USA začala. Toto je výběr taktických akcií podle Goldman Sachs  
14.04.2024
15:43Alphabet míří na kapitalizaci 2 bilionů dolarů, zatímco investoři oceňují pokrok na umělé inteligenci
9:58Víkendář: Neobchodovat na základě emocí a toho, co se zrovna děje na trhu
13.04.2024
16:30CNBC: Čína zůstává pro americké výrobce čipů důležitá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m