Aktualizováno „Musíme pochopit, že teď je to na nás... nemůžeme jen věčně žádat zbytek světa, aby nás financoval, pokud sami utrácíme více, než vyděláváme. Takhle je to jednoduché,“ shrnul současné problémy světové ekonomiky Jean-Claude Trichet. Bývalý guvernér Evropské centrální banky (ECB) dnes v televizním vystoupení v CNBC proto vyzval evropské politické špičky k nevyhýbavé akci. Intervenci na dluhopisovém trhu, kterou oznámil jeho nástupce Mario Draghi označil za důležitou pro celý svět.
„Evropani mají zvláštní zodpovědnost, protože jsou epicentrem nejhorší krize od druhé světové války. A ta si samozřejmě vyžádá velmi zodpovědná rozhodnutí,“ uvedl dnes Trichet, který stále ještě před rokem v čele centrální banky eurozóny. „Když se s určitou znalostí historie podíváme na to, co se děje od roku 2007, dochází tu k změnám nastavení vyspělých ekonomik.
Trichet při svém dnešním vystoupení nešetřil ani nejvyšší politické kruhy západního světa, s nimiž dříve ze své pozice přicházel do styku. „Zaplatili jsme poměrně vysokou cenu za naši vizi dominance,“ uvedl bývalý prezident ECB. Přidal také výčet několika „naivních přesvědčení“ politiků z doby před začátkem této krize, kam na přední příčku zařadil víru v „stabilitu a odolnost“ finančních trhů, kterou prohloubila jejich schopnost vyrovnat se s internetovou bublinou na začátku jednadvacátého století.
Centrální banky v celém vyspělém světě – včetně Bank of Japan a americké centrální banky - již na prohloubení ekonomické krize zareagovaly nestandardními opatřeními na ochranu ekonomik. „To co bylo uděláno (ECB) v Evropě odpovídá míře závažnosti současné situace. Ale to se musí ještě potvrdit,“ uvedl Trichet na adresu kroků, které minulý týden oznámil jeho nástupce Mario Draghi, a zažehl tak rally na akciových trzích, jíž potom včera dodal na síle ještě americký Fed. Společným jmenovatelem obou akcí největších centrálních bank světa byla neomezená míra stimulace pro podporu ekonomiky.
Nyní jsou ale podle J-C Tricheta na řadě politici. „Vlády všech vyspělých zemí musejí využít poskytnutý čas k tvrdé práci na obnově zdraví domácích ekonomik... a bude to velmi tvrdá práce,“ nechal se dnes slyšet tento francouzský ekonom. Pro eurozónu podle něho nyní bude klíčové, zda vlády dokáží zareagovat rychle a v případě periferie dostojí podmínek stanovených novým programem ECB pro nákup dluhopisů na sekundárním trhu.
Míč však není pouze na straně hřiště okrajových zemí eurozóny. Také silné evropské ekonomiky se musejí dát dohromady, aby ty slabší vytáhly vzhůru, dodal Trichet a uštědřil slovní políček Německu, které se v posledních měsících opakovaně stavělo přinejmenším rezervovaně proti další pomoci strádajícím zemím eurozóny. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble například včera prohlásil, že by Španělsko bylo "hloupé", kdyby požádalo o záchrannou půjčku pro celou zemi.
Trichet byl prezidentem ECB od listopadu 2003, kdy v čele centrální banky vystřídal Nizozemce Wima Duisenberga, který byl vůbec prvním prezidentem ECB od jejího vzniku v roce 1999. Trichetovým nástupcem je od podzimu loňského roku italský bankéř Mario Draghi. Při dotazu na to, zda se bojí, jak jej jednou budou hodnotit historici Trichet odpověděl, že věří, že dobře.
Jean-Claude Trichet o tom, proč je evropská krize i krizí světovou:
(Zdroj: CNBC, ECB, Bloomberg)