Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český zahraniční obchod v srpnu s přebytkem 16,9 mld. Kč, měsíční obrat na letošním minimu

Český zahraniční obchod v srpnu s přebytkem 16,9 mld. Kč, měsíční obrat na letošním minimu

08.10.2012 9:13, aktualizováno: 8.10. 9:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Český zahraniční obchod skončil v srpnu s přebytkem 16,9 miliardy korun, nejnižším v letošním roce, v meziročním srovnání byl však o 15,6 miliardy korun vyšší, uvedl Český statistický úřad. Vývoz se podle předběžných údajů přeshraniční statistiky v srpnu meziročně v běžných cenách zvýšil o 7,9 % a dovoz o 0,8 %. 

"Přebytek zahraničního obchodu dokázal i v srpnu mírně překonat konsensus. Obrat však klesl a byl letos zatím nejnižší. Dynamika vývozu i přes zhoršení zůstala slušná, meziroční růst činí 7,9 procenta. Slabý 0,8procentní růst dovozu pak potvrzuje slabost domácí poptávky. Zásadním sektorem pro zahraniční obchod zůstávají stroje a dopravní prostředky, kde přebytek dosáhl skoro 34 miliard, průmyslové spotřební zboží přispělo více než 5 mld. Kč. Už teď je jasné, že celoroční saldo bude výrazně vyšší než loni," uvedl v komentáři Tomáš Vlk, analytik Patria Online.

Po sezónním očištění se vývoz meziměsíčně snížil o 0,8 % a dovoz o 1,0 %. Trend vývoje ukazuje na růst vývozu o 0,3 % a pokles dovozu o 0,2 %. Meziročně v běžných cenách vzrostl vývoz o 7,9 % (17,4 mld. Kč) a dovoz o 0,8 % (1,7 mld. Kč). Obrat zahraničního obchodu dosáhl 458,1 mld. , což byla nejnižší měsíční hodnota obratu v letošním roce. Vývoz společností sídlících v České republice vzrostl o 7,6 % (12,9 mld. Kč) a vývoz subjektů se sídlem mimo Českou republiku o 9,1 % (4,5 mld. Kč). Dovoz společností se sídlem v České republice se zvýšil o 1,9 % (3,5 mld. Kč), zatímco dovoz firem se sídlem mimo Českou republiku klesl o 4,6 % (1,8 mld. Kč).

V důsledku oslabení CZK vůči oběma hlavním měnám při přepočtu na eura vývoz vzrostl o 4,7 % a dovoz klesl o 2,2 %. Při vyjádření v dolarech klesl vývoz o 9,5 % a dovoz o 15,5 %.

Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu přebytkem 16,9 mld. , což bylo nejnižší kladné saldo zaznamenané v letošním roce. Ve srovnání se stejným měsícem roku 2011 vzrostlo aktivum o 15,6 mld. . Bilance subjektů se sídlem v České republice vykázala deficit 1,3 mld. (oproti schodku 10,7 mld. v srpnu 2011), bilance subjektů, které nesídlí v České republice, vykázala přebytek 18,2 mld. (proti aktivu 11,9 mld. v srpnu 2011).

Bilance zahraničního obchodu se státy EU dosáhla přebytku 49,4 mld. , který byl meziročně o 2,3 mld. vyšší. Se státy mimo EU vykázala bilance schodek 32,5 mld. , meziročně o 13,3 mld. menší. Přebytek vzrostl v obchodě se Spojeným královstvím o 1,3 mld. a Rakouskem o 1,0 mld. . Záporné saldo se zmenšilo v obchodě s Čínou o 5,9 mld. a Ruskem o 3,4 mld. . Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance obchodu s Norskem o 1,9 mld. a Polskem o 1,1 mld. a pokles kladného salda zaznamenal obchod s Německem o 0,8 mld. a Slovenskem o 0,5 mld. .

V lednu až srpnu vzrostl vývoz o 8,9 % a dovoz o 4,0 %. Přebytek obchodní bilance dosáhl 206,9 mld. , což představovalo meziroční zvýšení o 95,9 mld. . Přebytek se zvýšil zejména u strojů a dopravních prostředků o 62,5 mld. a polotovarů a materiálů o 18,8 mld. . Prohloubil se naopak schodek obchodu s chemickými výrobky o 6,4 mld. a minerálními palivy o 2,9 mld. .

Obchodní bilance v národním pojetí (metodika platební bilance) odrážející výkonnost české ekonomiky vykázala v srpnu 2012 schodek 2,1 mld. . Údaje o vývozu a dovozu zboží propočtené s využitím údajů k DPH podle této metodiky jsou uvedené v tabulce 8 a v časových řadách Zahraničního obchodu se zbožím podle změny vlastnictví (národní pojetí).

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.03.2026
15:46FX Strategie: Íránský šok a silný dolar poslal korunu do defenzivy, ČNB sazby nezmění  
14:03OpenClaw je další ChatGPT, vychvaluje Huang platformu pro autonomní AI agenty
12:05Přes Hormuz se od začátku války dostala dvacítka lodí. Polovina byla z Číny
11:57Inflace v EU v únoru zrychlila na 2,1 procenta, v Česku zpomalila
11:01Microsoft zvažuje právní kroky kvůli cloudové dohodě mezi Amazonem a OpenAI
10:29AI agenti ženou Tencent nahoru a táhnou růst o desítky miliard dolarů  
10:23Klidná ropa trhům svědčí. Zamíchá kartami Fed nebo Micron?  
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o uveřejnění Konsolidované výroční finanční zprávy za rok 2025 a dalších dokumentů
9:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
9:14Rozbřesk: Zavírá ropný trh oči před realitou? Ropa za stovku je ještě levná
8:50Trump kritizuje spojence, Evropa říká „ne“. Ropa se drží u 100 USD, futures jsou v zeleném  
6:44Goldman Sachs: Na softwaru přichází stabilizace, někteří lídři mohou svou pozici udržet
17.03.2026
17:15Mýtus nabídkové inflace?
15:36Man Group uvažuje o recesi vyvolané cenami ropy, podle Tradition Dubai trhy pracují se scénářem stagflace
13:29Goldman Sachs: Největší ropný šok v historii dopadá nejvíce na naftu a letecké palivo
13:18Studie: Umělá inteligence změní trh práce, nejvíc ohrozí administrativu
12:44Šéfka Commerzbank chce zvýšit zisk a ukázat, že nabídku od UniCredit nepotřebuje
11:55Důvěra v německou ekonomiku se prudce propadla, rostoucí ceny komodit tlačí na energeticky náročné obory
11:36Evropské akcie se vydávají vzhůru, DAX ale brzdí špatná data  
10:20Objednávky za bilion dolarů a mnohem víc. Co všechno Huang na každoroční konferenci Nvidie odhalil?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - PPI, y/y
15:00USA - Průmyslové objednávky, m/m
19:00USA - Jednání Fedu, základní sazba