Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: ČR je připravena zablokovat vznik bankovního dohledu i společné garance v EU

Nečas: ČR je připravena zablokovat vznik bankovního dohledu i společné garance v EU

17.10.2012 12:07, aktualizováno: 17.10. 14:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Premiér Petr Nečas je připraven zablokovat vznik jednotného bankovního dohledu v EU v případě, že nebudou vyřešeny sporné návrhy, které ohrožují stabilitu tuzemského finančního systému. Premiér to dnes řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. O bankovní unii budou jednat představitelé členských zemí EU na summitu v Bruselu 18. a 19. října. Dalším bodem jednání bude i oddělení rozpočtu eurozóny od Evropské unie.

"Celkem 95 procent tuzemského bankovního trhu je ovládáno zahraničními matkami. To nás musí vést k velké opatrnosti v rámci regulace. Jde o zajištění garancí pro tuzemský sektor, proto můžeme těžko souhlasit například se vzájemným půjčováním. Kdyby byla předložena bankovní unie v současné podobě, tak bychom to bezpochyby vetovali," uvedl premiér. Dodal, že vláda považuje za nerealistické spuštění dohledového systému od ledna 2013.

Cílem vlády je podle Nečase pouze zajistit stabilitu domácího bankovního sektoru. "Patříme jen mezi tři země OECD, které nemusely dávat peníze do bank. Vklady přesahují objem úvěrů a máme kvalitní dohled," uvedl Nečas. Nečas rovněž dnes odmítnul společné garance za bankovní vklady, což by mohla být jedna z hlavních částí nově tvořené bankovní unie. Skepticky se k jednotnému dohledu v rámci EU i společným garancím vyjadřuje dlouhodobě i Česká národní banka.

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl již před měsícem varoval, že současná podoba návrhu Evropské komise na vytvoření bankovní unie znamená společné ručení střadatelů napříč členskými zeměmi za špatné půjčky v celém evropském bankovním systému.

„My se v Evropské unii bavíme o řešení schodků v rámci jednoho dvou procent a o tom vedeme poměrně velké debaty mezi členskými zeměmi. Ale vznikem bankovní unie najednou dáváte ve špatných časech k dispozici možná desítky procent HDP, desítky procent svých rozpočtových výdajů. Bankovní unie s tímto způsobem sdílení všech zdrojů je prostě fiskální unií automaticky, i kdyby někdo verbálně říkal, že to tak prostě není,“ upozornil Hampl v zářijovém rozhovoru pro Lidové noviny.

Posílení supervize, díky níž by mimo jiné měla Evropská centrální banka získat podle návrhů komise nové dozorové pravomoci nad 6000 bankami v eurozóně, by mělo být jedním z hlavních stavebních kamenů bankovní unie. K dalším by měly patřit společný garanční systém vkladů, fond na řešení problémů bank a společný systém pro krizové řízení. Konkrétní návrhy, jak by měly tyto další části bankovní unie vypadat, nicméně Brusel zatím nepředstavil.

Proti zatím představeným rysům bankovní unie v Evropě se včera v online rozhovoru na Patria.cz postavil také Lubomír Lízal. „K danému návrhu se stavím silně negativně, neboť de facto neobsahuje pojistky pro malé otevřené ekonomiky s velkým podílem zahraniční kontroly ve finančním sektoru. Jistá míra integrace eurozóny je nevyhnutelná, takže v tom ten návrh jistě uspěje, otázka je však u té hranice,“ uvedl včera jeden ze sedmi členů bankovní rady ČNB.

Podle Asociace exportérů by začleněním ČR do bankovní unie mohlo být přímo ohroženo zdraví nejvýznamnějších bank v Česku a většiny proexportně orientovaných společností v ČR. "Naše banky již jednou prošly očistnou kúrou, která stála daňové poplatníky více než 500 miliard korun. Nedopusťte, aby se tato situace s pravděpodobně ještě mnohem horšími ekonomickými dopady opakovala," uvedli exportéři. Pravomoc regulátora bankovního trhu by podle exportérů měla dál zůstat v rukou České národní banky. Bankovní unie by podle exportérů prý mohla znamenat konec českého bankovnictví.

(Zdroj: ČTK, MediaFax, LN, ČNB)


Čtěte více:

Barroso: ECB získá nejvyšší dohled nad každou z bank eurozóny. Evropské summity nejsou boxovými zápasy
12.9.2012 10:02
Evropa čelí hlubokým strukturálním problémům a evropští politici přito...
Německý pohled na bankovní unii: Ať ECB dostane dohled pouze nad kriticky důležitými bankami, společné garance vkladů otázkou
19.9.2012 15:35
Nejhlasitější odpůrce návrhu Evropské komise na hlubší integraci evrop...
Hampl (ČNB) varuje před bankovní unií. Ani Merkelová s Hollandem shodu nenašli
24.9.2012 11:18
Bankovní unie, která by měla v Evropě začít vznikat již na začátku pří...
Lízal (ČNB) na Patria.cz: Hyperkonzervativnost v investičním rozhodování není nutná
16.10.2012 18:11
„Nízké úroky více stimulují k přemýšlení, zda do štrozoku, nebo zkusit...

Váš názor
 •  
  18.10.2012 16:18

  Zatím se Německu daří přetahovat vyučené a vzdělané lidi ze zemí, jejichž problémy prakticky zapřičinilo. Ovšem otázka je, komu nakonec budou ty výplody svého průmyslu prodávat...
  Kalka.
 •  
  18.10.2012 16:11

  Ze to jde i konstruktivne. Wow. Eu ale bankovni unii potrebuje, tak nech daji zaklad a pak pujdeme dal.
  sazkar
 •  
  17.10.2012 14:22

  Chválím.
  Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data